عید نوروز

عید نوروز عید باستانی ایرانیان است که هر ساله به انجام میرسد و برای اکثر افراد عیدی ویژه به حساب می آید.در عید نوروز شرایط جدید و ویژه ای پیش می آید که باید با آن سر کرد و راه های سر کردن با آن را دانست.پوست و مو از عواملی است که در عید نوروز بسیار نقش موثری دارد و باید نکات مربوط به آن در عید نوروز را بدانیم.

برای پیشگیری داشتن پوست و مویی زیبا و سالم در تعطیلات نوروز که فصل دید و بازدید و مهمانی است به توصیه زیر توجه کنید:

دستکش بپوشید

به عنوان اولین و مهمترین قدم در مراقبت از پوست و موی خود سعی کنید پوست و مو را از آسیب‌های محیطی حفظ کنید. بیشتر مشکلات شما وقتی شروع می‌شود که به دلیل سهل‌انگاری‌های ساده مانند نپوشیدن دستکش هنگام کار با شوینده‌ها در فصل خانه‌تکانی به سلامت و ظاهر پوست دست‌تان صدمه می‌زنید. در مورد مو هم همینطور است. نباید سلامت مو را که شرط نخست در درخشندگی و زیبایی آن است فدای ظاهر موقت و خوشرنگ آن با انواع رنگ موها و بیرنگ‌کننده‌های مو کنید.

رنگ کنید اما نرم کننده را فراموش نکنید

از آنجا که معمولا به دلیل تمایل زیاد خانم‌ها به رنگ کردن مو اغلب آنها حاضرند به رنگ موی دلخواه خود برسند و اصلا توجهی به آسیب بافت مو ندارند این توصیه‌های ما طرفدار ندارد و باید تاکید کنیم حالا که چنین آسیب‌هایی به مو وارد کرده‌اید استفاده از نرم‌ کننده‌های مو را فراموش نکنید.

شستن موها با نرم کننده، پس از شامپو زدن الزامی است چون این مواد لایه پوششی موقتی را روی بافت موی آسیب‌دیده ایجاد می‌کنند که مو را از آسیب‌های محیطی دیگر مثل شانه زدن، سشوار و دستکاری در امان نگه می‌دارد و مانع موخوره و ریزش آن می‌شود حتی اگر سفر می‌روید، نرم‌کننده مو را حتما با خود بردارید.

مدام سشوار نکنید

از سشوار کردن مکرر موهای رنگ‌شده خود خودداری کنید و برای مهمانی‌های عید قبل از سشوار حتما از ماسک مو و سرم‌های آبرسان که تا حدی مانع آسیب به مو می‌شوند و درخشندگی موقتی به موها می‌دهند، استفاده کنید.

مرطوب کننده بزنید

همیشه قبل از انجام کارهای روزانه دستکش بپوشید و بعد از آن هم پس از شستشوی دست‌ها حتما از مرطوب‌کننده استفاده کنید. اگر خانم‌ها و آقایان فقط به همین یک نکته، یعنی استفاده مرتب از مرطوب‌کننده دقت کنند متوجه می‌شوند به راحتی از بسیاری مشکلات پوستی پیشگیری کرده‌اند و با صرفه‌جویی در هزینه توانسته‌اند تنها با یک محصول ساده آرایشی- بهداشتی فواید زیادی ببرند.

این محصول باید همراه هر خانم یا آقایی باشد. پس در کیف دستی و چمدان سفرتان مرطوب کننده را فراموش نکنید. اگر دنبال این هستید که بهترین مرطوب کننده را معرفی کنم باید تاکید کنم بیشتر مرطوب کننده‌ها با تشکیل یک لایه پوششی روی پوست مانع از هدر رفتن آب آن می‌شوند. تنها نکته مهم درباره مرطوب کننده استفاده همیشگی از آن به خصوص هنگامی است که هنوز دست‌هایتان مرطوب و پوست کاملا خشک نشده است.

ضد آفتاب خوب بزنید

توصیه می‌کنم کسانی که پا به سن گذاشته‌اند حتی در انتخاب ضدآفتاب هم دقت کنند و انواعی را بخرند که حاوی مرطوب کننده باشد. نمی‌توان از خشکی پوست به دلیل بالا رفتن سن پیشگیری کرد و باید با مراقبت از پوست خشک و چرب کردن مداوم آن شادابی آن را برگرداند. همه خانم‌ها، آقایان و حتی بچه‌‌ها باید از ضدآفتاب مناسب خود استفاده کنند.

چه به سواحل دریا سفر می‌کنید، چه به کوه و دشت می‌روید و چه در شهر تردد می‌کنید و به مهمانی می‌روید باید حتما ضدآفتاب بزنید. ضمنا پس از استفاده، اعتماد کامل به ضد آفتاب نداشته باشید. برخی‌ها گمان می‌کنند حالا که ضدآفتاب زده‌اند به سلاحی مجهز شده‌اند که می‌توانند ساعت‌ها زیر آفتاب بمانند.

کسانی که به نقاط کوهستانی و دریا می‌روند حتما باید علاوه بر کرم ضدآفتاب، از ضد آفتابهای فیزیکی مانند پوشاندن پوست با لباس مناسب بهره بگیرند. کسانی که پوست چربی دارند باید از ضدآفتابی استفاده کنند که بدون چربی باشد.

تاکید می‌کنم ترجیح ما استفاده از ضد آفتاب‌های بدون رنگ است نه آنهایی که مانند کرم‌پودر رنگ دارد. کسی که پوست چربی دارد باید اول ضدآفتاب بیرنگ بزند و سپس برای مهمانی روی آن کرم‌پودر مخصوص پوست‌های چرب و جوش‌دار استفاده کند. این کرم‌ها حتی آرایش را روی پوست بهتر و بادوام بیشتر نگه می‌دارند.

استفاده از ضد آفتاب‌های حاوی ضدلک به کسانی که پوست‌شان لک دارد یا تحت درمان‌های پوستی لک بوده‌اند توصیه می‌شود. این افراد با استفاده از چنین ضد آفتاب‌هایی می‌بینند در طول روز پوستشان روشن‌تر هم به نظر می‌رسد.

الکی کرم نزنید

قبل از اینکه بخواهید آرایش کنید، به پوست‌تان توجه کنید. متاسفانه برخی خانم‌ها برای مهمانی از کرم گریم استفاده می‌کنند. این کرم‌ها منافذ پوست را خراب می‌کند، درست مانند زمانی که شما از لوازم آرایش نامرغوب استفاده می‌کنید. به یاد داشته باشید زیبایی همیشه در سادگی است.

اگر پوست سالمی دارید آن را با کرم‌های رنگی نپوشانید و اجازه دهید درخشندگی طبیعی پوست منحصر بفرد بودن خود را نشان دهد به‌خصوص در سفر که امکان شستن مکرر پوست و آرایش مجدد نیست، کمتر آرایش کنید.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده ؛ متخصص پوست و مو- فلوشیپ جراحی پوست ،لیزر رییس انجمن متخصصین پوست ایران

منبع : زندگی آنلاین