20140422145628ch-women-hair-styles_2560x1600_83911

به آرایشگاه‌های زنانه در ناحیه  مختلف تهران که بروید، آرایشگرانی را مشاهده میکنید که مشغول دکوپاژ کردن موی مشتری‌هایشان هستند. دکوپاژ یعنی  پاک‌ کردن و برداشتن رنگ از روی مو و این ‌کار زیاد بر روی موهایی که رنگ تیره؛ مانند سرخ یا قهوه‌ای دارند، انجام می‌شود. با انجام دکوپاژ رنگ قبلی از روی مو برداشته شده و رنگ دلخواه فرد دوباره روی آن گذاشته می‌شود.
ماده‌ای که برای دکوپاژ استفاده می‌شود، به غلظت دکلره نیست و رقیق‌تر از آن است و حاوی ترکیباتی مانند پودر دکلره، اکسیدان شش درصد و شامپو است اما استفاده از همین ترکیب رقیق هم مشکلاتی را به همراه دارد.
نکته جالب توجه این‌جاست که خود آرایشگران هم کاملا به این نکته واقف هستند که دکوپاژ کردن به موها آسیب می‌زند و آنها را از حالت طبیعی خود خارج می‌کند. تجویزشان هم برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی، ویتامینه کردن موهاست و به مشتری‌هایشان توصیه می‌کنند که هر شش ماه یک‌بار موها را دکوپاژ کنند و از مواد جدیدی که به بازار آمده و کار دکوپاژ را انجام می‌دهند و آسیب کمتری هم به موها می‌زنند استفاده کنند. در حالی‌که همین مواد جدید هم حاوی مواد شیمیایی آسیب‌زا هستند.

توصیه‌های مهم

اولین توصیه‌ این است که از مواد شیمیایی و مش و رنگ و دکوپاژ کمتر استفاده کنید تا موهای‌تان آسیب نبینند.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

استفاده از مواد شیمیایی از جمله دکوپاژ کردن فقط منجر به خشک و دو شاخه شدن موها نمی‌شود و حتی ممکن است باعث بروز بعضی حساسیت‌ها مانند خارش خفیف در خانم‌ها شود.

بهتر است قبل از حمام کردن ساقه موهای‌تان را با روغن زیتون یا بادام چرب کنید و بعد از گذشت نیم‌ساعت آنها را بشویید. هنگام شست‌وشوی موها با شامپو هم بهتر است خیلی آنها را چنگ نزنید تا روغن زده شده به ساقه موها شسته نشود زیرا با شسته شدن روغن موها دوباره مانند قبل حالت خشک پیدا کرده و مستعد دو شاخه شدن می‌شوند.
استفاده از مواد شیمیایی مانند مواد دکوپاژ، مش و فر و هر ماده دیگر و تماس آنها با پوست سر یا دست‌ها گاهی اوقات اثرات بسیار شدیدتری به دنبال دارد و زمینه ابتلا به سرطان پوست یا ریه را فراهم می‌کند.

عوارض دکوپاژ

به طور کلی انجام هر عملی مانند سشوار کردن، مش، رنگ، دکلره و دکوپاژ که موها را از حالت طبیعی خود خارج کند، به آنها آسیب می‌زند.

استفاده از مواد شیمیایی مانند مواد دکوپاژ، مش و فر و هر ماده دیگر و تماس آنها با پوست سر یا دست‌ها گاهی اوقات اثرات بسیار شدیدتری به دنبال دارد و زمینه ابتلا به سرطان پوست یا ریه را فراهم می‌کند.

اولین آسیبی که در نتیجه دکوپاژ کردن گریبان موها را می‌گیرد، خشک شدن ساقه‌هایشان است که در درازمدت منجر به دو شاخه شدن مو یا همان موخوره می‌شود که نه‌تنها ظاهر موها را زشت می‌کند، بلکه باعث شکستن آنها نیز می‌شود. شکستگی و دو شاخه شدن موها بیشتر درکسانی دیده می‌شود که کف سر چربی دارند اما ساقه موی‌شان خشک است و در این میان بعضی از خانم‌ها از مش و رنگ برای کنترل چربی کف سرشان استفاده می‌کنند.
استفاده از مواد شیمیایی از جمله دکوپاژ کردن فقط منجر به خشک و دو شاخه  شدن موها نمی‌شود و حتی ممکن است باعث بروز بعضی حساسیت‌ها مانند خارش خفیف در خانم‌ها شود. اگر بانوان از مواد حساسیت‌زا به مدت طولانی و به کرات استفاده کنند سیستم ایمنی بدن‌شان واکنش شدیدتری نشان می‌دهد و این واکنش به صورت کهیرهای شدید بروز می‌کند.

منبع-http://www.noarous.com