تب مالت از دسته بیماری های عفونی ـ باکتریایی است که از طریق یک باسیل به نام بروسلا به انسان منتقل می شود. منبع اصلی این بیماری در دام هایی مانند گاو و گوسفند است که می تواند به انسان منتقل شود، این باکتری بروسلا می تواند در علف و گیاهانی که دام از آن تغذیه می کند وجود داشته باشد و در درون بدن این حیوانات نفوذ کند. به طور کلی تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، که برای انسان ها به نام تب مالت شهرت گرفته است.

◊ مردان بیشتر در معرض آسیب اند

– این بیماری فصل مشخص ندارد، هر زمان می تواند شخصی را دچار آسیب کند، اما خب در برخی فصول مانند زمان زایمان دام ها بیشتر دیده می شود. همچنین بدلیل نوع انتقال این بیماری که بیشتر از طریق دام به انسان است و عموما دامپزشکان، دامداران، قصابان از آقایان هستند، شیوع این بیماری در مردان علی الخصوص در رده سنی ۵۰ تا ۶۰ سال به دلیل، آسیب پذیری بیشتر بدنشان، به وفور دیده می شود.

◊ گوشت هم عاملی برای انتقال است

– راه هایی که انسان ها می توانند دچار این بیماری شوند زیاد است، مواد لبنی غیر پاستوریزه که به صورت مستقیم از دام دوشیده می شود و ما تصور می کنیم که شاید آن ها برایمان منفعت بیشتری داشته باشند. و بدون جوشیدن آن ها را استفاده می کنیم از منابع اصلی انتقال این بیماری هستند. شاید بهتر باشد که این تصور غلط را از ذهنمان پاک کنیم، هرچه شیر و لبنیات طبیعی تر باشد و در مناطق روستایی و مراتع یافت شود، سالم تر و مفیدتر هستند.

– شیر و مواد لبنی که ما مصرف می کنیم باید حتما پاستوریزه باشند تا بتواند مواد مغذی مورد نیاز را به بدن ما انتقال دهند. یکی دیگر از راه هایی انتقال این باکتری، خوردن گوشت آلوده است. گوشتی که مصرف می کنیم باید همیشه مغز پخت باشد. هرچه بیشتر گوشت پخته باشد، این باکتری در آن عمر کمتری خواهد داشت.

◊ تب مالت شما را تهدید نمی کند

تب مالت یک بیماری همه گیر نیست، این یک واقعیت علمی است که این بیماری همه افراد را تهدید نمی کند، و بیشتر متعلق به افرادی است که زندگی شان را همراه با حیوانات خصوصا حیواناتی نظیر گاو و گوسفند همراه کرده اند.

البته این روزها سفر به مناطق ناشناخته و مراتع و جنگل ها بین جوانان بسیار باب شده است، به نحوی که افراد ترجیح می دهند مدت زمانی را درکنار هوای آزاد و مراتع بگذرانند، باید توجه داشته باشیم که این مراتع و تماشای این حیوانات هرچند لذت بخش است اما می تواند خطرناک هم باشد. پس خطر در کمین است، بهتر است که بدون رعایت توصیه های ایمنی به حیوانات دست نزنیم و از مواد لبنی آن ها استفاده نکنیم.

◊ حیوانات را دریابیم

مناطق روستایی، دامداری و گاوداری ها باید حتما دام های خود را واکسینه کرده و این حیوانات را از معرض آسیب نجات دهند. البته یکی از راه هایی که معمولا حیوانات را دچار این بیماری می کند هم در مواقع زایمان آن هاست.

◊ تشخیص به موقع، بهبود به موقع

آزمایش خون و تست های باکتریایی که توسط پزشکان متخصص گرفته می شود می تواند صراحتا مشخص کند که آیا ما دچار این بیماری هستیم یا نه، رژیم های غذایی که پس از ابتلا به این بیماری باید رعایت کنیم در بهبود هرچه سریعتر ما موثر هستند. اما نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که این بیماری، اندام های خونساز ما مانند مغز استخوان، طحال و … را تحریک کرده و دچار آسیب می کند. پس آنرا جدی بگیرید و حتما نکات ایمنی را هنگام سفر به مناطقی که احتمال می دهیم ابتلای این بیماری در آن ها بیشتر است رعایت کنیم.


گردآوری و تنظیم: ساناز مطلبی خامنه کارشناس تغذیه و رژیم درمانی


منبع: دکتر سلام

لینک مرتبط: مراقب باشید تب مالت در کمین شماست