اغلب مشکلات مربوط به گردن و دست با انواع مشکلاتی که در ستون فقرات گردنی شکل گرفته اند،مرتبط می باشند.از جمله شایع ترین این مشکلات می توان به فتق دیسک یا دیسک انحطاطی، آرتریت فقراتی در ناحیه گردن، آسیب بافت نرم و موارد نادر مانند عفونت، تومورها یا کیست ها اشاره کرد.هنگامی که از درد شانه شکایت می شود، از جمله احتمالاتی که به ذهن خطور می کنند می توان به ورم کیسه های مفصلی، پارگی روتاتور کاف، تصادف، یا شانه منجمد اشاره کرد.

اما زمانی که با ترکیبی از درد گردن و شانه مواجه می شوید چه اتفاقی رخ داده است؟ آیا این شرایط به معنای وجود مشکل در هر دو قسمت است؟ آیا مشکلاتی که در بالا به آنها اشاره شد موجب شکل گیری نشانه ها در این دو قسمت شده اند؟

به طور خلاصه، هنگامی که مشکلی در هر یک از این مناطق رخ می دهد، تعدادی از سیستم های بدن درگیر آن هستند. این به معنای آن است که بر اساس بافت هایی که تحت تاثیر قرار گرفته اند و این که چگونه واکنش نشان می دهند، شما می توانید هم در گردن و هم شانه های خود درد را احساس کنید.

مشکلات گردن که موجب درد در شانه می شوند

ستون فقرات گردنی از هفت استخوان نسبتا کوچک با تحرک بالا همراه با رباط ها، عضلات، دیسک های جذب شوک و … تشکیل شده است. به واسطه اندازه و پیچیدگی این بخش های متحرک وابسته به هم، گردن نسبت به شرایطی مانند آرتریت و همچنین آسیب دیدگی آسیب پذیر است.

یکی از شایع‌ترین انواع شانه و گردن درد در نتیجه مشکلات گردن که به نام رادیکولوپاتی گردنی شناخته می شود، ایجاد می شود. اگر چیزی که به طور معمول به این ناحیه اختصاص دارد زیر فشار قرار بگیرد و موجب تحریک ریشه عصب نخاعی شود، نشانه های رادیکولوپاتی ممکن است شکل بگیرند.

ریشه های عصب نخاعی که در هر دو طرف ستون فقرات قرار گرفته اند، خوشه هایی از اعصاب هستند که از طناب نخاعی اصلی منشعب شده اند. ریشه های عصب نخاعی در فضاهایی قرار دارند که به نام سوراخ بین مهره ای شناخته می شود، که اساسا سوراخ هایی در دو طرف ستون فقرات هستند.

رادیکولوپاتی زمانی شکل می گیرد که ریشه عصب نخاعی فشرده شده و/یا توسط چیزی تحریک شده باشد، که در این شرایط نه تنها درد را احساس خواهید کرد، بلکه امکان تجربه بی حسی، ضعف، سوزن سوزن شدن و/یا احساسات الکتریکی نیز وجود دارد.

از آنجایی که شاخه اعصاب خارج شده از ریشه عصب به تمام مناطق بدن، از جمله دست ها، گسترش می یابد، نشانه هایی که در ریشه های عصبی آغاز می شوند ممکن است به دست نیز سرایت کرده و شانه را هنگام حرکت تحت تاثیر قرار دهند.

بیماری های ستون فقرات گردنی که موجب رادیکولوپاتی می شوند

اسپوندیلوز گردن می تواند شامل تشکیل خارهای استخوانی در جایی که نیازی به آنها نیست، یعنی سوراخ بین مهره ای شود.

تنگی کانال نخاعی که شکل پیشرفته آرتریت فقراتی است، زمانی رخ می دهد که فضاها در ستون فقرات، به عنوان مثال، کانال نخاعی و سوراخ های بین مهره ای باریک می شوند. از آنجایی که تنگی کانال نخاعی با آرتریت مرتبط است، تنگ‌تر شدن فضاها به طور معمول در نتیجه رشد استخوان اضافی شکل می گیرد. این می تواند به تماس استخوان جدید و ریشه عصب نخاعی منجر شود و رادیکولوپاتی شکل بگیرد. تنگی کانال نخاعی می تواند موجب لنگش عصبی نیز شود که با گرفتگی، درد و ضعف در یک پا مشخص می شود. در حقیقت، لنگش عصبی یک نشانه مشخص از تنگی کانال نخاعی است.

یکی از نشانه های نخستین تغییرات انحطاطی در ستون فقرات شرایطی فرساینده است که جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی را تحت تاثیر قرار می دهد. در بیماری دیسک انحطاطی فیبرهای خارجی دیسک که از ماده نرم درونی محافظت می کنند، ساییده و فرسوده می شوند. این شرایط می تواند به ورم دیسک یا فتق دیسک منجر شود.

مایع درونی دیسک چیزی است که ظرفیت جذب شوک را به آن می بخشد. هنگامی که این مایع خشک می شود یا از دیسک خارج می شود، انعطاف پذیری فرد ممکن است کاهش یابد و سطوح درد افزایش یابد. دیسک هایی که به طور کامل خشک می شوند می توانند شرایطی دردناک را ایجاد کنند.

فتق دیسک زمانی رخ می دهد که فیبرهای خارجی سخت جاذب های شوک بین استخوان های فقراتی به نقطه ای از اختلال می رسند که ماده مایع درون دیسک امکان خروج پیدا می کند. از نظر تئوری، این شرایط دردناک نیست، اما در بسیاری از مواقع، مایع روی یک ریشه عصبی نخاعی قرار می گیرد و شکل گیری نشانه های رادیکولوپاتی را موجب می شود.

مشکلات شانه که ممکن است موجب گردن درد شوند

گردن درد به واسطه مشکلات شانه بیشتر با آسیب بافت نرم پس از یک آسیب دیدگی یا بیماری مرتبط است. درد شانه اغلب در نتیجه بروز مشکل در نواحی دیگر بدن شکل می گیرد. شکل گیری مشکل در قلب، ریه ها، اندام های شکمی و طناب نخاعی می تواند به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گاهی اوقات گردن منجر شود. بر همین اساس بلافاصله پس از تجربه درد در ناحیه شانه یا گردن باید این شرایط را به اطلاع پزشک خود برسانید.

در ادامه فهرستی از مشکلات شانه که ممکن است به شکل گیری درد در ناحیه شانه و گردن منجر شوند، ارائه می شود:

آیا تا به حال با شکستگی استخوان ترقوه مواجه شده اید؟ این آسیب دیدگی در میان دوچرخه سواران شایع است. گردن درد مرتبط با ترقوه شکسته احتمالا با بافت نرم مرتبط خواهد بود.

بورسیت شانه می تواند موجب تورم، سفتی و درد، به ویژه پس از تجربه یک آسیب دیدگی در این منطقه شود. نشانه هایی از این دست – به ویژه در شرایطی که بافت نرم تحت تاثیر قرار گرفته است – تمایزی بین ناحیه شانه و ناحیه گردن قائل نمی شوند.

شکستگی تیغه شانه: آسیب تیغه شانه به طور معمول با تروما نسبتا قوی مرتبط است.

آسیب دیدگی های روتاتور کاف پارگی عضلاتی هستند که مفصل شانه را احاطه کرده اند. این شرایط می تواند در نتیجه آسیب دیدگی های ورزشی یا کارهای فرساینده تکراری در طول زمان شکل بگیرد. در این حالت هنگامی که قصد دارید شانه خود را حرکت دهید، ممکن است درد را احساس کنید، اما بافت نرم گردن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد.

سندرم گیرافتادگی شانه به فشردگی تاندون های شانه در برابر آکرومیوم، که انتهای یک تکه استخوان در تیغه شانه است، ارجاع می شود. فشردگی در نتیجه حرکات بالا سری مکرر شکل می گیرد و همچنین می تواند در نتیجه آسیب دیدگی ناشی از سقوط، ضعف در عضلات شانه و موارد دیگر رخ دهد.

بافت نرم و وضع اندام

بیماری ها و آسیب دیدگی های که در بالا به آنها اشاره شد، بیشتر بر بافت سخت و ساختارهایی در مفاصل متمرکز بودند. اما نباید بافت نرم را فراموش کنید. بافت نرم می تواند اثر بزرگی روی سطوح درد داشته باشد. عضلات، رباط ها، نیام و تاندون ها از جمله بافت های نرم هستند. این ساختارهای انعطاف پذیر می توانند موجب شکل گیری درد در ناحیه ستون فقرات و شانه شوند. به عنوان مثال، پس از تجربه یک تصادف خودرو جزئی دردهایی که ممکن است پس از آن شکل بگیرند – سردرد، گردن درد یا شانه درد – ممکن است کاملا در نتیجه آسیب بافت نرم شکل گرفته باشند.

هنگامی که با آسیب گردن یا شانه ها مواجه می شوید، بیش از یک سیستم بدن ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد. هنگامی که گردن درد دارید ممکن است با از دست رفتن قدرت عضلات شانه خود مواجه شوید. این شرایط می تواند به مشکلاتی در تیغه شانه یا گیرافتادگی دردناک شانه منجر شود.

اگر در مفصل اخرمی-چنبری شانه درد احساس می کنید، ممکن است با انتشار درد به گردن نیز مواجه شوید.

آسیب شلاقی گردن را نیز فراموش نکنید. در کنار دیگر انواع تروما یا آسیب دیدگی گردن، آسیب شلاقی ممکن است رگ به رگ شدن رباط یا آسیب عضلانی را به همراه داشته باشد. این آسیب دیدگی می تواند درد در ناحیه شانه و گردن را موجب شود.

در نهایت، وضع اندامی همیشگی شانه می تواند در سلامت گردن نقش داشته باشد. افرادی که ساعت های طولانی در روز را پشت میز در حالت نشسته سپری می کنند، برای ابتلا به مشکلات شانه و شرایطی که به نام جلو آمدن سر شناخته می شود، مستعدتر هستند. در این شرایط گردن و شانه می توانند در شکل گیری ضعف، وضع اندامی ضعیف و درد نقش داشته باشند.

 

منبع:عصر ایران