آیا شما هم بر این باورید که هوش و حافظه ی افراد نخبه یک استعداد خدادادی است و افراد دیگر نمی توانند چنین توانایی ای داشته باشند؟اگر شما هم بر این باور هستید باید بدانید که آخرین یافته های علمی محققان نشان می دهد، همه مردم می‌توانند توانایی حافظه خود را مانند افراد نخبه و باهوش بالا ببرند.

 محققان بر اساس آخرین یافته‌های علمی خود ادعا می‌کنند که همه مردم می‌توانند توانایی حافظه خود را مانند افراد نخبه و باهوش بالا ببرند.

اسکن‌های صورت گرفته نشان داد مغز افراد باهوش و نخبه از نظر آناتومی و ساختار اصلی هیچ تفاوتی با افراد عادی ندارد و در عوض ارتباطات میان نورون‌های مغزی در آنها به شکل متفاوت انجام می‌شود.

در بررسی‌های جدید، دانشمندان علوم اعصاب همچنین موفق شدند به افرادی که حافظه معمولی داشتند، آموزش دهند مهارت‌های افراد باهوش و نخبه را بیاموزند. افرادی که در این بررسی شرکت کردند در پایان توانستند لیستی متشکل از نام‌های پیچیده را در آنِ واحد حفظ کنند و اسکن مغزی آنها در پایان نشان داد الگوها و ارتباطات مغزی آنها شبیه به افراد نخبه بوده است.

دکتر «مارتین درِسلِر» مدیر این تحقیقات در مرکز پزشکی دانشگاه رِدبوند هلند در این خصوص گفت: «حافظه خوب به این معنی است که شما بتوانید یک مبحث مشخص را به راحتی یاد بگیرید و آن را آموزش دهید».

وی در ادامه توضیح داد: «اگر بتوانید این استراتژی را در زمینه حافظه آموزشی مورد استفاده قرار دهید، قادر خواهید بود توانایی حافظه خود را به میزان قابل ملاحظه ارتقا دهید و حتی اگر حافظه ضعیفی هم داشته باشید، با این روش می‌توانید آن را تقویت کنید».

نتایج حاصل از این بررسی‌ها که بر اساس تحقیقات گسترده روی 23 فرد نخبه انجام شده بود، در آخرین شماره از نشریه علمی «نورون» به چاپ رسید.

منبع:فارس