3aa7bbc6-a797-4b04-943b-14df110dcbc0

درد دنبالچه از بیماری های متداول و آزار دهنده ستون مهره است. درد دنبالچه در پایین ترین بخش ستون مهره و زیر باسن حس میشود و سبب مشکل در نشستن مریض میشود.

 

 

مهم‌ترین عامل در بروز درد دنبالچه مربوط به نیمه‌دررفتگی‌های استخوان دنبالچه و نداشتن ثبات این استخوان و حركت بیش‌ازحد آن است.
معمولا درد در این ناحیه به جایی انتشار نمی‌یابد اما گاهی با کمردرد یا درد باسن و کشاله ران همراه می‌شود و با نشستن یا بلند شدن از حالت نشسته افزایش می‌یابد. گاهی هم ممكن است بدون سابقه آسیب، فرد در پی مسافرت‌های مکرر به‌خصوص با وسایل نقلیه عمومی در این ناحیه احساس درد كند. از دیگر عوامل موثر در بروز این درد، چاقی است. افزایش شاخص توده بدنی، بروز درد دنبالچه را تا 10 برابر افزایش می‌دهد و این مساله ممکن است به علت کاهش چرخش لگن درحال نشستن باشد. درمان این بیماری طیف وسیعی از درمان‌ها شامل درمان‌های دارویی، فیزیوتراپی و حتی جراحی را شامل می‌شود.

علایم درد دنبالچه

درد شدید و ناگهانی وقتی بیمار از حالت نشسته بلند میشود. منشا این درد به علت عملکرد عضلاتی است که به دنبالچه چسبیده اند و موقع برخاستن منقبض شده و دنبالچه را حرکت میدهند.
گاهی اوقات بیمار بر اثر نشستن روی محل سفت درد ندارد و درد در موقع نشستن روی محل نرم بوجود میاید. در این بیماران دنبالچه قابلیت تحرک زیادی دارد. در حالت معمول در هنگام نشستن روی زمین، تماس زمین با دو استخوان در دو طرف و زیر لگن به نام ایسکیوم است. در موقع نشستن روی محل نرم، به عوض اینکه نیروی از محل نشستن مستقیما به لگن خاصره وارد شود به دنبالچه وارد میشود و اگر دنبالچه فرد قابلیت حرکت زیاد داشته باشد بر اثر فشار محل نشستن حرکت کرده و این حرکت موجب درد میشود.
  • درد در موقع اجابت مزاج
  • وقتی بیمار در حالت نشسته به پشت لم میدهد درد بیشتر میشود و بیمار ترجیح میدهد در موقع نشستن بیشتر به جلو خم شود. علت اینست که موقع لم دادن به عقب فشار بیشتری به استخوان دنبالچه وارد می شود
  • درد عمقی که ممکن است همیشه در ناحیه دنبالچه احساس شود
  • فشار با انگشت به ناحیه دنبالچه دردناک است
  • درد ممکن است به ران ها تیر بکشد
  • درد ممکن است در حین عادت ماهانه افزایش یابد
  • ممکن است فرد احساس کند محل نشستن وی ناپایدار است

اگر بیماری مدت طولانی ادامه یابد بیمار ممکن است به علت ترس از نشستن و به علت ایستادن طولانی دچار درد در کف پاها شود. بیمار ممکن است به علت بد نشستن روی صندلی (برای کاهش دادن درد دنبالچه) دچار کمر درد شود. کم خوابی و اضطراب و افسردگی هم میتواند از عوارض ابتلا دراز مدت به این بیماری باشد./

ورزش دنبالچه

1-به پهلوی چپ بخوابید. دست چپتان را زیر سرتان قرار دهید و كف دست راست را به‌عنوان تكیه‌گاه كنار قفسه سینه‌تان نگه دارید. حالا پای راست را بالا ببرید. 5 ثانیه در این حالت بمانید و سپس پایتان را پایین بیاورید. این حركت را 10 بار تکرار کنید. حالا پای راستتان را صاف نگه دارید و پای چپ را بالا ببرید. این حرکت را هم 10 بار انجام دهید. سپس به پهلوی راست بخوابید و این حركت‌ها را تکرار کنید.

2-به پهلوی چپ بخوابید و زانوهایتان را كمی خم كنید. دست چپتان را صاف روی زمین قرار دهید. حالا دست راست را در زاویه 180 درجه حرکت دهید و كف دست راستتان را به كف دست چپ برسانید. ‌این حرکت را 10 بار تکرار کنید و بعد به پهلوی راست بخوابید. حركت را دوباره تکرار کنید.

3-به پشت بخوابید و زانوهایتان را خم كنید، طوری كه كف پاها روی زمین باشد. كف هر دو دست را روی شکم قرار دهید. همان‌طور كه زانوها خمیده هستند، هر زانو را ابتدا در زاویه 90 درجه و سپس 180 درجه باز کنید. این حرکت را 10 بار انجام دهید. همان‌طور كه در این حالت هستید، با پای دیگرتان نیز همین حركت‌ را انجام دهید.

4-به پشت بخوابید و هر دو دست را کنار بدنتان قرار دهید. هر پا را از ناحیه زانو ابتدا در زاویه 90درجه خم كنید و دستتان را روی زانوهایتان بزنید. درحالی كه سرتان را كمی بالا آورده‌اید، پاها را در زاویه 180 درجه بالا بیاورید و دستتان را كنار بدنتان قرار دهید.

5-به پشت بخوابید. همزمان با اینكه پایتان را با زانو در زاویه 180 درجه بالا می‌آورید، دستتان را نیز به صورت كشیده بالای سرتان بیاورید. درحالی كه سرتان را كمی بالا می‌آورید، دست‌ها را باز كنید به‌گونه‌ای كه پشت كف دستتان روی زمین قرار گیرد. حالا دستتان را در كنار بدنتان قرار دهید. این حرکت را 10 بار تکرار کنید./

منبع-http://www.omedclinic.com