کشور پهناور روسیه دچار بحران شیوع بیماری ایدز شده است که این شیوع در مناطق مرزی و پررفت آمدی که قاچاق صورت میگیرد بیشتر است و بالغ بر نیمی از این میزان شیوع متعلق به بیماران مبتلا به اعتیاد می باشد.

شیوع بیماری ایدز در روسیه همچنان ادامه دارد.

به گزارش ایسنا از ریانووستی، ورونیکا اسکوورتسووا – وزیر بهداشت روسیه- گفت: در مناطق مختلف روسیه وضعیت بحرانی در زمینه شیوع بیماری  ایدز ایجاد شده است.

وی افزود: در بین این مناطق استان سوردلوف جایگاه اول را به خود اختصاص داده است، شیوع این بیماری درکشور بطور یکسان گسترش نیافته است و در مناطقی که در مسیر قاچاق مواد مخدر قرار دارند شیوع ایدز به مراتب بیشتر است.

وی خاطرنشان کرد: ۵۷درصد ناقلان بیماری ایدز از طریق تزریق ( عمدتا معتادان هروئین) مبتلا شده‌اند.

گفتنی است، پیشتر شهر یکاترینبورگ با ۲۶ هزار و ۶۹۳ مورد ابتلا به ایدز بیشترین آمار شیوع این بیماری را در یک سال به خود اختصاص داده بود.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی بیش از ۱.۵ میلیون نفر در روسیه ناقل ویروس اچ آی وی هستند که یک درصد جمعیت این کشور را شامل می شوند. تنها در ۹ ماه سال ۲۰۱۶ میلادی ،بیش از ۷۵ هزار مورد جدید ابتلای به ویروس ایدز در روسیه ثبت شده که این کشور را در زمره یکی از پرخطرترین کشورهای جهان در زمینه بهداشت جنسی قرار داده است.

منبع/ایسنا