وزیر بهداشت نیز هشدارها و توصیه های مهمی به مردم در زمینه چهارشنبه سوری داده است این شب هرساله آسیب های ناگوار جسمی زیادی برای هموطنانمان در بر داشته است مراقب باشید تا خانواده و اطرافیانتان از این عارضه ها در امان بمانند .

وزیر بهداشت ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه آمبولانس هوایی، زمینی و دریایی از مردم و خانواده ها خواست که در چهارشنبه آخر سال از سلامتی خود و فرزندانشان مراقبت کنند تا دچار حادثه نشوند.

دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه مراسم افتتاح همزمان پنج پایگاه اورژانس هوایی در کشور و با حضور در جمع خبرنگاران گفت: من فکر نمی‌کردم که بتوانیم در این دولت 30 پایگاه اورژانس هوایی را ظرف کمتر از سه سال در کشور راه اندازی کنیم چرا که کار بسیار سختی است و از همه کسانی که در این زمینه کمک کردند صمیمانه سپاسگذارم و معتقدم که این خدمت ارزشمندی است که در یک روستا یا در نقاط مرزی بالگرد فرود آید و بیمارانی را که نیازمند اقدامات ویژه هستند کمک کند.

وی با بیان اینکه با این اقدام از مرگ و میرها و معلولیت‌ها پیش گیری می‌شود افزود: من فکر می‌کنم در سال آینده بتوانیم سازمان اورژانس را راه اندازی کنیم و یگان هوایی‌ هم حتما راه اندازی می‌شود و بالگردهای ویژه این کار که به صورت آمبولانس هستند به خدمت گرفته خواهد شد که امروز هم پنج دستگاه راه اندازی شد. در عین حال موتور آمبولانس‌هایی وجود دارد که مانند آمبولانس‌های زمینی است که حداقل 200 دستگاه از آنها در کشور شروع به کار خواهند کرد. علاوه بر اینها تعداد زیادی اورژانس مستقر یا زمینی در بیمارستان‌ها به بهره برداری می رسند که بسیار مجهز هستند و مردم در آنها بیش از گذشته مورد احترام قرار می گیرند.

وزیر بهداشت تاکید کرد: البته بخش مهمی از کار ما وابسته به نیروی انسانی است که امیدواریم در آینده بیش از تعداد فعلی به کار گرفته شوند و همه برای رسیدن به این هدف وزارت بهداشت را یاری کنند. بنابراین هم در اورژانس زمینی ناوگان‌مان تقویت خواهد شد و هم در حوزه آمبولانس هوایی پیشرفته‌تر می‌شویم و سعی می‌کنیم که تا پایان دولت در زمینه پایگاه‌های هوایی در کشور به عدد 40 نزدیک شویم که کار بسیار ویژه‌ای است. من فکر می‌کردم که حداقل برای ایجاد این تعداد پایگاه آمبولانس هوایی پنج سال زمان نیاز است اما اکنون توانسته‌ایم به این هدف در یک مدت زمان کوتاه دست یابیم.

هاشمی با اشاره به خدمات اورژانس در دریاها نیز گفت: در دریا هم حتما شناورهایمان را تقویت می‌کنیم و در صدد پایداری تعداد شناورها هستیم. در عین حال وزارتخانه‌های دیگری از جمله وزارت نفت که در این مناطق سهیم هستند باید برای تامین امکانات اورژانس مورد نیاز در این مناطق و برای جزایر و سواحلی که فعالیت دارند کمک کنند.

وی در پاسخ به سوالی درباره اقدامات وزارت بهداشت برای چهارشنبه آخر سال گفت: همه بیمارستان‌ها به روال سال‌های قبل در این روز آمادگی‌شان مضاعف می‌شود اما شرط عقل پیشگیری است و جوانان و والدین باید در این روز و این هفته مراقبت کنند. ما از حوادثی که به طور آگاهانه عده‌ای برای خودشان ایجاد می‌کنند متاسفیم. چرا که از این طریق یا روانه بیمارستان می‌شوند و یا آرامستان و این موضوع برای مردم ما، فرهنگ ما و نسل ما موضوع بدی است.

هاشمی ادامه داد: نمی‌دانم با چه زبانی باید از جوانان خواهش کرد که مراقب سلامتی خودشان باشند. آنها باید توجه کنند که اگر کسی آنها را نصیحت می‌کند برای سلامتی خودشان است و توصیه‌های ما برای این است که آنها نوروز آرام و شادی داشته باشند، نه اینکه نوروزشان پر از اندوه و مصیبت شود. بنابراین بدانند که خطر در کمین است و از آنچه که می‌بینیم و در رسانه‌ها به تصویر کشیده می شود عبرت بگیرند.

هاشمی ادامه داد: من شخصا در دوران خدمت خودم به عنوان چشم پزشک تعداد زیادی بیمار را پیوند کردم و چشم‌هایی که تخلیه شدن آن هم به خاطر هیچ. بنابراین امیدواریم که همه در این روز از سلامتی‌شان مراقبت کنند. در عین حال ما هم برای خدمت رسانی آماده‌ایم، اما آمادگی ما کافی نیست چرا که در برخی موارد هیچ کمکی از دست ما بر نمی‌آید. بنابراین خود مردم حتما مراقبت کنند.ایسنا