سالمندان برای حفظ سلامتی شان نیاز به دریافت انواع ویتامین ها و املاح معدنی هستند تا دچار ضعف و فرسودگی در این سنین نشوند اگر می خواهید با روش های تغذیه ای سالم برای این افراد آشنا شوید به ادامه این بخش نگاهی بیندازید مصرف مکمل ها توسظ سالمندان نیازمند در پیش گرفتن برخی نکات مهم است .

غذاخوردن صحیح و حفظ تناسب اندام در تمام سنین اهمیت دارد. با افزایش سن نیازهای بدن نیز متفاوت می شود، بنابراین مصرف موادمغذی خاص برای حفظ سلامتی مهم است.


کلسیم و ویتامین D

سالمندان به کلسیم و ویتامین D بیشتری برای حفظ سلامت استخوان ها نیاز دارند. روزانه ۳ وعده مصرفی از ماست، شیر فاقد چربی یا کم چرب غنی شده با ویتامین D مصرف کنید. از دیگر منابع غنی از کلسیم می توان به غلات غنی شده، آب میوه، سبزیجات برگ سبز تیره، ماهی کنسروشده با استخوان های نرم اشاره کرد. همچنین در صورت دریافت مکمل کلسیم یا مولتی ویتامین، مکمل حاوی ویتامین D را انتخاب نمایید.


ویتامین B12

بیشتر افراد بالای ۵۰ سال ویتامین B12 را به میزان کافی دریافت نمی کنند. غلات غنی شده، گوشت بدون چربی و برخی از انواع ماهی ها و غذاهای دریایی جزو منابع ویتامین B12 به حساب می آیند. همچنین قبل از مصرف مکمل ویتامین B12 با پزشک خود مشورت کنید.


فیبر

موادغذایی سرشار از فیبر مصرف کنید. فیبر به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی، کنترل وزن و جلوگیری از دیابت نوع ۲ کمک می کند. همچنین از غلات، نان غلات کامل، لوبیاها، نخودها، میوه ها و سبزیجات تامین کننده ی فیبر برای بدن استفاده نمایید.


پتاسیم

افزایش میزان پتاسیم مصرفی و کاهش میزان سدیم دریافتی ممکن است در کاهش خطر فشارخون بالا موثر باشد. میوه ها، سبزیجات، شیر بدون چربی یا فاقد چربی و ماست جزو منابع خوب پتاسیم به حساب می آیند. همچنین موادغذایی با میزان بسیار کم یا بدون افزودنی های نمک را انتخاب نمایید.


چربی ها

موادغذایی با میزان بسیار کمی از چربی های اشباع شده و ترانس می تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی کمک کند. بیشتر چربی های دریافتی بهتر است شامل چربی های تک اشباع نشده و چنداشباع نشده باشد. همچنین برای اطمینان از ارزش غذایی محصولات می توانید برچسب روی موادغذایی را بررسی نمایید.

نسخه