برای از شیرگرفتن اطفال از چه روش هایی باید کمک بگیریم تا کودک دچار مشکل نشود برخی نکات مهم در این زمینه باید در نظر بگیرید تا بتوانید جدایی فرزندتان از سینه مادر را برای وی قابل تحمل کنید به راهنمایی های پزشکی در این زمینه آشنا شوید .

از شیر گرفتن معمولا فرآیند تدریجی است. این زمانی شروع می شود که شما شروع به تغذیه کودک خود به شیوه ای غیر از تغذیه با سینه یا بطری می کنید. و زمانی تمام می شود که دیگر کودک از سینه شیر نمی خورد یا بطری را نمی خواهد. این فرآیند ممکن است چند هفته, چند ماه یا بیش از یک سال طول بکشد.
کودک شما خوردن غذاهای جامد را در سن ۶ ماهگی شروع می کند. در این نقطه، شما ممکن است بخواهید تغذیه با فنجان یا تغذیه مکمل شیر سینه یا بطری را  ارائه کنید. طی شش ماه بعد, کودک شما ممکن است علائمی را نشان دهد که آماده است از شیر گرفته شود.

مهم است که به تدریج به سراغ فنجان بروید. اگرچه بعضی مادرها ممکن است تغذیه با شیر مادر یا بطری را ناگهان متوقف کنند, کودک ممکن است آماده نباشد. همیشه درباره نیازهای عاطفی کودک خود, سن او و آمادگی و نیز درباره نیازهای خاص خود فکر کنید زمانی که از تغذیه با شیر مادر یا شیر بطری به سراغ فنجان می روید. خردسالان ( سنین ۱ تا ۲ سال) ممکن است از شیر گرفتن ناگهانی را بهتر از نوزادان تحمل کنند.

از شیر گرفتن (شیر مادر)

با جایگزین کردن یکی از دفعات شیر مادر با شیشه شیر یا فنجانی از شیر خشک شروع کنید. وعده با کمترین علاقه را انتخاب کنید. هر چند روز, یک وعده شیر دهی دیگر را جایگزین کنید تا زمانی که کودک شما تنها شیر خشک بخورد (از شیر به جای شیر خشک استفاده کنید اگر کودک شما ۱ سال یا بیشتر دارد)

زمانی که شما شروع می کنید که کودک را از شیر بگیرید, شیر سینه را با شیر خشک نوزاد غنی شد با آهن کافی جایگزینن کنید تا شیر مادر کمتر را جبران کنید. بعد از اینکه شما شیر دادن با سینه را کنار می گذارید. به او حداقل ۱۶ fl oz (500 میلی لیتر) تا ۲۴ fl oz (750 میلی لیتر) شیر خشک در هر روز بدهید. زمانی که کودک شما ۶ ماه یا بیشتر دارد, به او غذاهای جامد غنی از نظر آهن و ویتامین C بدهید. کودکانی که حداقل ۱۲ ماه سن دارند می توانند شیر گاو مصرف کنند.

نکات زیر می تواند به شیر گرفتن کمک کند؟

 • به آرامی تعداد بارهایی که در هر روز شیر مادر می دهید را کاهش دهید. شیر سینه را با تغذیه با شیشه شیر یا فنجان طی یکی از دفعات شیر دهی روزانه جایگزین کنید.
 • این روتین را برای یک هفته نگه دارید. سپس هفته بعد, زمان بیشتری از روز را برای جاگیزین کردن یا کوتاه کردن زمان تغذیه با شیر سینه منظم انتخاب کنید. هر هفته, یک دفعه بیشتر شیر سینه را جایگزین کنید یا زمان آن را کوتاه کنید.
 • فنجان یا شیشه شیر را قبل از هر بار شیر دادن باسینه پیشنهاد کنید. بعضی کودکان شیشه شیر یا فنجان را تا زمانی که شیر مادر می خورند قبول نمی کنند.
 • اگر شما قبل از خوابیدن یا چرت زدن شیر مادر به کودک می دهید, قبل از اینکه کودک به خواب برود او را زمین بگذارید. به کودک خود کمک کنید که یاد بگیرد بدون کمک شیر به خواب برود. مراسم جدید هنگام خواب می تواند کمک کند.
 • کودک را بغل کنید تا از دست دادن تماس پوستی طی تغذیه با شیر مادر را جبران کنید. اگر کودک شیر مادر بیشتری می خواهد, آن را از طریق لمس و نگه داشتن کودک در بغل جبران کنید.

از شیر گرفتن (شیشه شیر)

کودک شما که با شیشه شیر تغذیه شده است باید به دریافت تغذیه عمده از شیر خشک تا زمانی که ۱۲ ماه دارد ادامه دهد. بعد از آن, اجازه دادن به کودک برای ادامه نوشیدن از شیشه شیر ممکن است منجر به مشکلاتی مثل خرابی دندان ناشی از شیشه شیر کودکان شود.

این پیشنهادات ممکن است مفید باشد زمانی که شما تلاش می کنید که مانع از این شوید که کودک شما شیشه شیر استفاده کند:

 • از تغذیه با شیشه شیر هر ۵ تا ۷ روز یک بار اجتناب کنید. کودک را بیشتر بغل کنید و طی این تغییر سعی کنید او را آرام کنید.
 • تنها زمانی که کودک در بغل شماست به او شیشه شیر بدهید. اجازه ندهید که کودک چهار دست و پا برود, راه برود یا با شیشه شیر به تخت برود. انجام این کار شیشه شیر را تبدیل به وسیله ای برای آرامش می کند که می تواند توسعه دو دستی را به تاخیر بیاندازد و می تواند منجر به خرابی دندان شود.
 • اول فنجان را پیشنهاد کنید و بعد شیشه شیر بدهید. هر بار کمی مایع بیشتر در فنجان بریزید و کمی مایع کمتر در شیشه بریزید.
 • اگر کودک ۶ ماه یا بیشتر دارد, به تدریج رقیق کردن شیر خشک در شیشه با آب را شروع کنید به صورتی که  مزه خوبی نداشته باشد.
 • مایعاتی که کودک دوست دارد را در فنجان بریزید و مایعاتی که دوست ندارد را در شیشه شیر بریزید. بعدا, تنها در شیشه شیر آب بریزید و شیر خشک غنی شده با آهن, آب میوه یا شیر گاو (اگر کودک بالای ۱ سال است) را در فنجان بریزید. آب میوه برای کودکان ۰ تا ۶ ماه توصیه نمی شود.
 • تشریفات خواب جدیدی را شروع کنید. داستان بخوانید و در حالیکه کودک را تکان می دهید شیشه شیر بدهید. در هر بار زمان خواب, به آرامی زمانی که کودک از شیشه شیر می نوشد را کاهش دهید و خواندن داستان را ادامه دهید. به تدریج شیشه شیر را با وسیله ای برای آرام کردن کودک مثل اسباب بازی که دوست دارد یا پتو چایگزین کنید.
 • منابع دیگر کلسیم مثل ماست یا پنیر ارائه کنید اگر کودک حداقل ۱۶ fl oz (500 میلی لیتر) شیر خشک از فنجان در روز نمی نوشید. کودک شما هر روز برای رشد به کلسیم نیاز دارد.

نگرانی های متداول

من باردار هستم. آیا باید شیر دادن با سینه را به کودک اولم متوقف کنم؟ نه شما می توانید شیر دادن به کودک اول را در حالیکه باردار هستید ادامه دهید. اما با دکتر درباره نیازهای تغذیه ای خود و مسائل دیگری که باید از آن آگاه باشید صحبت کنید.

من می خواهم باردار شوم. آیا باید کودکم را از شیر بگیرم؟ شما می توانید به تغذیه با شیر مادر ادامه دهید اما تغذیه با سینه ممکن است باردار شدن را سخت تر کند.
زمانی که من کودک را از شیر می گیرم آیا باید درباره دندان های نوزاد نگران باشم؟ مطمئن شوید که به کودک تغذیه کافی می دهید تا دندان های سالم داشته باشد. و زمانی که شما نوزاد را از شیر سینه یا شیر شیشه شیر می گیرد, مایعات شکر دار را به خصوص در زمان خواب محدود کنید. این می تواند حفره های دندانی ایجاد کند. نوزاد خود را با شیشه شیر در تخت نگذارید. و بعد از ۱۲ ماهگی, تغذیه با شیر مادر را در شب متوقف کنید.

اگر من بخواهم تغذیه با شیر سینه را متوقف کنم اما کودک من نخواهد چه کار باید بکنم؟ اگر ممکن است تغذیه با شیر مادر را کمی بیشتر ادامه دهید. اگر این ممکن نیست, شیر سینه یا شیر خشک را در فنجان بدهید و کودک را بیشتر بغل کنید.

چه کار می توانم بکنم اگر کودک من نمی خواهد شیشه شیر را کنار بگذارد؟ فرآیند از شیر گرفتن را آهسته کنید یا عروسک یا پتو برای آرام کردن کودک به جای شیشه شیر به او بدهید.

اگر درد و حساسیت در سینه ها عین تلاش برای از شیر گرفتن ایجاد شود چه کار باید بکنم؟ تراکم شیر در سینه کمتر احتمال دارد اتفاق بیفتد اگر شما به تدریج کودک را از شیر بگیرید به جای اینکه ناگهان شیر دادن با سینه را متوقف کنید. از شیر گرفتن (شیر سینه) زمانی که کودک شما از قبل غذاهای جامد مصرف می کند و کمتر با سینه تغذیه شده است آسان تر است. درد و ناراحتی ناشی از تراکم شیر در سینه زمانی که سینه های شما درست کردن شیر را متوقف می کند بهبود پیدا می کند. شما احتمالا در ۱ تا ۵ روز بهتر خواهید شد. درمان خانگی مثل استفاده از کیسه یخ روی سینه ها ممکن است بعضی از علائم شما را کاهش دهد.

آیا من باید دادن مکمل ها به کودک را متوقف کنم؟ بیشتر دکتر ها روزانه مکمل های ویتامین D را برای کودکان پیشنهاد می کنند. با دکتر خود درباره مقدار و منابع ویتامین دی که برای کودک شما مناسب هستند صحبت کنید. کودکانی که با شیر مادر تغذیه می شوند ممکن است نیاز به مکمل های فلوراید با شروع در ۶ ماهگی داشته باشند.

نسخه