از منابع غذایی حاوی ویتامین کا چه میزان اطلاع دارید این ماده معدنی در چه موادغذایی نهفته شده است سبزیجات برگ سبز،سبزیجات کلمیان، میوه ها و برخی فرآورده های حیوانی می توانند در دریافت این ویتامین در بدنتان موثر باشند می خواهیم به نقش این ویتامین در بدن اشاره کنیم .

ویتامین K یک ماده مغذی ضروری برای انعقاد درست خون و سلامت استخوان ها است. باکتری های سالم موجود در روده ها نیز می توانند به ساخت ویتامین K در بدن کمک کنند. بدن همچنین می تواند این ویتامین را در کبد و بافت ها ذخیره کند، از طرفی کمبود این ویتامین نادر است. همچنین در صورت مصرف داروهای رقیق کننده ی خون، دریافت ویتامین K بهتر است محدود شود.

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.


سبزیجات برگ سبز

سبزیجات برگ سبز منبعی غنی از ویتامین K به حساب می آیند. این گروه موادغذایی شامل کلم کیل، اسفناج، سبزی های کلارد، برگ چغندر سوئیسی، سبزی های شلغم، اسفناج و برگ کاهو است. نصف فنجان از این سبزیجات به صورت پخته ۲۶۵ تا ۵۳۱ میکروگرم ویتامین K و یک فنجان از این سبزیجات به صورت خام ۱۱۶ تا ۲۹۹ میکروگرم در هر یک فنجان دارند. براساس انستیتوی پزشکی ایالات متحده، میزان مورد نیاز ویتامین K برای مردان حداقل ۱۲۰ میکروگرم و برای بانوان ۹۰ میکروگرم در روز می باشد.


سبزیجات کلمیان

سبزیجات کلمیان نیز ویتامین K را برای بدن فراهم می کنند. یک فنجان بروکلی یا کلم بروکسل پخته شده حاوی ۲۲۰ میکروگرم از این ویتامین است. یک فنجان بروکلی خام ۸۹ میکروگرم و نصف فنجان کلم پخته ۸۲ میکروگرم ویتامین K دارد. این سبزیجات علاوه بر ویتامین K حاوی آنتی اکسیدان، فیبر، موادمعدنی و سایر ویتامین های مورد نیاز برای حمایت از سلامت عمومی بدن می باشند.


میوه ها

تعداد کمی از میوه ها ویتامین K دارند. مصرف یک چهارم فنجان آلو حاوی ۲۶ میکروگرم از این ویتامین است. همچنین یک فنجان رزبری یا تمشک خام ۲۹ میکروگرم ویتامین K دارد. کیوی، انگور، انار، مویز، آووکادو، کرنبری، گلابی، ملون ها و زردآلو نیز مقدار کمی از این ویتامین را برای بدن فراهم می کنند.


فرآورده های حیوانی

فرآورده های حیوانی و غذاهای دریایی حاوی مقدار کمی ویتامین K است. این موادغذایی بیشتر از ۵ میکروگرم از این ویتامین را در هر وعده ی مصرفی برای بدن فراهم نمی کنند. پنیر، تخم مرغ، شیر، گوشت گاو، مرغ، بوقلمون، ماهی تن، ماهی خال مخالی و میگو حاوی مقدار کمی از ویتامین K می باشند. صدف، سایر سخت پوستان و ماهی کولی نیز مقدار جزئی ویتامین K دارند.موادغذایی بر پایه غلات مقادیر بسیار کمی ویتامین K دارند. نان ساندویچی، مافین ها، بیسکوییت ها، نان های همبرگر و نان شیرینی حلقوی ۱ تا ۱۰ میکروگرم ویتامین K در هر ۱۰۰ گرم دارند. بیشتر غلات صبحانه نیز حاوی ۱ تا ۵ میکروگرم ویتامین K است. موادغذایی تهیه شده از آرد از جمله کیک ها، کلوچه ها، دونات ها و مافین ها نیز حاوی ۴ تا ۱۵ میکروگرم از این ویتامین می باشند.


روغن ها و چربی ها

براساس دانشگاه کالیفرنیای شمالی، روغن کانولا و لوبیا سویا حاوی ۲۰ تا ۲۷ میکروگرم ویتامین K در هر قاشق غذاخوری است. سایر روغن های سبزیجات از جمله روغن زیتون، بادام زمینی، گلرنگ، آفتابگردان و کنجد نیز ۲ تا ۴ میکروگرم ویتامین K دارند. مایونز و مارگارین نیز حاوی مقدار متوسطی از ویتامین K است.

 www.livestrong.com