کشور چین که یکی از پرجمعیت ترین کشورهای جهان است در گذشته سیاست کنترل فرزند و تنظیم خانواده را در پیش گرفته بود که با اختلاف سنی بین نسل جوان و پیر مدیران حوزه سلامت این کشور نسبت به تغییر سیاست به فرزندآوری در بین خانواده های چینی روی آوردند.

یکی از مقامات ارشد حوزه سلامت چین گفت: سیاست دو فرزندی در این کشور نتایج قابل توجهی داشته و انتظار می‌رود نرخ باروری تا سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.

به گزارش ایسنا، طبق اعلام مقامات چین بیش از ۱۸ میلیون گواهی تولد طی سال گذشته در چین ثبت شده که دو میلیون از میانگین پنج سال قبل بیشتر است.

“وانگ پیان” معاون وزیر کمیسیون ملی سلامت و تنظیم خانواده در چین گفت: در سال ۲۰۱۶ سیاست دو فرزندی به نتایج حائز اهمیتی دست پیدا کرد و از سال ۲۰۰۰ بیشترین تعداد تولد نوزادان در سال را شاهد بوده‌ایم.

وانگ بیان کرد: سال گذشته ۱۸ میلیون و ۴۶۰ هزار گواهی تولد ثبت شده و همچنین نرخ باروری به ازای هر زن ۱.۷ کودک افزایش یافته که این رقم در فاصله سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ میلادی ۱.۵ تا ۱.۶ درصد بوده است.

چین در سال ۱۹۷۹ به دلیل محدود ساختن رشد جمعیت، سیاست تک‌فرزندی را اعمال کرد اما اکنون مقامات این کشور نگران هستند کاهش نیروی کار در چین قادر به پشتیبانی از جمعیت فزآینده میانسال آن نباشد.

به گزارش روزنامه ایندیپندنت، روند افزایشی جمعیت تا سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد داشت که انتظار می‌رود تعداد سالانه کودکان تازه متولد شده بین ۱۷ تا ۱۹ میلیون باشد.

منبع/ایسنا