آیا از  تاثیرات مفید رابطه عاطفی پدر و فرزند در ترشح هورمون اکسی‌توسین اطلاعی دارید و میدانید این رابطه تا چه حد می تواند بر افزایش سلامت روان آن ها تاثیر بگذارد این امر به تکامل کودکان از لحاط عاطفی تاثیر زیادی خواهد گذاشت .توصیه های مشاورین را در این زمینه مطالعه کنید.

 مطالعه جدیدی بیان می‌کند که هورمون اکسی‌توسین، معروف به هورمون عشق، باعث می‌شود تا پدران با کودکان خود ارتباط برقرار کنند.

مؤلف راهبر مطالعه، جیمز ریلینگ، از دانشگاه اموری، گفت: «یافته‌های ما به شواهدی می‌افزاید که می‌گوید پدران و نه فقط مادران به تغییرات هورمونی جهت تسهیل عواطف و ایجاد انگیزه برای مراقبت از کودکان دچار می‌شوند.»
اکسی‌توسین هورمونی است که به صورت طبیعی در بدن ترشح می‌شود. تصاویر ام‌آرآی نشان داد که پس از دادن مقدار اضافی این هورمون به شکل اسپری استنشاقی به پدران، فعالیت نواحی مربوط به پاداش و عاطفه مغز آنها در هنگام نگاه کردن به تصاویر فرزندان کوچک‌شان افزایش یافت.»
به علاوه این یافته‌ها بیان می‌کنند که اوکسی‌توسین، که قبلاً نقش آن در روابط اجتماعی شناخته شده بود، ممکن است روزی برای بهبود نواقص در انگیزه بچه‌داری به کار آید.
به گفته محققان، شواهد روزافزونی نشان می‌دهد که درگیر شدن پدران در زندگی کودکان‌شان، خطر ابتلای کودک به بیماری و مرگ را کاهش می‌دهد. به علاوه به تکامل اجتماعی، ذهنی و تحصیلی کودک کمک می‌کند.
این مطالعه در روز ۱۷ فوریه در ژورنال Hormones and Behavior منتشر شد.

MedLinePlus،