اگر جزو افراد میانسال هستید سعی کنید از زیاد خوابیدن پرهیز کنید خوابیدن برای ساعات طولانی می تواند خطرات جبران ناپذیری برای هوش و حافظه این افراد در بر داشته باشد خطر آلزایمر این افراد را تهدید میکند کنترل و تنظیم ساعات خواب برای این افراد بسیار حائز اهمیت است .

خوابیدن برای بیش از 9 ساعت در شب می‌تواند نشانی زودهنگام برای بیماری آلزایمر باشد.

دانشمندان بر این باورند که ناتوانی در بیدار شدن می‌تواند نشانی از تغییراتی در مغز باشد که منجر به زوال عقل می‌شود. به باور آنها، زیاد خوابیدن باعث زوال عقل نمی‌شود، بلکه نشانه‌ای از آن است. به این ترتیب، کم کردن ساعات خواب در شبانه‌روز باعث نمی‌شود فرد از آسیب‌های مغزی در امان باشد.
محققان در آمریکا دریافته‌اند که افرادی که بیش از 9 ساعت در هر شب می‌خوابند دو برابر دیگرانی که 9 ساعت یا کمتر می‌خوابند، در مدت ده سال آینده به آلزایمر یا دیگر انواع زوال عقل مبتلا می‌شوند.
همچنین خطر آلزایمر در افرادی که بیش از 9 ساعت می‌خوابند و تحصیلات دبیرستانی هم ندارند، شش برابر دیگر افراد است. این نشان می‌دهد که تحصیلات روی مغز اثر مثبتی می‌گذارد.
متیو پیس، محقق اصلی این پژوهش از مرکز پزشکی دانشگاه بوستون گفته است: «این که افراد ساعت خوابشان را اعلام کنند می‌تواند در تشخیص این که در ده سال آینده مبتلا به زوال عقل می‌شوند یا نه مفید باشد.»

روزنامه «ایندیپندنت»