4

شاید رژیم های غذایی وجود داشته باشد که ظر مدت کوتاهی باعث شود که وزن شما سریعا کاهش یابد و یا شما را به سرعت به وزن ایده آل برساند. اما مسئله اینجاست که در انتخاب رژیم غذایی اولین چیزی که باید در نظر داشته باشید توانایی انجام قوانین آن است.

تمام متخصصان بر یک موضوع اتفاق نظر دارند؛ بهترین رژیم غذایی برای شما رژیمی است که توان رعایت کردن آن را داشته و به آن وفادار باشید. فرق چندانی نمی کند که این برنامه غذایی چقدر علمی باشد یا چقدر سریع نتیجه دهد یا حتی چند نفر قبلا آن را امتحان کرده باشند، مهم این است که بدانید آنچه در برنامه خواسته شده را می توانید انجام دهید، باید انجام دهید یا می خواهید که انجام دهید. متاسفانه در میان مردم، رژیم های غذایی محبوب هستند که خیلی سریع به نتیجه برسند و بدون ناراحتی باشند که معمولا هم ناپایدار هستند.

وزنی که به سرعت پایین می آید به جای چربی مخلوطی از آب، عضله و کمی چربی بدن شما را از بین می برد . به همین دلیل وزن از دست رفته به زودی برمی گردد، ولی اغلب افراد در دام این نوع رژیم ها می افتند و به دنبال آن دچار سندرم یو یو می شوند و مدام وزن شان کم و اضافه می شود. نتیجه این می شود که متابولیسم شان پایین می آید و وزنی بیشتر از زمانی که رژیم را شروع کرده بودند، پیدا می کنند. حقیقت این است که از دست دادن وزن یک فرمول ساده دارد: کالری دریافتی منهای کالری از دست رفته مساوی وزن از دست داده، به دست آورده یا حفظ شده. برای کمک به افرادی که از اضافه وزن رنج می برند ما به سراغ متخصصان رفتیم و از آن ها درباره راهکارهای لازم برای یافتن رژیم غذایی که در عین سلامت، موثر هم باشد، سوال کردیم. به منظور کاهش وزن، شما باید کالری کمتری بخورید و فعالیت بیشتری داشته باشید. پاک کننده ها، کرم ها و مکمل ها همگی برای فریب شما به بازار آمده اند و نمی توانند در دراز مدت کمکی به شما کنند. از کجا می توانید بفهمید چه رژیمی سلامت و مناسب است؟

 

 

ویژگی های یک رژیم خوب چیست؟

همراه با ورزش باشد.

اجازه استفاده از انواع مواد غذایی از گروه های مختلف را بدهد.

توسط یک متخصص تغذیه یا رژیم درمانی تجویز شود.

روندی تدریجی و پایدار داشته باشد.

پروتئین بدن را کنترل کند.

اجازه صرف میان وعده بین وعده های غذایی را بدهد.

متکی به مکمل ها نباشد.

شامل بخش کوچکی از غذاها و نوشیدنی های مورد علاقه شما باشد.

حاوی یک برنامه ثابت باشد.

نوشیدن مقدار کافی آب را توصیه کند.

 

 

با وسواس انتخاب کنید

ابتدا باید مشخص کنید رژیم کاهش وزن انتخابی سلامت است یا نه. شما باید انتخاب های تان را کم و کمتر کنید تا در نهایت به یک انتخاب برسید؛ انتخابی که با سبک زندگی شما و روشی که برای خوردن و ورزش کردن دارید منطبق است. این مهم است که رژیم مورد نظر، شما را گرسنه نکند. به دنبال رژیمی باشید که حاوی فیبر و آب فراوان باشد، مثل سوپ ها، میوه ها و سبزی ها. این غذاها شما را سیر می کنند و میل به غذا را کاهش می دهند، ضمن آن که موجب می شوند شما بدون احساس بی فایده بودن به برنامه غذایی تان وفادار باشید.

 

 

سوالاتی که باید از خود بپرسید

آیا این رژیم با سبک غذایی من منطبق است؟

این رژیم با زندگی اجتماعی من منطبق است؟

آنقدر خوب هست که تمام افراد خانواده آن را دنبال کنند؟

نیاز به دستور پخت خاصی دارد؟

من باید به زمان خوردن توجه کنم یا به تعداد وعده های غذایی؟

آیا رژیم مناسب سطح تمرین های ورزشی من هست؟

بعضی رژیم های غذایی تمرین های فشرده ورزشی دارند درحالی که برخی تحرکات بسیار ساده را شامل می شوند. اگر شما فرد کم تحرکی هستید، ممکن است برنامه ای که شامل ساعت ها ورزش در باشگاه باشد؛ مناسب باشد اما مطمئن باشید تداومی نخواهد داشت. برنامه ای را انتخاب کنید که شامل ورزش جزئی منظم و آرام است. رژیمی را برگزینید که از فعالیت فیزیکی در آن لذت ببرید، حال این فعالیت می تواند باغبانی، پیاده روی یا تمیز کردن خانه باشد.

واقعیت این است که اگر دریافت کالری در زنان به زیر ۱۲۰۰ و در مردان به زیر ۱۵۰۰برسد می تواند منجر به سرگیجه و تحریک پذیری شود چون بدن شما نیاز به حداقل کالری ممکن برای عملکرد درست دارد.

 

 

می توانم با این رژیم زندگی کنم؟

با درنظر گرفتن هرگونه رژیم غذایی از خود بپرسید: « آیا این همان چیزی است که من حاضرم بقیه عمرم از آن پیروی کنم؟» اگر نه، خودتان را اذیت نکنید چون به زودی به کاری که قبلا انجام می دادید، بازخواهید گشت و وزن تان دوباره به همان اندازه قبل از رژیم خواهد رسید.

 

 

آیا این رژیم شامل غذاهایی است که دوست دارم، می توانم تهیه کنم و از عهده تامین هزینه آن ها برمی آیم؟

آیا غذا یا نوشیدنی وجود دارد که بخواهید در طولانی مدت آنها را با هم ترکیب کرده و بخورید؟ در برخی برنامه ها لازم است نوشیدنی جایگزین غذا شود که برای افرادی که مدام در حال دویدن هستند، مفید است اما برخی هم غذا را به نوشیدنی ترجیح می دهند. برنامه ای که شامل غذاهای غیرمعمول بوده و نیازمند ساعت ها وقت گذاشتن در آشپزخانه است ممکن است برای کسی که زمان و پول کافی دارد مناسب باشد اما برای همه مناسب نیست.

 

 

این رژیم با عادت های من مقابله می کند؟

بهترین رژیم غذایی آن نوعی است که شما اصلا فکر نکنید در حال رژیم هستید. اینکه شما فکر کنید در حال رژیم هستید می تواند نوعی وسواس به غذا، افزایش اشتها و حتی سرخوردگی به دنبال داشته باشد. دنبال برنامه ای باشید که شما را نسبت به عادت های بدی که نمی گذارند برنامه ای سلامت و مغذی داشته باشید، آگاه کند. اگر هنگام غذا خوردن، تلویزیون تماشا می کنید یا عادت به تمیز کردن بشقاب بچه ها دارید سعی کنید از آن ها دوری کنید.

 

 

با چه سرعتی وزن کم می کنم؟

هر نیم کیلوگرم چربی معادل ۳ هزار و ۵۰۰ کالری است بنابراین شما نیاز به سوزاندن مقدار زیادی کالری برای کاهش چربی دارید. کاهش وزن سریع معمولا با از دست دادن مایعات بدن اتفاق می افتد تا چربی. کاهش وزن در رژیم های کم کربوهیدرات ممکن است مهیج به نظر برسد چون بدن شما زمانی که مجبور به استفاده از منابع سوختی دیگر است از آب استفاده می کند، درحالی که شما ممکن است بخواهید خیلی سریع وزن کم کنید، متخصصان معتقدند رژیم آهسته و پیوسته همیشه کارساز است. یک رژیم موثر و مفید به طور متوسط نیم تا یک کیلوگرم کاهش وزن در هر هفته به دنبال خواهد داشت. بهترین راه رسیدن به آن نیز این است که هر روز ۵۰۰ کالری بیشتر هنگام ورزش بسوزانید.

 

 

چند سوال کلیدی

همچنان می توانم غذاهای مورد علاقه ام را بخورم؟

برخی رژیم ها فهرست بلند و بالایی از خوردنی های ممنوع دارند و بخش کوچکی برای مجازها. برای برخی در محرومیت بودن باعث میل شدید می شود اما برای برخی دیگر این طور نیست. اگر شما نمی توانید از خوردن غذاهای مورد علاقه تان اجتناب کنید باید به دنبال برنامه ای باشید که به شما اجازه استفاده از غذاهای مورد علاقه تان را می دهد.

این رژیم برای تغییرات تدریجی مناسب است؟

برخی برنامه ها نیازمند تغییرات اساسی هستند و برخی تغییرات گام به گام و جزئی و بسیار تدریجی انجام می شوند. تغییر سخت است و هر چه بیشتر مجبور به تغییر باشید، سخت تر هم خواهد بود. دنبال برنامه ای باشید که به تدریج و آهسته در عادات غذا خوردن و ورزش کردن شما تغییراتی ایجاد می کند تا شما را برای تغییر واقعی آماده کند.

این رژیم نیاز به مکمل یا پاکسازی کننده دارد؟

برنامه های کاهش وزن نیازی به مکمل ندارند و تنها برای اطمینان می توان از مولتی ویتامین استفاده کرد. دلیلی وجود ندارد که همه یا بسیاری از مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت از طریق مواد غذایی موجود در رژیم غذایی به دست نیاید. بنابراین در مورد رژیم هایی که نیاز به نوشیدنی های خاص، قرص ها و پاک کننده ها دارند، احتیاط کنید.

من یک برنامه مشخص یا منعطف شده می خواهم ؟

برخی افراد ترجیح می دهند رژیم غذایی که در آن غذاهای خاص با اندازه لازم مشخص شده استفاده کنند تا در مسیر درست قرار گیرند.

برخی دیگر برنامه های منعطف را ترجیح می دهند تا بتوانند غذاهای دلخواه شان را تهیه کنند. تا زمانی که برنامه رژیم غذایی شامل انواع مختلفی از مواد غذایی سالم مانند میوه، سبزی، حبوبات، غلات، لبنیات کم چرب و پروتئین کم چربی باشد هر ۲ نوع برنامه کارساز است. اطمینان حاصل کنید برنامه رژیم غذایی شما اجازه می دهد به اندازه کافی مواد غذایی و کالری به بدن تان برسد تا در راه کاهش وزن ضعیف نشوید.