کشورهای شرق آسیا معمولا روش طبخ و غذاهای خاصی را در سبد غذایی خود دارند که مصرف برخی از آن ها بسیار لذت بخش می باشد اما خوردن برخی از غذاها و دسرهای این کشور ممکن است سلامتی انسان را به مخاطره بیاندازد. پس از گذراندن یک روز طولانی و خسته کننده در چین، صرف غذا در رستوران های چینی بسیار هیجان انگیز است، خوردن این دسته از غذاها بسیار آسان و خوشمزه است. برای صرف غذاهای چینی لازم نیست دست ها کاملا شسته شوند، اما خوردن سایر غذاهای آسیایی نیز خالی از لطف نیست. طعم غذاهای آسیایی در زمان خستگی بسیار لذت بخش است. در کنار این لذت خطراتی نیز ممکن است سلامتی افراد را تهدید نماید. تمام رستوران ها و غذاهای سرو شده چین به طور مشابه ساخته نشده اند. در برخی از رستوران های پکن، نوع مواد غذایی موجود در بشقاب شما ممکن است غیر قابل تشخیص باشد. در بعضی موارد دیگر، ممکن است ظاهر مرغ سرخ شده ی کنتاکی با دیگر غذاها متفاوت باشد. در این حالت، به محض بردن غذا به داخل دهان ممکن است با طعم ناخوشاندی رو به رو شوید زیرا ظاهر غذا، نوع مواد به کار رفته در آن را به خوبی نشان نداده است. برخی از غذاهای موجود در رستوران های چین با چوب سرو می شوند که بهترین گزینه های ذکر شده برای آن در منوی سمت چپ رستوران لیست شده اند.

خورش مرغ با سس مخصوص (تی اسو چیکن)
ژنرال تی اسو یک مرد نظامی چینی در قرن نوزدهم میلادی بوده است، اما این غذا سال ها بعد بعد مرگ وی طبخ و اختراع گردید. به نظر می رسد حتی اگر این غذای آمریکایی در زمان حیات وی نیز اختراع شده بود، طعم آن را دوست نداشته باشد. تی اسو چیکن به نوعی طبخ مرغ با طعم شیرین اشاره دارد. لازم به ذکر است که پخت این غذا با طعم های مختلف نیز امکان پذیر است. تا قبل از اختراع (GTC)، پنگ ژانگ کوئی رستوران بزرگی را در نیویورک افتتاح نمود. پس از مدتی فعالیت، وی به این نتیجه رسید که اضافه کردن شکر می تواند ذائقه ی آمریکایی ها را به این ماده ی غذایی را دو چندان نماید. اضافه کردن شکر به این دستور غذایی چندان مفید نبوده است اما می تواند یک گزینه ی مناسب برای رژیم غذایی در نظر گرفته شود. طعم سس شیرین به گوشت سرخ شده ی مرغ (و گاهی اوقات چند سبزیجات) به چه صورت خواهد بود؟ این سس از مقداری نمک و شکر زیاد تهیه می شود.
با این کار، میزان کالری مرغ تی اسو از استاندارد معمول عبور کرده و به بیش از ۱۵۰۰ کالری رسیده است. از این رو، صرف این غذا تنها برای یک وعده در روز توصیه می شود. این غذا برای سربازانی مناسب بوده است که در طول روز به فعالیت های سنگین می پردازند.

برنج سرخ شده
در اینجا، پرداختن به این نوع غذا به دلیل نام آن است. برنج سرخ شده از برنج سفیدی تهیه می شود که از کمترین ارزش غذایی برخوردار است. این نوع برنج در یک ظرف پر از روغن سرخ خواهد شد. این فرآیند منجر به چرب شدن بیش از حد این غذا خواهد شد. برنج سرخ شده دارای طعمی بی نظیر است اما مصرف آن (به دلیل داشتن روغن فراوان) می تواند کالری بسیار زیادی را برای بدن فراهم آورد. همان طور که قبلا گفته شد مرغ تی اسو چیزی در حدود ۱۵۰۰ کالری را برای بدن فراهم خواهد آورد و این در حالی است که برنج سرخ شده می تواند دو برابر این میزان کالری را اعمال نماید. برنج قهوه ای از ماده ی مغذی بسیار کمی برخوردار است. از این رو، استفاده از آن در این غذا (برنج سرخ شده) به هرچه کمتر شدن کالری این غذا کمک نماید. لازم به ذکر است که این فیبر موجود در برنج قهوه ای به گونه ای است که با سرخ شدن نیز از بین نخواهد رفت.
میزان کالری این غذا به روغن آن وابسته است. برای مثال، یک فنجان روغن می تواند چیزی در حدود ۲۰۰ کالری را برای بدن فراهم آورد. متاسفانه، مصرف ۲۰۰ کالری برای افراد مسن بسیار خطرناک است. عدم آگاهی آشپز از میزان کالری و یا خطرات مربوط به استفاده از این غذا می تواند به بیماری های خطرناکی منجر شود.

رانگون خرچنگ
مصرف خرچنگ رانگون (پنیر خامه ای با نام مستعار وون تون، یا پاف خرچنگ) به عنوان یک غذای اصلی در نظر گرفته نشده است. این پیش غذاها گاهی اوقات آنقدر کوچک هستند که می توانند در وعده ی شام مورد استفاده قرار گیرند. مصرف این غذا برای یک وعده چندان ضرری نخواهد داشت اما مصرف طولانی مدت آن خطرات جبران ناپذیری را به همراه خواهد داشت. رانگون خرچنگ اساسا از خرچنگ و پنیر خامه ای شکل تشکیل شده است که در لفافه از خمیر پیچیده و سرخ خواهد شد. لازم به ذکر است که سرخ کردن این وعده ی کوچک منجر به ایجاد بوی زننده و طعمی بی نظیر خواهد شد. به عبارت ساده تر، گوشت خرچنگ و پنیر خامه ای سرخ شده دارای بویی تند و زننده و طعمی بسیار لذیذ است.
گوشت خرچنگ تا زمانی می تواند به عنوان یک وعده غذایی سالم در نظر گرفته شود که آن را سرخ نکنیم. علاوه بر این استفاده از پنیر خامه ای در طبخ این نوع غذا خالی از ضرر نیست. در مجموع، مرغ ترش و شیرین یک شبه غذای چینی / آمریکایی است که با کالری و چربی بسیار زیادی اشباع شده است. اما همان طور که قبلا گفته شد، تست این غذا خالی از لطف نیست. مصرف این نوع پیش غذا می تواند شما را سیر کرده و یا اشتهای شما برای صرف غذای اصلی را کور نماید.

مرغ ترش و شیرین
مرغ ترش و شیرین یکی دیگر از مجموع غذاهایی است که در چین پیدا نخواهد شد. سس ترش و شیرین یکی از چاشنی های غذایی است که در اغلب موارد، با غذاهای ماهی دار سرو می شود. از همه مهم تر، این سس در ظرفی جداگانه و در کنار غذا استفاده خواهد شد. شما می توانید غذای خود را در داخل آن فرو برده و پس از آغشته شدن آن به این سس خوشمزه، طعمی بی نظیر را امتحان نمایید. در بسیاری از مناطق، از سس شیرین برای مرغ تی اسو استفاده می شود. فرو بردن مرغ سرخ شده به داخل ظرف سس شیرین می تواند میزان قند در بدن را افزایش دهد. کالری و چربی این غذا به حدی است که رعایت احتیاط در صرف آن بسیار ضروری است.
در مقایسه مرغ تی اسو، در این پخت این غذا از سبزیجات بیشتری استفاده شده است. بنابراین می توان گفت که این غذا از نظر تغذیه ای به مراتب سالم تر است. این نوع غذاها نقش حمایتی را بر عهده دارند. به طور معمول، متخصصان تغذیه معتقدند که مرغ ترش و شیرین بسیار پر کالری است. آن ها معتقدند که یک وعده از این غذا چیزی در حدود ۱۷۰۰ کالری خالص، و بیش از ۱۳۰ درصد چربی را به بدن تزریق خواهد نمود. لازم به ذکر است که مواد غذایی مانند برنج هم نمی تواند این میزان کالری را برای بدن فراهم آورد. مصرف این نوع غذا به افراد دیابتی توصیه نمی شود. قند موجود در این غذا برای افراد مبتلا به این بیماری بسیار خطرناک است.

منبع/آخرین خبر