6

گرسنگی حسی است که گاهی اوقات در طول روز بار ها به سراغ ما می آید ، این حس گاهی اوقات می تواند برای ما درد سر ساز شود و زمینه ی بروز چاقی در بدن ما را به وجود آورد. اما چگونه می توان حس گرسنگی را به سادگی از بین برد.

۱۴عدد بادام

وقتی بعد از یک روز کاری احساس خستگی و گرسنگی می کنید، این مغزهای خوراکی هستند که می توانند بهترین گزینه برای رفع خستگی و کسب انرژی مجدد به حساب بیایند. می توانید با خوردن ۱۴ عدد مغز بادام، با رساندن کمتر از ۱۰۰ کالری به بدن تان هم گرسنگی تان را رفع کرده و هم نگران چاقی نباشید. علاوه بر این، میزان زیاد فیبر و پروتئین این دانه های خوراکی زمان زیادی شما را سیر نگه می دارد و دیرتر به سراغ غذا خواهید رفت.

چربی اشباع شده:

۶۳/۰ گرم

سدیم:

صفر میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

سیب پخته شده

با وجود اینکه امروزه انتخاب های غذایی به نسبت گذشته بسیار بیشتر شده و تنوع زیادی در خوراکی هایی که می شود در طول روز به سراغ شان رفت وجود دارد، سیب هنوز در صدر پیشنهادهای متخصصان قرار دارد. برای قرار دادن این میوه در برنامه غذایی روزانه خانواده ها و جلوگیری از تکراری شدن طعم و مزه آن، روش های گوناگونی درنظر گرفته شده است؛ یکی از این روش ها پختن سیب است که علاوه بر طعم خوبی که دارد، ویتامین و فیبر لازم بدن را نیز تامین می کند. می توانید از دارچین هم برای تزئین و طعم دادن به آن استفاده کنید و نگران زیاد شدن کالری هم نباشید.

چربی اشباع شده: صفر گرم

سدیم: ۲ میلی گرم

کلسترول: صفر میلی گرم

 

 

سه چهارم فنجان از قطعات انبه یخ زده

با این قطعات یخ زده از انبه، علاوه بر آنکه طعم خوب، شیرین و خنکی را زیر دندان ها و در دهان تان احساس می کنید، بتا کاروتن و فیبر نیز به بدن تان می رسانید سه چهارم فنجان از این ماده غذایی تنها ۹۰ کالری دارد ضمن این که ۶۰ درصد از نیاز روزانه بدن تان به ویتامین C را تامین خواهد کرد.

چربی اشباع شده:

صفر گرم

سدیم:

صفر میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

سیب و کره بادام زمینی

ترکیب مزه ترش و شیرین، تجربه ای قدیمی است که موفق هم بوده و طرفداران زیادی هم دارد. اگر شما هم می خواهید این ترکیب را امتحان کنید، یک سیب متوسط را قاچ کرده و لایه نازکی از کره بادام زمینی روی سیب ها بریزید. آنچه باید درنظر بگیرید این است که برای حفظ این که کالری این میان وعده بیشتر از ۹۰ کالری نشود، تنها مجازید از ۲ قاشق چای خوری کره بادام زمینی استفاده کنید نه بیشتر.

چربی اشباع شده:

۸/۰ گرم

سدیم:

۲ میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

۲۰ عدد پسته

بسیاری از افراد به دلیل تصوری که از میزان چربی زیاد موجود در پسته در ذهن شان دارند، آن را به طور کامل کنار گذاشته اند. این در حالی است که میزان زیادی از چربی این مغز خوراکی، چربی اشباع نشده یا در اصطلاح چربی خوب است بنابراین با خیال راحت هنگامی که احساس گرسنگی کردید می توانید به سراغ این مغز خوراکی مغذی بروید. با خوردن ۲۰ عدد پسته، تنها ۸۰ کالری به بدن تان اضافه خواهد شد که کمتر از یک گرم چربی اشباع شده است. علاوه بر این، پسته شامل مقدار زیادی پروتئین، فیبر و مقدار زیادی ویتامین و مواد معدنی است. برای پرهیز از مقدار سدیم ناسالم آن نیز می توانید نوع خام آن را انتخاب کنید.

چربی اشباع شده:

۸/۰ گرم

سدیم:

صفر میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

یک کاسه کوچک سوپ گوجه فرنگی

سوپ گوجه فرنگی دوست ندارید؟ حتی اگر بدانید سرشار از مواد غذایی ضد بیماری است؟ اگر بدانید یک کاسه کوچک از این سوپ تنها ۷۴ کالری دارد، کلسترول ندارد و کمتر از یک گرم چربی اشباع شده دارد؟ با دانستن این اطلاعات، حالا دیگر احتمالا یکی از طرفداران این سوپ شده اید پس خوب است بدانید انواع مختلفی از این سوپ وجود دارد. هنگام سفارش دادن یا پختن این سوپ از روی دستور غذایی، به میزان کالری و سدیم آن دقت کنید که زیاد نباشد.

چربی اشباع شده:

۱۹/۰ گرم

سدیم:

۴۷۱ میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

ماست و تخمه آفتاب گردان

دنبال یک میان وعده می گردید که هم راحت درست شود، هم خوشمزه باشد و هم کالری کمی داشته باشد؟ کافی است نصف فنجان ماست ساده بدون چربی برداشته و روی آن یک قاشق چای خوری مغز تخمه آفتابگردان بریزید. مهم ترین دلایلی که باعث می شود این غذا به عنوان میان وعده پیشنهاد شود این است که ماست منبع خوبی از پروتئین است. این تخمه های آفتاب گردان هم ممکن است نگران کننده به نظر برسند درصورتی که تنها ۱۹ کالری دارند و در نهایت این که این خوراک خوشمزه کمتر از ۵/۰گرم چربی اشباع شده دارد اما مراقب باشید که مغزهای آفتاب گردان ساده را انتخاب کنید نه نوع نمکی آن ها را.

چربی اشباع شده:

۲۶/۰ گرم

سدیم:

صفر میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

۳ عدد بیسکویت همراه با پنیر

بیسکویت یکی از معروف ترین و همه پسندترین میان وعده هایی است که همه می شناسیم. در انتخاب بیسکویت برای این منظور بهتر است نوع سبوسدار آن را انتخاب کنید زیرا فیبری که دارد، بین وعده های اصلی غذایی، کاملا از رفتن به سمت خوراکی های دیگر بی نیازتان می کند. با اضافه کردن پنیر به این بیسکویت ها نیز کلسیم و پروتئین مورد نیاز را به دست خواهید آورد. آنچه باید درنظر بگیرید این است که پنیری انتخاب کنید، کم چرب باشد و همچنین میزان زیادی از آن را روی بیسکویت ها نگذارید تا میزان کالری از ۱۰۰ بیشتر نشود.

چربی اشباع شده:

۲/۱ گرم

سدیم:

۳۹۷ میلی گرم

کلسترول:

۷ میلی گرم

 

 

یک سوم فنجان لوبیا سبز

این دانه های سبز رنگ یکی از مغذی ترین و سالم ترین میان وعده هایی هستند که می توانید پیدا کنید. یک سوم فنجان لوبیا از این گیاه بیشتر از ۸ گرم پروتئین و ۴ گرم فیبر دارد که سبب می شود احساس گرسنگی نیمروزه تان برطرف شود. اما تنها این نیست، این دانه های کوچک باارزش همچنین ۱۰ درصد از میزان آهن لازم برای بدن تان را نیز تامین خواهند کرد.

چربی اشباع شده:

۵/۰ گرم

سدیم:

۵/۴ میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم

 

 

یک فنجان انگور

در وسط روز وقتی احساس گرسنگی می کنیم، در بسیاری مواقع، نیازی نیست که حتما غذا بخوریم و نوشیدن آب سبب می شود، احساس گرسنگی مان برطرف شود. انگور نیز میوه ای است که با داشتن مقدار زیادی آب می تواند در اینگونه مواقع موثر واقع شود. ضمن این که این میوه، علاوه بر داشتن فیبر، منبع غنی ویتامین K و منگنز نیز به شمار می رود. یک فنجان کامل انگور تنها ۶۲ کالری دارد و می توانید این میوه را به صورت تازه یا منجمد شده مصرف کنید.

چربی اشباع شده:

۱/۰ گرم

سدیم:

۲ میلی گرم

 

 

ماست کم چرب و عسل

لبنیات به دلیل داشتن میزان زیادی پروتئین یکی از خوراکی هایی هستند که برای مصرف روزانه توصیه می شوند و چرا که به عنوان یک میان وعده به آن ها نگاه نشود؟ برای این منظور، نصف پیاله ماست را برداشته، یک قاشق چای خوری عسل روی آن بریزید و درحالی که طعم جدیدی را امتحان می کنید تنها ۸۴ کالری به بدن تان اضافه خواهد شد نه بیشتر.

چربی اشباع شده:

صفر گرم

سدیم:

۵/۵۳ میلی گرم

کلسترول:

صفر میلی گرم