17

شیر مادر یکی از بهترین و اصلی ترین ماده غذایی برای نوزادان است ، به ویژه تا شش ماهگی. اگر کودک به طور کامل شیر بخورد در آینده کمتر دچار مشکلاتی مانند پوکی استخوان و دیگر اختلالات می شود. در ادامه از دیگر فواید این ماده برایتان می گوییم.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

«بسه این بچه دیگه بزرگ شده»، «حالا که خوب غذا می خورد، می توانی از شیر بگیریش» یا « قد و وزنش که خوب است دیگه به شیر تو نیاز ندارد» اینها حرف هایی است که ممکن است مادران شیرده پس از پایان یک سالگی فرزندشان از اطرافیان بشنوند…

حتی اگر این توصیه ها هم در میان نباشند، گاهی مادران پس از راه افتادن و غذا خوردن کودک فکر می کنند تغذیه او با شیر خودشان چندان اهمیت ندارد اما شیردهی نباید فقط به سال اول زندگی محدود شود. کودک تا ۲سالگی از فواید شیرمادر بهره می برد و بهتر است شیردهی تا این زمان ادامه پیدا کند. سازمان جهانی بهداشت و یونیسف نیز توصیه می کنند کودکان تا ۲ سالگی و حتی بیشتر شیرمادر بخورند.

شیردهی به کودک نوپا با شیردهی به نوزاد کمی متفاوت است. بیشتر نیازهای تغذیه ای کودکان پس از یک سالگی از غذاهای جامد تامین می شود و بعد از یک سالگی خوردن شیر گاو را شروع می کنند بنابراین دستورالعمل سفت و سختی برای اینکه چه مقدار و چندبار در روز شیر بخورند، وجود ندارد.

در این سن بیشتر بچه ها کم شیر می خورند، بعضی ها شیرمادر را یک میان وعده خوب و طولانی می دانند و برخی دوست دارند در طول روز با شیر تغذیه بشوند. به هر حال ادامه شیردهی برای نوپایان فواید زیادی دارد که برخی از آنها را در زیر می خوانید.

 

 

بهبود تغذیه کودک

یکی از مزایای ادامه تغذیه با شیرمادر، بهبود تغذیه کودک است. این موضوع به خصوص در بچه های بد غذا اهمیت بیشتری دارد. متخصصان معتقدند ترکیب شیرمادر متناسب با نیازهای تغذیه ای نوپا تغییر می کند. حتی اگر کودک خیلی کم غذا بخورد، با شیردهی کمبودهای غذایی اش برطرف می شود.

 

 

پیشگیری از بیماری ها

شیرمادر سیستم ایمنی بدن کودک را تقویت می کند و احتمال ابتلا به سرماخوردگی، عفونت گوش و سایر بیماری های شایع را در او کاهش می دهد. وقتی کودک بیمار می شود، شیردهی به راحتی و آرامش او کمک می کند. در واقع شیرمادر تنها غذایی است که در چنین حالتی می تواند بخورد.

 

 

آینده سالم تر

بررسی ها نشان داده است کودکان و نوپایانی که از شیرمادر تغذیه شده اند، در بزرگسالی سلامت بیشتری دارند و کمتر به فشارخون و کلسترول بالا مبتلا می شوند. احتمال چاقی، اضافه وزن و ابتلا به دیابت نوع ۲ نیز در آنها کمتر است.

 

 

هوش بیشتر

بررسی ها نشان داده است شیردهی طولانی تر و در دفعات بیشتر باعث باهوش تر شدن کودکان نوپا می شود و علت آن امگا ۳ یا DHA بی نظیر شیرمادر است.

 

 

استقلال نوپا

بله، درست خوانده اید. شاید تصور کنید با شیردهی، بیشتر کودک را به خودتان وابسته می کنید اما وقتی یک کودک نوپا می داند همیشه و هر وقت بخواهد از امنیت سینه مادر برخوردار است، راحت تر خود را کشف می کند.

 

 

راحتی بیشتر

شیرمادر مانند پستانک کمک می کند کودک احساس بهتری داشته باشد و وقتی گریه اش با هیچ چیز ساکت نمی شود، آرامش می کند.

 

 

زمانی برای آرامش

نوپایان کارهای زیادی برای انجام دادن دارند. آنها دائم در حال کشف و جستجوی دنیای اطراف و یادگیری مهارت های جدید هستند و مانند هر کارگری بعضی وقت ها به استراحت نیاز دارند. تغذیه با شیرمادر فرصت یک استراحت فوق العاده را در روزی پرمشغله فراهم می کند، فرصتی که مادر هم به آن نیاز دارد.

 

 

سلامت مادر

هرچند شیردهی کار آسانی نیست و مادر سختی های زیادی در این دوران تحمل می کند اما شیردهی به نوپا برای مادر هم فوایدی دارد. شیردهی، احتمال سرطان های خاصی مانند سرطان پستان و تخمدان را در مادر کاهش می دهد و کمک می کند راحت تر به وزن سالم برسد و تا زمانی که به کودک نوپا شیر می دهد، انرژی دریافت کند و کالری بسوزاند.

حالا که فواید شیردهی را می دانید، فکر از شیرگرفتن کودک تا قبل از ۲سالگی را از سرتان بیرون کنید و با صبر و اراده به شیردهی ادامه دهید.