22

سبزیجات می توانند نقش بسیار موثری در هضم غذای شما داشته باشند ، علاوه بر این ، تاثیر مستقیمی نیز بر روی وضعیت ویتامین ها و مواد معدنی مورد بدن دارند. در این مطلب قصد داریم سبزیجاتی که در سلامتی ما نقش موثر تری دارند را معرفی کنیم.

متخصصان تغذیه بر این باورند که برای حفظ تندرستی بدن باید رژیم غذایی تان سرشار از مواد غذایی مانند انواع سبزی ها، روغن زیتون، ماهی و… باشد زیرا دارای مقادیر زیادی فیبر، ویتامین و مواد معدنی هستند که از بدن در مقابل بیماری قلبی، دیابت و سرطان محافظت می کنند. جالب است بدانید کارشناسان تغذیه و پزشکان ایالات متحده از مصرف پایین سبزی ها در این کشور ابراز نگرانی کرده اند و معتقدند به زودی عوارض منفی عدم مصرف سبزی ها گریبان مردم این کشور را خواهد گرفت…

بنابراین در این مقاله سعی کرده ایم با معرفی ۷ سبزی پرخاصیت شما را به مصرف روزانه این گروه غذایی ترغیب کنیم.

۱) کـلـم پـیـچ

دکتر نویسینو، استاد رشته تغذیه دانشگاه کالیفرنیای شمالی معتقد است در علم تغذیه این سبزی را «منبع ویتامین» می نامند چون سرشار از ویتامین A، C، K، کلسیم و پتاسیم است. برای مصرف این سبزی، بهتر است که پیش از آشپزی با کلم پیچ، شلغم و چغندر را همراه برگ های کلم چند بار بشویید تا خاک موجود در این سبزی ها به طور کامل از میان برود. بهترین روش پخت این ۳ سبزی (چغندر، شلغم و کلم پیچ) آن است که آنها را با روغن زیتون آغشته کنید و همراه سیر و آب گوشت ۵ دقیقه حرارت بدهید.

۲) بـرگ شـلـغـم

اگر شلغم را همراه برگ اش بخرید در واقع دو سبزی به خانه آورده اید. استفاده از برگ های شلغم یکی از سنت های آشپزی جنوب آمریکاست. برگ های تازه و ترد این سبزی مانند سبزی های دیگر نیازی به پخت ندارد. این سبزی علاوه بر مقدار ناچیز کالری، سرشار از ویتامین های A، C، K و البته کلسیم است.

۳) اسفناج

برگ های این سبزی خوشمزه و محبوب حاوی ۲۰ کیلوکالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم، ویتامین های A، C و فولات است. متخصصان تغذیه معتقدند اسفناج پخته برای تغذیه انسان بسیار مناسب تر از برگ های خام اش است و شما می توانید برگ های اسفناج را پس از شستشو با آب بپزید. همچنین می توانید اسفناج های شسته شده را به سوپ و پاستا اضافه کنید و بقیه را بسته بندی کرده در فریزر نگه دارید.

۴) کـلـم بـروکـلـی

کلم بروکلی حاوی ۲۵ کیلوکالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم و سرشار از ویتامین های A، C، پتاسیم و فولات است. بررسی های انجمن غذا و داروی آمریکا نشان می دهد شهروندان این کشور، سالانه ۱۲ کیلوگرم کلم بروکلی می خورند. در حالی که اکثر کودکان این سبزی را «درختچه» می نامند، علاقه دارند آن را همراه سالاد یا ماست بخورند. متخصصان تغذیه توصیه می کنند ۳ دقیقه پیش از خوردن پاستا، بروکلی را اضافه کنید تا غذای تان خوش رنگ و طعم شود.

۵) کاهوی قرمز و سبز رومانیایی

برگ های قرمز و سبز کاهویی که در ظروف سالاد رستوران ها وجود دارد حاوی ۱۰ کیلوکالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم و سرشار از ویتامین های A و B است. برگ های این کاهو بافت نرمی دارد که می توان از آن در تهیه سالاد سزار استفاده کرد. سالانه تعداد زیادی از عاشقان کاهوی قرمز و سبز به رومانی سفر می کنند تا مقدار زیادی از این گیاه بخورند یا با خود به خانه ببرند. متخصصان بر این باورند که نوع قرمز این سبزی مفیدتر از نوع سبزش است زیرا رنگدانه هایی دارد که خاصیت آنتی اکسیدانی را به آن نسبت می دهند.

۶) کـلـم

اگرچه برگ های این سبزی از دیگر سبزی ها کمرنگ تر است اما علاوه بر دارا بودن ۱۵ کیلوکالری انرژی در هر ۱۰۰ گرم، منبع بسیار مناسب ویتامین C و مواد ضدسرطان دیگر است. دکتر جین آرمسترانگ، پروفسور تغذیه دانشگاه آکسفورد معتقد است باید از انواع سبز و قرمز این سبزی در سوپ، سالاد و … استفاده کرد تا از طعم خوب و خواص آن بهره برد.

۷) کـاهـو

برگ های این گیاه خوشمزه که مردم آمریکا سالانه ۵۱ کیلوگرم از آن می خورند سرشار از آب است بنابراین می توان این سبزی را به منظور تامین آب بدن در برنامه غذایی روزانه گنجاند. البته با اینکه کاهو پرطرفدار است اما نسبت به دو دهه گذشته شهروندان آمریکا کمتر از آن استفاده می کنند. در ضمن، شما می توانید از این سبزی در انواع ساندویچ های خانگی، سالادها، غذاهای دریایی و… استفاده کنید و از خواص آن بهره ببرید.