25

تغذیه همیشه برای فراهم کردن انرژی مورد نیاز بدن نیست ، گاهی اوقات مواد غذایی می توانند تا حد زیادی به بهبود شرایط جسمی شما کمک کنند. در این مطلب به شما میوه و گیاهانی را معرفی میکنیم که برخی از بیماری های شما را درمان می کنند.

برای خانم هایی که حسابی اعصاب شان به هم ریخته

موز

زمانی که دیدید دکمه های لباس تان درست بسته نمی شوند، بروید سراغ موز. تحقیقات نشان داده یک موز متوسط ۱۰۵ کالری و فقط ۱۴ گرم قند دارد. همین مقدار شما را سیر کرده و قند خون را به شکل ملایمی بالا می برد. در ضمن همین موز ۳۰ درصد ویتامین B۶ مورد نیاز روزانه را تامین می کند. این ویتامین باعث می شود مقدار سروتونین تولید شده مغز اندکی افزایش یافته و توان مقابله با شرایط دشوار و اضطراب ها را در شما افزایش می دهد.

 

 

اگر می خواهید سنگ نسازید

زرد آلود

هشت عدد زرد آلوی خشک حاوی ۲ گرم فیبر و فقط ۳ میلی گرم سدیم و ۳۲۵ میلی گرم پتاسیم است که همه این ها کمک می کنند مواد معدنی در ادرار تجمع پیدا نکرده و از تشکیل سنگ های اگزالات کلسیم جلوگیری شود. این سنگ ها شایع ترین نوع سنگ های کلیوی هستند. برای در امان ماندن از سنگ کلیه به خصوص اگر سابقه اش را دارید بقیه میان وعده ها را حذف کنید و برگه زردآلو بخورید.

 

 

اگر فشار خون تان بالاست. . .

کشمش

۶۰ عدد کشمش تقریبا می شود یک مشت پر که حاوی یک گرم فیبر و ۲۱۲ میلی گرم پتاسیم است که هردو برای کنترل فشار خون بالا در قالب یک رژیم غذایی توصیه می شوند. مطالعات متعددی نشان داده که پلی فنل های موجود در مواد غذایی مشتق از خانواده انگور مثل همین کشمش و آب انگور در حفظ سلامت قلبی عروقی تاثیر بسزایی دارند از جمله کاهش فشار خون.

 

 

اگر از سروصدای معده رنج می برید

ماست

یک فنجان و نیم ماست طبیعی (کم چرب/پروبیوتیک) غذا را به شکل موثری از دستگاه گوارش عبور می دهد. از سوی دیگر ماست های پروبیونیک قابلیت هضم غذا به ویژه لبنیات و حبوبات را در روده ها بهبود می بخشند. همان طور که می دانید این غذاها عامل ایجاد گاز در دستگاه گوارشی هستند و در نتیجه با خوردن ماست از این مزاحمت دور می مانید.

 

 

اگر بیش از حد سرفه می کنید

عسل بخورید

در مطالعه ای که توسط دانشمندان آمریکایی انجام گرفته، مشخص شد ۲ قاشق چای خوری عسل قهوه ای و غلیظ بسیار موثرتر از داروهای بدون نسخه ضد سرفه، شدت و دفعات سرفه های شدید را در کودکان کاهش می دهد. آنتی اکسیدان های موجود در عسل و عوامل ضد میکروبی موجود در آن التهاب بافت های گلو را کاهش داده و بیمار را آرام می کند. البته به شرطی که عسل واقعا طبیعی باشد!

 

 

اگر همیشه احساس خستگی می کنید

فلفل دلمه ای قرمز بخورید

فلفل دلمه ای قرمز غنی از ویتامین C است. مطالعات نشان داده، ویتامین C بهترین ماده برای مقابله با استرس هایی است که به واسطه رادیکال های آزاد ایجاد می شوند. از سوی دیگر ویتامین C در عین برطرف کردن خستگی، نقشی اساسی در سوخت و ساز آهن برعهده دارد که به بدن کمک می کند اکسیژن بیشتری وارد جریان خون شود. کمبود اکسیژن یکی از اصلی ترین دلایل خستگی و ضعف بدنی است.

 

 

اگر می ترسید سرطان معده بگیرید

کلم

مطالعه ای که در سال ۲۰۰۲ در دانشگاه جانز هاپکینز صورت گرفته نشان داده، یک ترکیب بسیار قدرتمند موجود در کلم به نام سولفورافان، هلیکو باکتر پیلوری(باکتری عامل زخم معده و روده) را پیش از ورود به دستگاه گوارش تحت تاثیر خود قرار می دهد و از کار می اندازد و حتی شاید در پیشگیری از ایجاد سرطان های دستگاه گوارش هم موثر باشد. یک فنجان پر از کلم ۳۴ کالری دارد و ۳ گرم فیبر و ۷۵ درصد از نیاز روزانه به ویتامین C را تامین می کند.

 

 

اگر مشکل سخت دارید

انجیر

۴ عدد انجیر خشک ۳ گرم فیبر دارد که باعث تنظیم حرکات روده بزرگ و دفع بهتر می شود. خوردن این میوه باعث پیشگیری از عود مجدد هموروئید می شود. همچنین این مقدار انجیر ۵ درصد پتاسیم و ۱۰ درصد منگنز مورد نیاز روزانه را تامین می کند.

 

 

شکمت مشکل دارد؟

ریحان

مطالعات نشان داده، ماده شیمیایی اوژنول موجود در ریحان باعث از بین رفتن و پیشگیری دل درد، حالت تهوع، کرامپ های شکمی یا اسهال می شود. علت این موضوع از بین رفتن برخی از باکتری ها از جمله سالمونلا و لیستریا توسط اوژنول است. اوژنول یک ماده ضد اسپاسم است که می تواند باعث بهبود کرامپ های شکمی شود. هر طور که دوست دارید ریحان را بخورید.

 

 

اگر نمی توانید بخوابید

بوقلمون

حدود ۸۵ گرم گوشت بوقلمون تقریبا حاوی کل تریپتوفان مورد نیاز روزانه بدن است. اسید آمینه تریپتوفان ماده ای ضروری است که باعث تولید سروتونین و ملاتونین می شود که هر دوی این ها باعث تنظیم خواب می شوند. مطالعات نشان داده افرادی که از بی خوابی یا کم خوابی رنج می برند دچار کمبود تریپتوفان هستند.

 

 

اگر می خواهید از کسالت دور شوید

ماهی تن

۸۵ گرم از ماهی تن کنسرو شده حاوی حدود ۸۰۰ میلی گرم امگا۳ است. محققان معتقدند، امگا۳ باعث رفع کسالت روحی و پیشگیری از اضطراب و بالارفتن روحیه می شود. اسیدهای چرب موجود در ماهی، توسط متخصصان تغذیه با عنوان درمانی موثر برای افسردگی توصیف شده است. خوردن ماهی تن با مقدار کمی نان تاثیر بهتری دارد چون کربوهیدرات موجود در نان، سروتونین خون را افزایش داده و باعث بهبود روحیه و دور شدن احساس کسالت می شود.

 

 

اگر همیشه از حالت تهوع ناراحتید

چای زنجبیلی

مطالعات متعددی نشان داده، یک چهارم قاشق چای خوری پودر زنجبیل، نصف قاشق چای خوری ریشه خرد شده زنجبیل یا یک فنجان چای زنجبیل باعث کاهش حالت تهوع ناشی از بیماری حرکت و حالت تهوع سفر و بارداری می شود. محققان هنوز به درستی نمی دانند چه ماده ای در زنجبیل باعث سرکوب حالت تهوع می شود اما به هرحال این ماده بی خطر بوده و فاقد عوارض جانبی معمول داروهای ضد تهوع است(خشکی دهان و خواب آلودگی).

 

 

معده ات می سوزد؟

چای بابونه

چای بابونه باعث بهبود التهاب، اسپاسم و گاز دستگاه گوارش می شود. ۲ قاشق چای خوری بابونه را به مدت ۲۰ دقیقه در آب جوش دم کنید و کمی که خنک شد میل کنید. برای برطرف شدن این مشکل لازم است چند بار در روز چای بابونه بخورید.