2

همیشه از نگرانی های افراد در طول عید چاقی با اجیل ها بوده است. بسیاری از افراد به دلیل استفاده ی بیش از اندازه از آجیل ها دچار چاقی شده اند. اما باید بدانید که استفاده با برنامه از این خوراکی ها نه تنها باعث چاقی نمی شود ، بلکه وزن شما را نیز کاهش می دهد.

برای پرهیز از قرار گرفتن درمعرض اضافه وزن و متناسب ماندن تنها کافی است با اجرای برنامه ای دقیق و کاربردی از بروز اضافه وزن و چاقی در بدن خود پیشگیری کنید. ایجاد هماهنگی میان مواد غذایی که مصرف می کنید و تنظیم فعالیت های بدنی یکی از راه حل هایی است که به واسطه آن می توانید از ابتلا به چاقی به ویژه در دوران میانسالی پیشگیری کنید. به این ترتیب می توانید آنچه را که دریافت می کنید، مصرف کرده و ماده غذایی اضافه ای را در بدن خود ذخیره و انباشته نکنید. برای رسیدن به این منظور راهکارهای ساده ای وجود دارد که در کشورهای اروپایی از آن به عنوان شیوه های خانگی کاهش وزن یاد می شود. بعضی از این شیوه ها را با هم مرور می کنیم.

 

 

افزایش متابولیسم با چای سبز

چای سبز یکی از مفیدترین گیاهان دارویی است که تاثیر زیادی در افزایش متابولیسم و سوخـت و ساز بدن دارد و به هضم و جذب بهتر موادغذایی کمک می کند. بسیاری از درمانگران طب چینی نوشیدن یک تا ۲ فنجان چای سبز در طول روز را برای پیشگیری از ابتلا به چاقی مفید می دانند. این درمانگران حتی نوشیدن ترکیبی از قهوه و چای سبز را در پیشگیری از چاقی موثر می دانند.

 

 

حذف قند از برنامه غذایی

یکی دیگر از کاربردی ترین شیوه ها برای کنترل وزن و پیشگیری از اضافه وزن، پرهیز از مصرف انواع قندوشکر در طول روز است. درصورتی که برای مصرف قهوه یا چای خود نیاز دارید که از قند یا شکر استفاده کنید، بهتر است مواد شیرین و طبیعی مانند عسل، خرما، انجیر، موم و اینگونه مواد طبیعی و گیاهی را جایگزین آن کنید. هرچه بیشتر از مواد قندی به ویژه قندهای فرآوری شده فاصله بگیرید فاصله شما با چاقی نیز بیشتر و بیشتر می شود.

 

 

بیشتر میوه بخورید

گنجاندن سبزی ها و میوه ها در رژیم غذایی از جمله کاربردی ترین نکته ها در کنترل وزن است. قرار دادن میوه ها و سبزی های تازه به ویژه میوه ها و سبزی های کم کالری می تواند کمک زیادی به دریافت کالری کمتر و موادمغذی بیشتر داشته باشد.

 

 

از پله ها بالا بروید

اگر در آپارتمان و در طبقات بالایی زندگی می کنید بهتر است به جای استفاده از آسانسور از پله ها برای بالارفتن استفاده کنید. البته این توصیه درصورتی مفید است که شما بیماری یا ناراحتی مفصلی و استخوانی خاصی نداشته باشید و امکان بالا رفتن از پله ها برای تان مقدور باشد.

بالارفتن از پله به جای آسانسور علاوه بر آن که به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می کند، می تواند مقدار قابل ملاحظه ای از کالری مصرفی را در طول روز در بدن از بین ببرد.

 

 

کنسروها را کنار بگذارید

مصرف انواع مواد غذایی کنسرو شده، مواد فرآوری شده، غذاهای نیمه پخته و آماده، انواع فست فودها و غذاهای حاضری را از رژیم روزانه خود حذف کنید. سعی کنید در طول هفته ۴ تا ۵ بار از سبزی ها و حبوبات آب پز شده یا بخار پز به جای این مواد غذایی مصرف کنید.

 

 

آب بنوشید

نوشیدن آب نیز از دیگر شیوه هایی است که درمانگران طب مکمل برای درمان چاقی و پیشگیری از اضافه وزن به آن توصیه می کنند. با مصرف آب به میزان کافی میزان سوخت و ساز موادغذایی در بدن به تعادل رسیده و این روند به شکل بهتری انجام می شود. به این ترتیب مواد غذایی به طور کامل هضم و جذب شده و در بدن انباشته نمی شوند. علاوه بر این، نوشیدن آب موجب پاکسازی درون بدن شده و به درمان چاقی کمک می کند.

 

 

وعده های غذایی خود را افزایش دهید

افزایش وعده های غذایی از ۳ وعده به ۵ تا ۶ وعده کمک زیادی به پیشگیری از چاقی و اضافه وزن می کند. بنابراین در این شرایط شما مقدار مشخصی از موادغذایی را که در طول روز در ۳وعده صبحانه، ناهار و شام میل می کردید در ۵ تا ۶ وعده غذایی می خورید. این کار کمک می کند که سوخت و ساز بدن در شرایط بهتری انجام شود و موادغذایی به شکل بهتری به سلول های بدن برسد.

 

 

در میان وعده، ۴ مغز بخورید

خوردن ۴ مغز، آجیل و دانه های گیاهی تاثیر زیادی در پیشگیری از ابتلا به چاقی در میان وعده های غذایی دارد. این دانه ها علاوه بر آن که میزان پروتئین و چربی مورد نیاز بدن را به صورت طبیعی تامین می کنند به راحتی می توانند میزان قند مورد نیاز بدن را تامین کرده و توان افراد را برای ادامه و پیگیری رژیم های غذایی جدید و اصلاح رژیم های غذایی گذشته، بیشتر کنند.

 

 

بهترین خوراکی ضد چاقی

سرکه سیب را فراموش نکنید

بسیاری از درمانگران معتقدند، مصرف سرکه سیب به صورت روزانه در کاهش وزن و رسیدن به وزن ایده آل بسیار موثر است. برای این منظور آن ها مصرف ترکیبی از یک لیوان آب و ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب را ۲ بار در طول روز به بیماران شان توصیه می کنند. درحال حاضر کپسول هایی در داروخانه های جهان وجود دارد که این ترکیب را به صورت کپسول های مایع در اختیار بیماران قرار می دهد.

چای گزنه و پاکسازی بدن

گیاه گزنه از آنجا که خاصیت ادرارآوری دارد می تواند تاثیر زیادی در کاهش وزن مصرف کننده داشته باشد. این گیاه به این ترتیب می تواند با پاکسازی بدن از موادموذی و اخلاط ناسالم به کاهش وزن تدریجی بیمار کمک کند. درمانگران نوشیدن دم کرده برگ های خشک گیاه گزنه یا استفاده از چای کیسه ای این محصول را به بیماران شان تجویز می کنند.

«بابا آدم» و افزایش متابولیسم

مصرف ریشه گیاه باباآدم به صورت خشک همراه با غذا، چای گیاهی و عصاره تاثیر قابل ملاحظه ای بر سوخت و ساز بدن دارد. این گیاه می تواند با افزایش متابولیسم بدن و سوزاندن چربی ها به صورت طبیعی روند چاقی در بدن را کنترل کرده و به کاهش وزن منجر شود.

با فلفل قرمز بی اشتها شوید

اضافه کردن فلفل قرمز به مواد غذایی و خوراکی هایی که در وعده شام و ناهار مصرف می کنیم می تواند تاثیر زیادی در کاهش اشتها وافزایش متابولیسم بدن داشته باشد. این گیاه که به عنوان یک چربی سوز طبیعی در جهان شناخته می شود علاوه بر آن که سطح چربی های موجود در بدن را به حداقل می رساند میزان سوخت وساز آن ها را نیز به این ترتیب افزایش می دهد.