3

در طول روز با افراد مختلفی معاشرت می کنیم که هر کدام پیشنهادی در رابطه با تغذیه به ما می دهند ، شاید خیلی از این پیشنهادات صحیح باشند اما در نظر داشته باشید که باور های غلط زیادی نیز در این رابطه بین افراد شکل گرفته است.

 

متخصصان تغذیه و رژیم درمانی ایده های بی نظیری دارند که به شما کمک می کند تا سالم تر غذا بخورید، لاغر و متناسب باشید، سالم و شاداب باشید و در نهایت طول عمر بیشتری داشته باشید. اما گاهی برخی از این متخصصان فراموش می کنند که بسیاری از مردم زمان محدودی دارند، توان مالی شان با برنامه غذایی ارائه شده تناسب ندارد و اصلا آنقدر اراده ندارند که بخواهند از پس رژیم های سنگین برآیند.

برخی از این متخصصان محترم قاطعا می گویند باید همین کار را بکنی و جز این راهی ندارد. چنین صحبتی جز دلسردی و ناامید شدن مراجعه کننده حاصل دیگری ندارد درحالی که ماجرا می تواند به شیوه ای دیگر هم پیش رود. از سوی دیگر در زمینه لاغری برخی چیزها به عنوان اصل در میان مردم پذیرفته شده که هیچ منبع و پایه علمی ندارد و نه تنها کمکی به لاغری نمی کند بلکه در مواردی باعث چاقی یا بیماری می شود. در اینجا ما ۶ برنامه تغذیه ای سنگین و دست و پاگیر را معرفی می کنیم. شما می توانید این برنامه ها را کنار گذاشته و طبق تغییراتی که ما پیشنهاد کرده ایم عمل کنید. این پیشنهادها طوری طراحی شده اند که برای افراد عادی با شرایط معمول قابل اجرا باشند. قرار نیست تمام کار و زندگی شما در آنچه وارد بشقاب غذای تان می شود خلاصه شود.

 

 

فقط یک کم از دسر بخور

چرا فایده ندارد:

مثل این است که به یک معتاد بگویی فقط یک کم مواد بکش!

توصیه کاربردی:

دسر خوردن اصولا کار لذت بخشی است. برخی افراد اصلا به عشق دسر سر میز غذا می نشینند. در این بین کیک شکلاتی به عنوان دسر عالم دیگری دارد. خوردن کیک شکلاتی یکی از لذت بخش ترین چیزهایی است که هر کسی ممکن است بخورد به خصوص اگر چاق باشد. چنین دسری آنقدر خوشمزه است که نمی توان به کسی گفت یک کم از آن بخور چون وقتی خورد دیگر نمی شود جلویش را گرفت. بنابراین برای مقابله با جذابیت خطرناک آن باید فکر دیگری کرد. این روش شاید هوشمندانه تر و کاربردی باشد. اگر نمی توانید از چنین دسری دل بکنید کالری آن را تخمین بزنید و قبل از خوردن آن به همان نسبت غذاهای دیگر را حذف کنید. مثلا غذاهای اشتهاآور نخورید، یا غذای اصلی را کمتر بخورید یا اینکه به جای شربت یا نوشابه با غذا آب بخورید. در واقع اگر یک دسر اینقدر خوشمزه است پس می ارزد که بخاطر خوردنش کالری دریافتی را کاهش دهید تا با خوردن آن مقداری کالری کلی که دریافت کرده اید به حد مورد نظر رسیده باشد.

 

 

در روز ۸ لیوان بزرگ آب بنوشید

چرا فایده ندارد:

چون شما هر ۲۰ دقیقه یک بار باید به دستشویی بروید و این کار واقعا می تواند کار و زندگی شما را مختل کند!

توصیه کاربردی:

می خواهید باور کنید یا نه اما مسئله اصلا ربطی به خوردن ۸ یا ۷ لیوان آب در روز ندارد. هیچ کس شکی ندارد که ما باید آب کافی به بدن برسانیم. آب جدا از اینکه سه چهارم وزن بدن را تشکیل می دهد و در سلامت عمومی بدن نقش انکار ناپذیری برعهده دارد، مهم ترین عامل برای سلامت و عملکرد صحیح کلیه ها ست. اما خوردن آب کافی به این معنی نیست که ما دائم در حال آب خوردن باشیم. از سوی دیگر در مورد این هشت لیوان چند سؤال مهم پیش می آید. نخست اینکه حجم این لیوان ها قرار است چقدر باشد؟ سایز لیوان من با شما متفاوت است، سایز لیوان یکبار مصرف با لیوان های رستوران ها متفاوت است. از کجا بدانیم ۸ لیوان را درست خورده ایم یا نه. دوم اینکه هیچ کس نمی تواند یک ترازو دستش بگیرد و هر چقدر آب می خورد را وزن کند تا ببیند درست آب خورده یا نه. سوم اینکه تکلیف چای، یا آب میوه یا مایعات دیگری که در طول روز مصرف می شوند چه می شود؟ پس راه حل چیست؟

توصیه کاربردی:

بهترین راه برای اینکه بدانیم مقدار آب کافی به بدن رسیده یا خیر توجه به رنگ و حجم ادرار است. بهترین حالت این است که رنگ ادرار زرد روشن یا نزدیک به رنگ آب بوده و حجم آن نیز زیاد باشد. اگر ادرار غلیظ، زرد پررنگ و کم حجم بود بدانید که آب بدن کافی نیست و باید آب بخورید. یادتان باشد بدن از انواع غذاها آب مورد نیاز خود را دریافت می کند. سوپ یا آش یا سایر غذاهای پرآب، شیر و دوغ، انواع میوه های پرآب، چای کم رنگ، انواع آبمیوه های طبیعی و ماءالشعیر منابع مناسبی برای تامین آب مور نیاز بدن هستند اما به هرحال بهترین نوشیدنی همان آب سالم آشامیدنی است.

 

 

آبمیوه نخورید چون بمب شکر است!

چرا فایده ندارد:

آبمیوه ستون و ماده اصلی در صبحانه و تهیه اسموتی است.

توصیه کاربردی:

بین یک آبمیوه صد در صد خالص و یک بطری پر از آب و شکر که یک نصفه پرتقال داخل آن چلانده شده باشد تفاوت وجود دارد، بله، آبمیوه مقدار زیادی مواد شیرین دارد اما فراموش نکنید که یک لیوان آب میوه صد در صد خالص حاوی حجم بسیار بالایی از ویتامین و آنتی اکسیدان است که باعث می شود حجم شکر آن کاملا قابل اغماض باشد. در واقع این ساده ترین راه برای خوردن یک سوپر غذا است! شما با نوشیدن یک لیوان بزرگ آب میوه ۱۰۰ درصد خالص هیچ قانونی را در زمینه رژیم و تغذیه سالم نقض نخواهید کرد. در واقع نوشیدن یک یا ۲ لیوان آب میوه خالص در روز نه تنها مضر نیست بلکه می تواند عاملی جهت تقویت بدن و سلامت شما باشد. بهترین شکل تهیه آبمیوه هم این است که خودتان میوه تازه را خریداری و در منزل آبگیری کنید. خیلی به مغازه های عرضه کننده آب میوه اطمینان نکنید.

آب جدا از اینکه سه چهارم وزن بدن را تشکیل می دهد و در سلامت عمومی بدن نقش انکار ناپذیری برعهده دارد، مهم ترین عامل برای سلامت و عملکرد صحیح کلیه هاست

 

 

برای این که وزن تان بالا نرود از ساعت ۷ شب به بعد چیزی نخورید!

چرا فایده ندارد:

بعد از یک روز کاری خسته کننده در اداره و احتمالا ورزش در باشگاه یا شما باید ساعت ۹:۳۰ شب شام بخورید یا از گرسنگی تلف شوید!

توصیه کاربردی:

نخوردن شام بدرد کسانی می خورد که قبل از غروب به خانه آمده اند، غذای سبکی خورده اند و حالا جلوی تلویزیون لم داده و دارند سریال پلیسی تماشا می کنند نه برای شما که تازه ساعت ۹ یا ۱۰ شب خسته و کوفته و البته گرسنه به خانه برگشته اید. برای شما خوردن شام کاری لذت بخش و حتی لازم است. در واقع کالری است؛ مهم نیست که چه زمانی وارد بدن بشود. هر وقت که باشد کار خود را انجام می دهد. با این حال برای شام بهتر است یک غذای سبک انتخاب کنید. سینه پخته مرغ، بروکلی بخارپز و کمی برنج می تواند انتخاب مناسبی باشد. درست است که شب خوردن کار اشتباهی نیست اما یادتان باشد که اگر شب زیاد غذا بخورید، معده که سنگین شده باید مثل دستگاه مخلوط کن سیمان کار کند تا غذا هضم شود!

 

 

نان جو باعث لاغری می شود

چرا فایده ندارد:

چون نان جو خوب نه تنها باعث لاغری نمی شود بلکه چاق هم می کند. علت لاغری بخاطر نان جو چیز دیگری است.

توصیه کاربردی:

کالری گندم، جو و برنج تقریبا شبیه هم است. اما در بین مردم این حرف پیچیده که نان جو باعث لاغری می شود. اما اگر کالری جو با برنج و گندم برابر است چطور باعث لاغری می شود؟ جواب ساده است. بسیاری از نان های جو تولیدی آنقدر بد مزه هستند و کیفیت بدی دارند که فرد چندان رغبتی به خوردن شان ندارد. یعنی کمی که نان جو را می خورد دلش را می زند! در نتیجه باقی اش را معمولا کنار می گذارد. در نتیجه از خوردن نان جو لاغر نمی شود بلکه از نخوردنش لاغر می شود.

 

 

هر چقدر از غذا را نخواستید نخورید

چرا فایده ندارد:

خیلی وقت ها شما فکر می کنید پول این غذا را داده اید و باید همه اش را بخورید. تازه گاهی باید سراغ غذای مانده بچه ها هم بروید!

توصیه کاربردی:

به جای اینکه خودتان را با این فرض عذاب بدهید که هر چقدر ماند را با خود می برم از همان ابتدا کمتر غذا سفارش بدهید. اگر می دانید مقدار غذا زیاد است و می ماند و به خصوص اگر اخلاق تان این است که دوست ندارید چیزی ته سفره بماند یا دوست ندارید جلوی همه در رستوران غذا را داخل ظرف بریزید و متهم به خساست شوید بهتر است از ابتدا به اندازه اشتهای خود سفارش بدهید. یک راه مهم اینکه از سفارش پیش غذاهای پرکالری و اغلب مضر مثل سیب زمینی سرخ شده یا ژامبون و چیپس و پنیر پرهیز کنید و به جای آنها سالاد سفارش دهید. اگر هم واقعا می خواهید باقی غذا را ببرید ولی می ترسید اصطلاحا چشم تان گرسنه باشد و کماکان به خوردن ادامه دهید بد نیست بین هر لقمه غذا چنگال را زمین بگذارید و دوباره بردارید. بدین ترتیب زمان غذاخوردن افزایش می یابد. در این صورت پیام سیری که ارسال آن از معده به مغز و ارسال پیام نخوردن از سوی مغز ۲۰ دقیقه ای زمان می برد به جریان افتاده و شما دیگر اشتهایی به خوردن نخواهید داشت.