4

بسیاری از افراد هستند که مشکل چاقی دارند و به دنبال راهی برای لاغر شدن هستند ، بسیاری دیگر نیز اضافه وزن چندانی ندارند اما به در پی داشتن اندامی متناسب هستند. برای رسیدن به این هدف نیز راهکار هایی وجود دارد که اصلی ترین آنها مربوط به تغذیه می شود.

 

بعضی از ما هنگامی که رژیم می گیریم تمام توجه مان را به سمت غذاها معطوف می کنیم، این که چه غذاهایی را باید از برنامه غذایی مان حذف یا به آن اضافه کنیم. شاید اینطور به نظر نرسد اما مقدار قابل توجهی از کالری هایی که روزانه به بدن ما اضافه می شود از طریق نوشیدنی هاست. انتخاب نوشیدنی درست می تواند متابولیسم بدن تان را افزایش دهد، اشتهای تان را کم کرده و به طور کلی میزان کالری دریافتی تان را کاهش دهد. با خواندن این مطلب بیشتر با نوشیدنی های مفید و مضر برای کاهش وزن آشنا شوید.

 

 

نوشابه رژیمی ممنوع!

هر بار که دست تان برای برداشتن یک نوشابه گازدار به سمت قفسه های فروشگاه می رود به این فکر کنید که در حال برداشتن صدها کالری بی خاصیت هستید. ساده ترین راهی که در این رابطه به ذهن می رسد این است که از نوشابه های رژیمی استفاده شود اما اینطور که تحقیقات نشان می دهد خیلی هم نمی توان روی این حساب کرد که این نوشابه ها به افزایش وزن منجر نشوند. اگر میزان کالری ای که به دست می آورید بیش از مقداری است که می سوزانید، فقط پناه بردن به سمت نوشابه های رژیمی خیلی هم کارساز نیست.

 

 

آبمیوه پاکتی، ممنوع!

با اینکه اغلب استفاده از آبمیوه به جای نوشابه توصیه می شود اما خوب است بدانید آبمیوه هم میزان کالری زیادی دارد. مسئله ای که اینجا پیش می آید این است که چطور می توان هم ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها را از آبمیوه به دست آورد و هم از شکر موجود در آن و در نهایت اضافه وزن دور ماند؛ بهترین پیشنهاد در این زمینه این است که با خواندن برچسب هایی که روی بطری های آبمیوه زده شده، به دنبال آبمیوه های صددرصد طبیعی باشید و از هرگونه آبمیوه ای که شیرین کننده مصنوعی داشته باشد، دوری کنید. راه حل دیگر این است که اگر خواستید آبمیوه بنوشید، مقدار کمی آبمیوه را درون یک لیوان آب بریزید و سپس آن را بنوشید.

 

 

آب را فراموش نکن

کاری که می تواند روزانه شما را از شر صدها کالری اضافه خلاص کند، جایگزین کردن آب به جای نوشابه است. علاوه بر این، منافع دیگری نیز از نوشیدن آب به دست خواهید آورد. نوشیدن ۲ لیوان آب قبل از وعده غذایی تان به این منجر می شود که احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید. در کنار این ها، تحقیق جدیدی نشان داده است که نوشیدن مقدار کافی آب می تواند تاثیر مثبتی روی متابولیسم بدن داشته باشد.

 

 

یک آبمیوه کم کالری

آب سبزی ها از این رو توصیه می شود که به همان اندازه آبمیوه ارزش غذایی دارد اما با نصف آن میزان کالری. یک فنجان آب گوجه فرنگی ۴۱ کالری دارد این در حالی است که آب پرتقال حاوی ۱۲۲ کالری است. آبمیوه ای که پالپ داشته باشد نیز توصیه می شود. فایده چنین نوع آبمیوه هایی این است که به دلیل فیبر موجود در آن می تواند در کنترل گرسنگی موثر واقع شده و نیاز به غذا خوردن را به تعویق بیندازد.

 

 

اسموتی خانگی بخور

موز و توت فرنگی را در اسموتی تان مخلوط کنید و به این ترتیب به یک نوشیدنی خوشمزه و همچنین منبع بزرگی از ویتامین ها و مواد معدنی ضد بیماری دست خواهید یافت. نوع خانگی این نوشیدنی بیشتر توصیه می شود و دلیلش هم این است که می توان میزان مواد تشکیل دهنده و در نهایت میزان کالری آن را بهتر کنترل کرد. اسموتی هایی که در رستوران های بیرون می خورید شامل بستنی، عسل و سایر شیرین کننده هایی است که میزان بسیار زیادی کالری دارند درحالی که شما می توانید در خانه از شیر کم چرب و میوه های تازه یا منجمد شده استفاده کنید.

کاری که می تواند روزانه شما را از شر صدها کالری اضافه خلاص کند، جایگزین کردن آب به جای نوشابه است. علاوه بر این، منافع دیگری نیز از نوشیدن آب به دست خواهید آورد

 

 

شیربخوریم یا نه؟

همیشه خوردن موادی که حاوی مقدار زیادی کلسیم باشد توصیه شده است. این احتمال که کلسیم به کاهش وزن کمک می کند چندان تایید شده نیست و تحقیقات جدید اینطور نشان می دهد که کلسیم خیلی هم نمی تواند در کاهش وزن کمک کننده باشد. برای اینکه از منافع کلسیم بهره مند شوید اما از چاقی هم به دور باشید، ماست، شیر و پنیر کم چرب مصرف کنید.

 

 

نوشابه های انرژی زا بخوریم؟

نوشابه های انرژی زا که امروزه به وفور در بازار پیدا می شوند، منبع بسیار زیادی از کالری هستند. درست است که اینگونه که گفته می شود، به این نوشیدنی ها مقدار زیادی مواد مغذی اضافه شده اما به سادگی می توانید همین ویتامین ها و مواد معدنی را از غذاهای کم کالری به دست بیاورید. اگر برای وزن کم کردن جدی هستید و تصمیم خود را در این رابطه گرفته اید، بهتر است هر چه سریع تر با این نوشیدنی ها خداحافظی کنید.

 

 

چگونه خامه را حذف کنیم؟

هنگامی که به قهوه تان خامه، مواد طعم دهنده و شیرین کننده اضافه کنید، یک لیوان قهوه مفید را به یک منبع مضر شکر و چربی تبدیل خواهید کرد. حتی این امکان وجود دارد که با افزودن چنین موادی به یک فنجان قهوه، میزان کالری آن را تا ۵۷۰ کالری افزایش دهید؛ یعنی چیزی بیشتر از یک وعده غذایی کامل. اگر طعم قهوه تلخ را دوست ندارید، می توانید به آن شیر کم چرب و مقدار بسیار کمی شیرین کننده اضافه کنید.

 

 

چگونه قهوه بخوریم؟

اگر احساس کردید به کافئین احتیاج دارید، قهوه انتخاب بهتری نسبت به نوشابه های گازدار یا انرژی زاست. قهوه تلخ علاوه بر این که کالری ندارد، سرشار از آنتی اکسیدان ها هم است. بررسی ها نشان داده است مصرف میزان مشخصی از قهوه (در حدود ۳ تا ۴ فنجان در روز) می تواند به تمرکز و بهبود حالت روحی تان کمک کند و همچنین خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ و بسیاری از سرطان ها را کاهش دهد.

 

 

معجون لاغری را بشناسید

هنگام نیاز به کافئین، چای سبز نیز گزینه خوب دیگری است که می توانید از آن استفاده کنید. چای سبز نه تنها کالری ندارد بلکه به گفته کارشناسان می تواند در کاهش وزن هم موثر باشد. اینکه چطور این نوشیدنی می تواند به کاهش وزن کمک کند به درستی مشخص نیست اما کافئین و ترکیبات غذایی دیگر موجود در آن می تواند تاثیرگذار باشد. تاثیر این چای چند ساعت بیشتر باقی نمی ماند بنابر این نوشیدن این چای ۲ بار در روز توصیه می شود.

 

 

یک شربت خنک و پرکالری

بسیاری از نوشیدنی های خنک ممکن است سبک به نظر برسند و به ویژه در روزهای تابستان برای رفع عطش وسوسه کننده باشند اما مسئله اینجاست که این نوشیدنی ها اغلب کالری بسیار زیادی دارند. نوشیدنی ها و شربت های خانگی یا کارخانه ای خنکی که در فصل تابستان در مهمانی ها ارائه می شود حاوی مقادیر بسیار زیادی مواد شیرین و پر کالری است و از این رو بهتر است در مصرف آنها زیاده روی نکنید.