یک شرکت ژاپنی به نام شرکت کانسای که از جمله بزرگ ترین تولید کنندگان رنگ در جهان است،توانسته به تازگی رنگی را اختراع کند که می تواند، پشه ناقل بیماری کشنده مالاریا را از محیط پیرامونی خود دور کند.این رنگ با استفاده از مواد حشره کش، پشه و حشرات دیگر را دفع می کند.

یو آکاکی، مدیر اجرایی شرکت کانسای می گوید: «هر ساله بیش از نیم میلیون نفر در جهان بر اثر بیماری مالاریا جان خود را از دست می دهند و در شرایطی که کودکان زیادی در آفریقا به علت ابتلا به مالاریا می میرند، به فکر ساختن رنگی افتادیم که دافع پشه باشد یا حتی قادر باشد پشه را از بین ببرد. این رنگ دارای ترکیباتی است که اعصاب پشه را تحریک می کند و وقتی پشه روی سطح آغشته به این رنگ بنشیند فلج می شود و دیگر نمی تواند انسان را نیش بزند.»

وی می افزاید: «این رنگ سیستم عصبی حشره را مورد حمله قرار می دهد و با توجه به شرایط کشورهای مناطق حاره ای، برای استفاده در این گونه مناطق بسیار مطلوب و مناسب است.» مسئولان این شرکت می گویند که این رنگ تا هشتاد درصد موفق عمل می کند و این قابلیت باعث شده است وضع درمانگاه ها در چند کشور در حال رشد، مطلوب شود.

در کشورهایی نظیر مالزی و اندونزی که تب دنگی شایع است می توان به صورت موفقیت آمیزی از این رنگ استفاده کرد.

آزمایشگاه مرکزی شرکت کانسای در توکیو واقع شده است و در زمینه تولید محصولات رنگی با کاربردهای صنعتی و خودروسازی فعالیت دارد.

 

منبع:خبرگزاری صدا و سیما