شاید تا بحال به این نکته فکر نکرده باشید که کودکان هم ممکن است افسرده شوند! اما این نکته حقیقت دارد! کودکان هم می توانند افسرده شوند و این امر تاثیرات منفی بسیار زیادی را بر زندگی آنها در آیندهدخواهد داشت. بنابراین لازم تا توجه ویژه ای به این امر شود. در ادامه با دکتر سلام همراه باشید.

ابراهیم عبداللهیان، روانشناس اطفال گفت:‌در صورتیکه کودکان زیر سن دبستان به افسردگی مبتلا شوند تغییر رفتار، بهانه گیری، اختلال در خواب و اشتهای آن‌ها مشاهده می‌گردد.

اختلال در عملکرد غدد داخلی چون کم کاری تیروئید نیز علاوه بر کمبود مواد معدنی سبب افسردگی کودکان می‌شود.ابراهیم عبداللهیان، روانشناس اطفال گفت:‌در صورتیکه کودکان زیر سن دبستان به افسردگی مبتلا شوند تغییر رفتار، بهانه گیری، اختلال در خواب و اشتهای آن‌ها مشاهده می‌گردد.

همچنین رشد و قد گرفتن این کودکان نیز با مشکلاتی مواجه می‌شود.

وی افزود: شدت یافتن حالت وابستگی به والدین و مراقبین نیز از دیگر علائم افسردگی کودکان به شمار می رود، کودکان افسرده در سنین بالاتر افت عملکرد تحصیلی دارند.

این روانشناس با اشاره به علائم افسردگی نوجوانان اظهار داشت:‌ممکن است افسردگی در بین نوجوانان خود را به شکل غیر کلاسیک آن نشان دهد در این هنگام فرد رفتارهای ضد اجتماعی نشان دهد و در این هنگام فرد رفتارهای ضد اجتماعی و هنجار شکنانه از خود نشان می‌دهد، رفتارهایی چون فرار از منزل و مدرسه همچنین استفاده از مواد مخدر در این سنین ریشه در افسردگی آن‌ها دارد.

عبداللهیان ادامه داد: با بررسی دقیق و مشخص کردن افسردگی می‌‌توان این بیماری را در کودکان و نوجوانان بهبود بخشید، همچنین مشکلاتی چون کمبود آهن و مواد معدنی دیگر، اختلال در عملکرد غدد داخلی چون کم کاری تیروئید نیز باعث ایجاد افسردگی در افراد می‌شود، برای بهبود این بیماری می‌توان از روش‌های دارویی و غیر دارویی چون روانشناختی بهره برد.

منبع: باشگاه خبرنگاران