ورزش را می توان از جمله لذت بخش ترین فعالیت هایی برشمرد که انجام آن هم برای فرد بسیار مفید است و هم لذت بخش و مفرح. پوکی استخوان از جمله بیماری هایی است که در سنین بالا گریبان گیر فرد می شود. به همین دلیل لازم است تا برای پیشگیری از ابتلا به پوکی استخوان تمهیداتی در نظر گرفته شود. با دکتر سلام همراه باشید.

ورزش یکی از بهترین روش‌ها برای افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان است. افرادی که به صورت مداوم ورزش می‌کنند کمتر در سنین بالاتر دچار این بیماری می‌شوند.

افرادی که مشکل کمبود تراکم استخوان دارند باید به هنگام ورزش مراقبت بیشتری انجام دهند. با این حال به صورت کلی ورزش برای سلامت استخوان‌ها مفید است.

ورزش‌های مختلف می‌تواند برای استخوان‌ها مفید باشد.

بهترین ورزش‌ها برای افزایش تراکم استخوان عبارتند از:

۱- ورزش‌هایی که وزن بدن در آن‌ها تحمل می‌شود

ورزش‌هایی همچون دویدن، طناب زدن، پیاده‌روی سریع و …. باعث می‌شود که استخوان‌ها وزن بدن را تحمل کنند. با انجام این فعالیت‌ها تراکم استخوان‌ افزایش می‌یابد.

۲- ورزش‌های قدرتی

در این ورزش‌ها از استقامت برای شکل‌گیری عضلات استفاده می‌شود. با گرفتن وزنه یا کش ورزش به بدن فشار وارد می‌شود و استقامت استخوان‌ها نیز افزایش می‌یابد.

۳- ورزش‌های تعادلی

ورزش‌های تعادلی همچون تایچی باعث می‌شوند که پاها قدرت بیشتری پیدا کنند و از افتادن در سنین پیری جلوگیری شود. در نهایت استخوان‌ها سالم‌تر باشد.

برای جلوگیری از ابتلا به پوکی استخوان بهتر است که در بیشتر روزهای هفته حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. می‌توانید این ۳۰ دقیقه را در طول روز پخش کنید.

بهتر است که حداقل دو بار در هفته ورزش قدرتی انجام دهید.

 

منبع: ایسنا