MF6435

اگر یکی از انسانهای روی زمین  باشید  که با مشکل گوارشی مواجه هستید حتما اطلاع دارید که داشتن این مشکل چه تاثیر مهمی  در داشتن حسی بد دارد. روند بهبود دستگاه گوارش احتیاج به  مقداری تست خطا و نیز توصیه های پزشک دارد. اما با برخی تغییرات در رژیم غذایی خود میتوانید عملکرد دستگاه گوارش خود را بهبود ببخشید. در این مقاله 6 توصیه از زبان متخصصین تغذیه را برای شما آماده کردیم.
1

خوردن فیبر

مردم آمریکا روزانه تنها 10 تا 15 گرم فیبر میخورند. این مقدار نیمی از آنچه توصیه میشود است ( 20 تا 35 گرم ) اما نباید همه این مقدار را یک دفعه و در یک وعده خورد. رفته رفته مقدار فیبر را در برنامه غذایی خود افزایش دهید. همچنین مطمئن شوید که به اندازه کافی مایعات مصرف میکنید. مایعات را همراه با غذای حاوی فیبر بخورید تا روند انتقال فیبر آسان شود.
3

میوه های سرشار از فیبر

خوردن انواع مختلف میوه کمک میکند بیشتر فیبر جذب کنید. سعی کنید این سه میوه را به رژیم خود اضافه کنید تا با خوردن هر وعده از آنها 3 گرم به فیبر دریافتی روزانه خود اضافه کنید. گلابی ( بیش از 5 گرم فیبر در هر یک عدد گلابی متوسط ) تمشک ( 4 گرم در هر نصف فنجان ) و سیب ( 4 گرم فیبر در هر یک عدد متوسط ).
4

ماست را امتحان کنید

تحقیقات نشان داده بسیاری از مردم توانایی گوارش لاکتوز را ندارند. لاکتوز نوعی قند موجود در شیر است. ماست نیز سرشار از لاکتوز است اما برای افرادی که با هضم آن مشکل دارند باعث دردسر نمیشود. پس خوردن ماست منبعی مناسب برای کلسیم گرفتن و در عین حال مشکل گوارشی پیدا نکردن است.
5

به دنبال عناصر پنهان باشید

اگر چه شیر و غذاهای ساخته شده از شیر تنها منبع طبیعی لاکتوز هستند اما مشتقات شیر به غذاهای آماده هم اضافه میشود که شامل: نان و انواع محصولاتی که شبیه به آن است، غلات، حبوبات، سیب زمینی و سوپ، مارگارین، سس سالاد، آب نبات و مکمل های غذا میشود. اگر معده ی شما توان گوارش لاکتوز را ندارد حتما برچسب روی مواد غذایی را بخوانید.
6

آب، آب، همه جا

خوردن زیاد مایعات از یبوست جلوگیری میکند. مخصوصا زمانی که همرا با خوردن مواد غذایی فیبر دار باشد. این کار بسیار به بهبود گوارش کمک میکند و فشار را پایین می آورد.

باکتری خوب برای روده

پروبیوتیک ها باکتری های خوبی هستند که در روده به گوارش غذا کمک میکنند و با باکتری های مضر مقابله میکنند. آنها همچنین در تخمیر بعضی غذاها مانند ماست تاثیر دارند. به مزایای مفید پروبیوتیک ها علاقه مند شدید؟ نصف یک موز را با ماست کم چرب مخلوط کنید میتوانید این غذا را به عنوان میان وعده یا صبحانه استفاده کنید. میتوانید انواع ماست را امتحان کنید تا ببینید کدام نوع بهتر برای شما کار میکند.

منبع-http://www.kermany.com