;

پیشگیری از سرطان اقدام به کاهش شانس ابتلا به سرطان است. با پیشگیری از سرطان، تعداد موارد جدید سرطان در یک گروه یا جمعیت کاهش می دهند. امیدوارم، این تعداد مرگ و میر ناشی از سرطان را کاهش دهد.هر چیزی که باعث کاهش شانس ابتلا به سرطان شود یک عامل محافظ سرطان نامیده می شود.

به طور متوسط از هر ۸ زن یک نفر در معرض ابتلا به سرطان پستان است، اما با راههای طبیعی می‌توان تا حد زیادی از بروز آن جلوگیری کرد.

  1. فعالیت بدنی: روزانه حداقل 30-45 دقیقه فعالیت و تمرینات بدنی داشته باشید. ورزش با تغییراتی که در سوخت و ساز هورمون ها ایجاد می کند، خطر ابتلا به بیماری سرطان پستان را .۲۰ تا ۴۰ درصد کاهش می­دهد.

  1. رژیم غذایی: سعی کنید رژیم غذایی سالم (شامل 5 واحد یا بیشتر در روز مصرف میوه و سبزی با رنگ ‌های متنوع) داشته باشید. و مواد غذایی زیر را در رژیم خود بگنجانید:

–        مواد غذایی سرشار از فیبر مانند سیب و اسفناج، از مقدار سرطان‌زای استروژن در جریان خون می‌کاهند و تا ۵۴ درصد احتمال بروز این سرطان را کاهش می‌دهند.

–        بر اساس نتایج پژوهش ‌ها تا به امروز، غذاهای حاوی سویا به‌عنوان بخشی از رژیم غذایی سالم برای افرادی که سابقه سرطان ‌های حساس به هورمون از جمله سرطان پستان را دارند، مناسب است. اگر سویا جایگزین غذاهای حیوانی پر چرب شود، بهتر می ‌تواند از سلامت بدن محافظت نماید، زیرا بدون کلسترول، بدون چربی اشباع و سرشار از پروتئین است و نیز به عنوان منبع خوب کلسیم و سایر ویتامین ‌ها و مواد معدنی به شمار می ‌رود.

–        سبزیجات خانواده سیر و پیاز تاثیر سرطان‌زای مولکول‌های رادیکال آزاد را خنثی کرده و مانع از تکثیر سلولهای سرطانی می‌شوند.

–        مناسب‌ترین ویتامین در کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان شامل ویتامینهای A,D,E و روغن ماهی امگا – ۳ هستند.

  1. چربی: از رژیم غذایی کم ‌چرب پیروی کنید. مصرف چربی‌های ترانس و چربی‌های اشباع شده را کاهش دهید و غذاهای بدون کلسترول و منابع پروتئین کم چرب و چربی­های گیاهی مانند سویا، روغن زیتون ، روغن دانه کتان، روغن کلزا(کانولا) و روغن سایر مغذها مانند آفتاب گردان،گردو، کنجد و روغن ماهی را به برنامه غذایی خود بیفزایید.

  1. وزن: از طریق مشورت با یک کارشناس تغذیه، وزن خود را در محدوده ی سلامت حفظ کنید. بررسی‌ها نشان می‌دهد که افزایش وزن یک عامل موثر در بروز سرطان پستان است. البته این خطر بویژه زمانی تشدید می‌شود که اضافه وزن ناشی از مصرف زیاد شیرینی‌ها، نوشابه‌های قندی و سایر کربوهیدراتهای تصفیه شده باشد.

  1. موادشیمیایی و داروها: تا حد امکان از تماس با عوامل سرطان‌زا مثل  مواد غذایی سرطان زا، تشعشعات غیرضروری پرتوایکس، هورمون درمانی، تماس فیزیکی یا استنشاق حشره‌کش‌ها و آفت‌کش‌ها پرهیز کنید. پژوهش­ها نشان داده است درمان­های جایگزینی هورمونی خطر ابتلاء به سرطان پستان را افزایش می دهد. برای زنان در معرض خطر بالای سرطان پستان مصرف برخی از داروهای شیمایی که از رسیدن استروژن به گیرنده های موجود در سلول های سرطانی جلوگیری می کند، توصیه می شود. البته در بعضی از زنان عوارض ناشی از داروها ممکن است که قابل قبول نباشد.
  2. سیگار: زنانی که سیگار می­کشند یا در معرض دود سیگار هستند، ۴۰ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان پستان هستند. اما ترک آن بلافاصله تاثیرات سودمندی در کاهش این خطر برجای می‌گذارد.

  1. الکل: از الکل پرهیز کنید.پژوهش های اخیر نشان داده اند که هر نوع الکلی اعم از آبجو، شراب، عرق، و همچنین سایر انواع نوشابه های الکلی می تواند باعث افزایش خطر ابتلاء به سرطان پستان شوند.

  1. شیر دادن: 6 ماه  شیردادن به نوزاد به عنوان عاملی برای کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در نظر گرفته می شود. هر چقدر طولانی تر شیردادن انجام شود بهتر است.

  1. خودآزمایی پستان: يكي از راههاي تشخيص زود رس سرطان پستان خود آزمايي ماهانه پستان است. همه زنان از سن 20 سالگي بايد خودآزمايي پستان را انجام دهند و نسبت به وضعيت طبيعي پستان هاي خود اگاهي داشته باشند و هر گونه تغيير را به پزشك اطلاع دهند.

بهترين زمان معاينه ماهيانه، 5تا10روز بعد از قاعدگي، بعداز يائسگي يك روز از ماه مثلااول هر ماه است.

 مراحل خود آزمايي :

–        مرحله مشاهده: جلوي آينه بايستيد وبه ظاهر اندازه وشكل  پستان در حالت­هاي مختلف دست دقت كنيد. ابتدا دست­ها در كنار بدن قرار داده ونگاه كلي به تمام قسمت­هاي پستان نماييد. دست­ها را بالاي سر برده و به قسمت­هاي خارجي پستان دقت كنيد. براي بهتر ديدن قسمت­هاي تحتاني پستان دست­ها را پشت سر ببريد. و در نهايت دست­ها را به كمر فشار دهيد وكمي به جلو خم شويد در اين حالت به قسمت­هاي فوقاني پستان توجه كنيد.

–        مرحله لمس: روي يك سطح صاف بخوابيد و  يك بالش زير سرتان قرار دهيد. ابتدا در شروع با كف دست در جهت عقربه­هاي ساعت دنبال توده بگرديد، سپس با نوك سه انگشت وسط دست مقابل در حالي كه در كنار هم قرار دارند بصورت حركات كوچك دايره وار از مركز به سمت خارج در جهت عقربه هاي ساعت بدنبال توده بگرديد.

در صورت مشاهده هر تغییری درظاهر پستان­های خود حین خودآزمایی، برای انجام معاینه بالینی، سونوگرافی و ماموگرافی به پزشک مراجعه نمایید.

گرچه گاهي آقايان نيز به سرطان پستان مبتلا مي­شوند اما تعداد آقايان مبتلا به اين بيماري تقريباً يك صدم خانم هاست.
در بعضي از خانم ها عوامل مستعد كننده اي وجود دارد كه احتمال ابتلا به اين بيماري را افزايش مي دهد و از بين آنها مي توان به وجود سابقه سرطان پستان در بستگان مخصوصاً بستگان درجه اول فرد (مادر، خواهر، دختر)، كم تحركي و چاقي پس از سن يائسگي، مصرف چربي به مقدار زياد، افزايش سن، سابقه سرطان سينه و عود مجدد بيماري، يائسگي ديررس (بعد از ۵۵ سالگي)، بچه دار نشدن يا حتي تولد اولين فرزند بعد از سن ۳۰ سالگي اشاره كرد.

خانم­ها نبايد منتظر اين علائم باشند بلكه از سن ۲۵ سالگي بايد سالي يك بار توسط پزشك معاينه شوند و از ۳۵ سالگي به بعد، با توصيه پزشك در پنج سال اول يك ماموگرافي و سپس هر دو سال يك بار ماموگرافي داشته باشند. به طور معمول بين ۴۰ تا ۵۰ سالگي بايد هر دو سال يك بار و از سن ۵۰ تا ۷۰ سالگي بايد به صورت سالانه ماموگرافي پستان انجام شود اما خانم هايي كه عوامل مستعد كننده مانند سابقه فاميلي و سرطان پستان در سنين پايين در آنها وجود داشته باشد بايد ماموگرافي را تحت نظر پزشك از سنين پايين تري شروع كنند.همچنين مراجعه به پزشك ربطي به اينكه خانم متاهل يا مجرد است ندارد و گاهي توده ها در خانم هاي مجرد هم ديده مي­شود.

منبع-http://iranpink.com