بسیاری از افرادی که به بیماری های قلبی مبتلا هستند از داروهای گیاهی استفاده می کنند.تحقیقات نشان می دهد این نوع داروها در بین بیماران قلبی محبوبیت بسیاری دارند.بازبینی های جدید نشان می دهد برخلاف محبوبیت داروهای گیاهی،شواهد ناچیزی راجع به ایمنی یا اثربخشی این داروها در درمان مشکلات قلبی وجود دارد.

مؤلف ارشد این بازبینی، دکتر گرازیانو اوندر، دانشیار دپارتمان بیماری‌های سالمندان در دانشگاه کاتولیک سیکرد هارتِ ایتالیا، گفت: «پزشکان باید برای قضاوت در مورد اثر داروهای گیاهی، دانش خود را نسبت به آنها افزایش دهند.»
او گفت: «پزشکان باید برای بیماران‌شان توضیح دهند که هر چیز طبیعی لزوماً بی‌ضرر نیست.»
داروهای گیاهی در ایالات متحده امریکا بدون آزمایش در کارآزمایی‌های بالینی می‌توانند فروخته شوند. در نتیجه راجع به ایمنی یا اثربخشی آنها شواهد بسیار کمی وجود دارد.
سازمان غذا و داروی امریکا فقط زمانی می‌تواند بگوید که یک داروی گیاهی خطرناک است که آن دارو به کسی صدمه زده باشد. با این حال، به گفته محققان این قضیه مانع آن نشده که بیماران قلبی از داروهای گیاهی برای بهبود مشکل‌شان استفاده نکنند.
به گفته مؤلفان این مطالعه، بسیاری از مردم به پزشکان خود نمی‌گویند که از داروی گیاهی استفاده می‌کنند؛ احتمالاً به این دلیل که فکر نمی‌کنند داروهای گیاهی ممکن است اثرات جانبی شدید و مضری داشته باشند.
این بازبینی در روز ۲۷ فوریه در Journal of the American College of Cardiology منتشر شد.

منبع:سلامانه