shutterstock_139026344

در دوران مدرن، رسانه های اجتماعی قوانین  روابط تغییر کرده است. سهولت استفاده و دسترسی به فن آوری ساخته شده به طور فزاینده ای برای رسیدن به غریبه ها جذاب و آسان شده است، پیدا کردن یار مدرسه خود و یا  پیدا کردن  تصادفی – همه فقط با کلیک یک دکمه است

بدون تردید شبکه های اجتماعی درون اینترنت، قوانین دوستیابی و رابطه های زناشویی را تغییر داده اند. دسترسی به تکنولوژی و امکان ابراز وجود توانسته است بخش بزرگی از مردم شهرهای جهان را در معرض دید غریبه ها و افراد بیرون از محیط سنتی  قرار دهد.

تغییرات جدید به خودی خود شانس مراوده و تماس آدم های مجرد را گسترش داد و سکوی پرتاب خوبی برای جستجوی دیگران و معرفی خودشان گشت. اما خود این امکان جدید، به شکل مخاطره انگیزی تبدیل به یک وسیله پر تنش برای زوج هایی شده است که در یک رابطه زناشویی شان قرار دارند.

زوج هایی که همراه با بقیه افراد در ترافیک رو به گسترش آسان شدن آشنایی ها قرار می گیرند خواسته یا ناخواسته نمی توانند از بازار بزرگِ تماس ها جدا باشند. حضور وسیع و سرشار از اطلاعات شخصیِ مردان و زنان در شبکه های اجتماعی می تواند منجر به وسوسه هایی گردد که از شیطنت ها و گپ و گفتگوهای دوستانه تا ابراز احساسات عاشقانه را در بر بگیرد.

روان درمانگر امریکایی خانم Sherrie Campbell در مصاحبه اش با نشریه اینترنتی AlterNet می گوید: « بسیاری از افراد مقدار قابل توجهی از آرزوها، نیازها و شرائط روحی و عاطفی خود را در شبکه های اجتماعی عیان می سازند. این واقعیت در کنار توانایی تماس همزمان با دهها نفر در طی روز باعث می شود فرصت های بسیار فراوانی برای رابطه با دیگران فراهم شود.»

به عنوان مثال دانشگاه میزوری امریکا یک تحقیق اجتماعی را منتشر کرده است که نشان می دهد افرادی که در توئیتر فعال هستند بیشتر از بقیه در معرض نظربازی، مغازله و تماس هایی هستند که می تواند منجر به رابطه های خصوصی و عاطفی شود.

در این میان، زوج ها بد نیست به این ۵ توصیه که ممکن است در پایداری رابطه زناشویی شان و اجتناب از وسوسه های هر روز افزایندهِ توجه کنند. مبادا که پیوند زناشویی شان قربانی سوء تفاهمات و افراط و تفریط های این دنیای تازه و بی در و پیکر بشوند

1- اطلاعات شخصی خود را به غریبه ها ندهید

به جز مواردی که مربوط به شغل و حرفه تان است سعی کنید از دادن اطلاعت مربوط به حضور خودتان درشبکه های اینترنتی حتی آدرس ایمیل و اسم فیسبوکی به « غریبه ها» خودداری کنید. دلیل اصلی این است که شاید ممکن است یک تماس بی ضرر و گپ و گفتگوی معمولی باشد ولی چون شروع یک تماس و رابطه است که شریک زندگی تان به آن دسترسی ندارد و به طور طبیعی شانس توسعه آشنایی در ان وجود دارد.

نسبت به «like» زدن روی تصاویر و یادداشت های شخصی دیگران ملاحظه کنید.

وقتی به عنوان مثال بر روی تصویر زیبا و یا نیمه برهنه یک  نفر از جنس مقابل توجه نشان می دهید و شریک زندگی تان نیز آن را می بیند به خودی خود تنشی ایجاد می کنید که شاید عمدی نبوده است. گفتگوهای شخصی و حتی صحبت هایی که در ان نازو عشوه و  احساسات عاطفی وجود دارد نیز در کمترین حالت، باعث برانگیختن احساس حسادت یا احساس منفی در شریک زندگی تان خواهد کرد. با توجه به اینکه در جمع مشترک دوستان تان، فامیل و اقوام و دوستان نزدیک هم شاهد این رفتار شما خواهند بود.

۳- حتما و به طور متناوب، از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید

اگر فکر می کنید به هر دلیلی، انرژی و وقت بیش از حدی را در اینترنت و دنیای تماس ها و دوستان به ر می برید بهتر است گاهی از آن فاصله بگیرید. داشتن حساب توئیتر و فیسبوک مشترک با همسر یا دوستی که در رابطه مداوم هستید نیز ایده خوبی است. هم شما و هم سایرین به طور خودکار یاد می گیرید حریم تان را حفظ کنید و تن به وسوسوه های فراوان که بالاخره وجود دارد ندهید.

۴ – هرگز بر علیه شریک زندگی تان در شبکه های اجتماعی بدگویی نکنید

طبیعی است که گاهی از شریک زندگی تان دلخور می شوید یا یکی از خصلت هایش آزارتان می دهد. یا ناراحت هستید که  توجهی به روز تولد شما نداشته است و حتی بخشی از مشکلات زناشویی تان غیظ تان را در می آورد ولی این همه دلیل نمی شود که آن را با شیپور از طریق اینترنت در سراسر جهان جار بزنید.

۵ – ادای کارآگاه های آماتور را در نیاورید.

حسادت و عدم اطمینان به شریک زندگی آن هم به محض لایک زدن به تصویر یک جنس مخالف و بدتر از آن وارد شدن به حساب شخصی شان در مجموع شاید بخشی از نگرانی های تان را پاسخ دهد ولی اگر اینقدر نگرانید بهتر است از خودتان شروع کنید و به این سئوال اساسی پاسخ دهید که چه مشکلات دیگر در زندگی مشترک تان وجود دارد که تا این حد به رابطه موجود تان عدم اعتماد نشان می دهید. به هر حال هیچکس برایش مطبوع نیست که کارآگاه ( ناشی) را بالای سرش احساس کند.

۶ – هنوز از یک رابطه بیرون نیامده اعلام مجردی نکنید.

به دلائل مختلف و منطقی، بسیاری از آشنایی های رمانتیک می توان تداوم نیابد. اما یکی از شروط محترمانه  ابراز وجود در شبکه های اجتماعی می تواند این باشد که بگذارید کمی زمان بگذرد و نخواهید به محض جدا شدن از یک نفر، اعلام مجردی کنید و … تصویر یک فرصت طلب بی شخصیت را از خودتان به جای بگذارید.

منبع-http://marde-rooz.com