27

بسیاری از افراد به دنبال راههایی برای وزن کم کردن هستند. مسلما انتخاب رژیم غذایی یکی از بهترین روشها است. ما خیلی از افراد به دلایل مختلف توانایی پیروی از یک رژیم غذایی خاص را ندارند. جای نگرانی نیست زیرا راههای کم کردن وزن زیاد است.

شاید تا حالا فقط شنیده باشید با نخوردن غذا می توان لاغر شد، اما ما به شما می گوییم هم می شود خورد و هم لاغر شد! در کنار تمرینات ورزشی، راهکارهای ساده ای هم وجود دارد که به امتحان کردن شان می ارزد.

ممکن است فکر کنید برای لاغر شدن تنها کاری که می توان کرد این است که به سراغ باشگاه های ورزشی رفته و تمرینات خیلی سخت انجام دهید؛ اما اینطور نیست، در کنار تمرینات ورزشی، راهکارهای ساده ای هم وجود دارد که به امتحان کردن شان می ارزد. در این مطلب می خوانید که چگونه قبل از شروع تمرینات ورزشی یا همزمان با آنها، می توانید با به کار گرفتن روش هایی بسیار ساده و عملی چربی بدن تان را کاهش دهید، سرعت سوخت و ساز و متابولیسم چربی های بدن تان را افزایش داده و به کاهش وزن بدن تان سرعت ببخشید.

 

 

پروتئین های کالری سوز را بشناسید

بدن برای کمک به بازسازی ماهیچه های ضعیف نیاز به پروتئین بیشتری دارد. در تحقیقی که در سال ۲۰۰۶ منتشر شد، محققان ادعا کردند مقدار مجاز روزانه پروتئین که توصیه می شود ۳۶/۰ گرم براساس هر نیم کیلو از وزن بدن است، این در حالی است که این میزان امروزه منسوخ شده و نامناسب دانسته شده است. محققان امروزه پیشنهاد می کنند مقداری بین ۸/۰ و یک گرم به ازای هرنیم کیلو وزن بدن پروتئین مصرف شود. برای این منظور می توانید ۹۰ گرم گوشت، ۲ قاشق سوپخوری انواع آجیل و مغزهای خوراکی، یا ۲۴۰ گرم ماست کم چرب به هر وعده غذایی اضافه کنید. علاوه بر این ها تحقیقات نشان داده است پروتئین می تواند سوزاندن کالری بعد از غذا را تا ۳۵ درصد افزایش دهد.

نکته : اگر فکر می کنید به خاطر کاهش وزن باید وعده صبحانه تان را حذف کنید کاملا در اشتباهید. کسانی که این وعده غذایی را از برنامه غذایی شان حذف می کنند بیشتر از سایرین در معرض چاقی هستند

 

 

چرا شیر؟

تا کنون حتما بسیار شنیده اید که مصرف شیر از اساسی ترین کارهایی است که باید برای سلامت تان انجام دهید اما این را هم بدانید که شیر علاوه بر محکم سازی استخوان ها و دندان ها فواید دیگری هم دارد. یک بررسی نشان داده کمبود کلسیم ممکن است سرعت سوخت و ساز بدن را کم کند و در عوض مصرف کلسیم به طور روزانه از طریق شیرهای کم چرب یا ماست کم چربی می تواند به جذب کمتر چربی از غذا کمک کند.

 

 

هندوانه ؛ ضد چاقی

این روزها و با نزدیک شدن به فصل تابستان می توانید این میوه را هم به سادگی و با خیال راحت از نظر جنبه های مثبتی که برای بدن دارد مصرف کنید چرا که اسیدآمینه ای که در هندوانه موجود است می تواند مانع افزایش وزن شود پس در میان میوه هایی که در طول روز و در مهمانی های تان مصرف می کنید با خیال راحت هندوانه را بردارید و از ترس چاق شدن لازم نیست نه بگویید!

 

 

چگونه صبحانه متابولیسم را تحریک می کند؟

خوردن صبحانه سرعت و میزان متابولیسم بدن شما را در تمام طول روز بالا نگه می دارد. اگر فکر می کنید به دلیل لاغر شدن باید وعده صبحانه تان را حذف کنید کاملا در اشتباهید زیرا نتایج یک تحقیق نشان داده است کسانی که این وعده غذایی را از برنامه غذایی شان حذف می کنند بسیار بیشتر از سایرین در معرض چاقی هستند. برای کسب چنین نتیجه و مطمئن شدن به آن، دانشمندان ۲ گروه را برای آزمونی در این رابطه درنظر گرفتند. در پایان مشخص شد داوطلبانی که ۲۲ تا ۵۵ درصد از کالری مورد نیاز بدن شان را از صبحانه به دست آورده بودند به طور متوسط ۸۰۰ گرم در طول ۴ سال به وزن شان اضافه شد اما کسانی که صفر تا ۱۱درصد از کالری مورد نیاز بدن شان را از این طریق به دست آوردند نزدیک ۳ پوند وزن اضافه کردند.

 

 

آب سردچه تاثیری دارد؟

نوشیدن ۶ فنجان آب سرد در یک روز می تواند متابولیسم بدن را تا حدود ۵۰ کالری در روز افزایش دهد. این افزایش شاید از فعالیت بدن برای پایین آوردن دمای آب به اندازه دمای مناسب بدن ناشی می شود.

با اینکه میزان کالری ای که به این طریق سوزانده می شود خیلی زیاد نیست اما تبدیل کردن چنین روندی به یک عادت برای بدن می تواند به کاهش وزن با کمترین تلاش ممکن منجر شود.

 

 

مواد غذایی آهن دار را فراموش نکنید

آهن یک ماده ضروری برای حمل کردن اکسیژنی است که ماهیچه های تان برای سوزاندن چربی ها نیاز دارند. گوشت، حبوبات، غلات و اسفناج منابعی هستند که سرشار از آهن هستند و می توانید در وعده های مختلف از آن ها استفاده کنید. عموما اینطور تصور می شود که مکمل ها نیز می توانند آهن مورد نیاز بدن را تامین کنند اما همیشه هم اینطور نیست. اگر بدون مشورت با پزشک از مکمل ها و قرص های آهن استفاده شود و در نتیجه بدن مقدار زیادی آهن دریافت کند، احتمال ابتلا به بیماری های قلبی به ویژه در مردان افزایش می یابد، بر همین اساس بهتر است این ماده ضروری برای بدن را از منابع طبیعی و اصلی آن به بدن تان برسانید.

 

 

۴ نکته تکمیلی

۱) خواب لاغر می کند

شاید اگر بشنوید خواب در چاقی و لاغری بدن تاثیر دارد تعجب کنید اما این واقعیتی است که وجود دارد و کم خوابی، استرس، فشارهای روحی و روانی می تواند مشکلاتی را برای بدن به وجود بیاورد. نتایج یک تحقیق در فنلاند که روی دوقلوهای همسان انجام گرفت، نشان داد هر کدام از خواهر و برادرهای دوقلو که میزان خواب کمتر و استرس بیشتری داشتند، چاق تر بودند.

۲) فلفل؛ تسریع متابولیسم

غذاهای تند و ادویه دار نیز می تواند به افزایش متابولیسم بدن منجر شود. افزایش فلفل سبز یا قرمز قطعه قطعه شده به سالاد یا غذاهای تان را فراموش نکنید چرا که می تواند سرعت متابولیسم و فعالیت سیستم عصبی بدن را افزایش دهد.

۳) قهوه؛ محرک لاغری

نوشیدن چای یا قهوه را نیز در برنامه روزانه تان قرار دهید. کافئین یک محرک اساسی برای سیستم عصبی است و می تواند متابولیسم بدن شما را ۵ تا ۸ درصد افزایش دهد یعنی چیزی حدود ۹۸ تا ۱۷۴ کالری در طول یک روز.

۴) فیبر؛ قاتل چربی

تحقیقات نشان می دهد کسانی که میزان فیبر بیشتری در برنامه غذایی شان موجود است در طول زمان کمتر چاق می شوند چرا که فیبر می تواند سوختن چربی ها را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. از این رو توصیه می شود هر روز حدود ۲۵ گرم فیبر را در برنامه غذایی تان داشته باشید که می تواند شامل ۳ وعده میوه و سبزی باشد.