یکی از بهترین نعمت هایی که خداوند به ما عطا کرده است نفس کشیدن است. عملی که بدون وقفه در طول زندگی و از بدو تولد با اولین گریه شروع می شود و تا آخرین لحظه زندگی انجام می شود. اما بروز یک بیماری و مشکل می تواند ما را از این حیاتی ترین عمل باز دارد. بیماری به نام آسم که شاید حتی با نام آن دچار کمبود اکسیژن شوید.

با پول یک پیتزا لاغر شو

به کمک این کلینیک تخصصی می تونید بیش از ۷ کیلو در یک دوره (۲۱روزه) وزن کم کنید و به اندام ایده آل خودتون برسید.
پشتیبانی و مشاور رایگان
کاهش وزن تضمینی بدون بازگشت

آسم یک بیماری ریوی که باعث می شود راه های هوایی اولیه شناخته شده به عنوان برونش در ریه ها متورم و در همه زمان ها ملتهب باشند. افرادی که مبتلا به آسم از افراد دیگر به همه چیز ح ساس تر هستند استنشاق ذره های محیط ، شناخته شده ترین محرک است.

این محرک عضلات ریه را سفت  و مبتلا به آسم می کند و باعث محدودیت راههای هوایی و تنفس دشوار می شود. علاوه بر این، سلول ها در ریه ها در واکنش به محرک مخاط بیشتری درست می کنند. مخاط می تواند لوله های برونش، را مسدود کنند که منجر به مشکلات تنفسی می شود. راه های هوایی نیز با سلول های سفید خون می شوند متورم و ملتهب می شوند.هنگامی که ریه ها به یک محرک واکنش نشان می دهند مشکلی رخ می دهد که به عنوان یک “حمله آسم” شناخته شده است. خس خس، سرفه و  یا تنگی قفسه سینه و تنگی نفس تمام علائم مشخصه یک حمله آسم کلاسیک هستند. آسم می تواند با تشخیص و درمان مناسب کنترل شود.

مرکز ملی آمار سلامت (یک بخش از مراکز ایالات متحده برای کنترل و پیشگیری بیماری)گزارش داد که 18.9 میلیون آمریکایی بالغ را و 7.1 میلیون کودک از آسم در سال 2011 رنج می بردند. این وضعیت یک حالت رایج و شدید در تمام سنین ، جنس ها و گروه های نژادی است.

آسم معمولا در دوران کودکی ایجاد می شود. اما بسیاری از مردم وضعیتشان در بزرگسالی بدتر می شود، این بیماری بعد از سن  20 سالگی به عنوان آسم بزرگسالان شناخته شده است. برخی از افراد برای اولین بار حمله آسم خود را پس از سن 50 سالگی تجربه می کنند.

چه کسی در معرض خطر آسم است؟

چاقی به طور قابل توجهی خطر ابتلای فرد به توسعه این بیماری را افزایش می دهد. وراثت نیز در این بیماری نقش اصلی را بازی می کند. فرزندان والدین مبتلا به آسم در معرض خطر بیشتری برای توسعه بیماری آسم هستند.آلودگی، کیفیت بد هوا در محیط های شهری، فقر و فقدان آموزش بیمار نیز عوامل موثر در افزایش آسم و عوارض مربوط به آسم است. افراد دارای  آلرژیک در معرض خطر ابتلا به آسم هستند، و کسانی که در محیط دود سیگار قرار گرفته اند نیز بسیار بالاتر ممکن است شرایط ابتلا به آسم را داشته باشند.شاید بهترین درمان برای این بیماری پیشگیری از آن و قرار نگرفتن در معرض محرک های استنشاقی باشد تا به راحتی و بدون مشکل اکسیژن پاکیزه را به ریه های حساس خود برسانیم؛ هرچند با پیشرفت تکنولوژی هوای کره ی زمین روز به روز تیره تر و محرک ها در شهرهای محل زندگی افزایش می یابد و حتی بیماری ممکن است یک نوزاد را در بدو تولد آلوده کند.

لینک مرتبط: 7 نشانه ی خطرناک که خبر از ابتلا به آسم می دهد

دکتر سلام