پزشکان می توانند سرطان پروستات را درمان کنند اما این کار را انجام نمی دهند. زیرا هدف آنها کم کردن سرعت پیشرفت گسترش و کمک به احساس بهتر از سرطان پیشرفته ی پروستات است. اکثر آقایان برای چندین سال با آن دست و پنجه نرم می کنند و با کیفیت بالا به زندگی خود ادامه می دهند.

برای درمان سرطان انواع راه ها وجود دارد ازجمله هورمون درمانی، ایمونوتراپی، رادیوتراپی و شیمی درمانی. شما می توانید از پزشک خود درمورد چگونگی منافع، خطرات و عوارض جانبی و چیز هایی که برای شما بهتر است سوال کنید.

درمان های پیشرفته سرطان پیشرفته پروستات

1- هورمون درمانی:

هدف از هورمون درمانی این است که به کاهش عرضه هورمون پروستات و کاهش رشد آن می پردازد. هورمون جنسی مردانه (آندروژن نام دارد) البته به ویژه تستوسترون می تواند به سلول های سرطانی پروستات در داخل و خارج کمک کند و به رشد غده ی پروستات منجر شود. هورمون درمانی می تواند به طرز چشمگیری سطح تستوسترون را کاهش دهد و از رشد سلول های سرطانی پروستات با استفاده از سطوح پایین آندرژون جلوگیری کند. اکثر پزشکان این ایده را دادند، که این نوع درمان برای جلوگیری از پیشرفت سرطان پروستات مفید است و به آن نام محرومیت درمانی آندرژون داده اند. بعضی از داروها می توانند به متوقف کردن و یا در نهایت مسدود کردن بدن از ساخت هورمون زرد که تستوسترون به آن نیاز دارد بپردازند.

جراحی برای برداشتن بیضه ها از شر سرطان است (ارکیکتومی) یک نوع هورمون درمانی است که به سرعت سطح تستوسترون را کاهش می دهد. این عمل بسیار رایج است اما خیلی از مردان مبتلا به سرطان پروستات این کار را قبول نمی کنند و به جای آن از داروهای سطح پایین هورمون استفاده می کنند. درصورتی که بیضه ها در جای خود هستند. اگر شما مایل به عمل جراحی باشید بسیار راحت انجام می شود به صورت سرپایی این کار صورت می گیرد و نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود ندارد. پزشک شما همچنین ممکن است به شما در درمان ضد آندرژون هم اکتفا کند.

2- ایمن درمانی:

اگر کار هورمون درمانی متوقف شود پزشک شما سلول های بنیادی را مورد توجه قرار می دهد و از سیستم ایمنی بدن شما در برابر حمله میکروب ها به سلول های سرطانی جلوگیری می کند. برای حذف سلول های سفید از خون، خون را در آزمایشگاه می برند و کارشناسان ژنتیکی برای مبارزه با سرطان پروستات روی آنها کار می کنند. پس با تزریق  IV در سه سطح جداگانه به کشتن سلول های سرطانی اقدام می کنند.

3- پرتو درمانی:

این روش با استفاده از اشعه است و با انرژی بالایی که دارد به از بین بردن سلول های سرطانی و کوچک کردن توده ها می پردازد. این درمان ممکن است با اشعه از یک دستگاه به سمت شما در یک کلینیک باشد و حتی می توان از طریق مواد پزشکان در بدن شما انجام شود.

4- شیمی درمانی:

اگر درمان های گفته شده جواب ندهد و سرطان را متوقف نکنند دکتر شما ممکن است به توصیه شیمی درمانی اکتفا کند. انواع مختلفی از داروها برای شیمی درمانی وجود دارد مثل قرص IV که در سراسر بدن گسترش می یابد و به از بین بردن سلول های سرطانی اقدام می کند.

دکتر سلام