استئو آرتریت زانو چیست؟ آرتروز زانو بسیار شایع است به خصوص با سن مرتبط است. زمانی این مشکل اتفاق می افتد که غضروف شروع به ساییدگی می کند و مفصل زانو را به پایین می کشد، که دلیل این ساییدگی سن، آسیب های قدیمی و یا تنش های دیگر وارد شده بر مفاصل می تواند باشد. با درمان های دارویی می توانید درد آن را کاهش دهید و یا درمان کنید. تجویز استامینوفن، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (مثل آسپرین، ایبو پروفن یا ناپروکسن) می توانند مفید باشند.

ولی مصرف طولانی مدت از این داروها عوارض جانبی جدی را برای سلامت شما عزیزان می تواند بر جای بگذارد. هنگامی که دارو و درمان فیزیکی مؤثر نباشد آخرین چاره و راه، جاگیزینی کامل مفصل زانو است. اما این عمل برای همه امکان پذیر نیست. برخی از این افراد به دلیل سن یا شرایط خاص نمی توانند این عمل را انجام دهند. دانشمندان زیرک به دنبال راه و روش های جدیدی برای درمان آرتروز زانو هستند اما برخی از روش هایی که آن ها در حال تلاش هستند به شرح زیراست:

تزریق اسید هیالورونیک یا هیالورونات:

این درمان در تلاش است تا مایع سینوویال را برگرداند و این مایع لغزنده به روان شدن مفاصل کمک شایانی می کند. یک جزء مهم مایع سینوویال که هیالورونات نام دارد، بیش از ۲۰ سال است که پزشکان در تکاپو هستند که با با استفاده از این مایع و تزریق هیالورونات به طور مستقیم به مفصل زانو از درد ناشی از آن جلوگیری کنند و حرکات عادی را به آن برگردانند.

سلول های بنیادی فرانشیمی:

این سول ها مغز استخوان را می سازند و در بافت های جدید از جمله غضروف رشد می کنند. با جمع آوری و تزریق این سلول ها به مفصل زانو، منجر به تشکیل غضروف جدید و کاهش التهاب می شوند ولی این درمان بسیار پر هزینه است.

کنسانتره مغز استخوان آسپیراسیون:

کارشناسان با استفاده از سلول های اندام شما به تحریک فرآیند داخل زانوی شما می پردازند. مزیت استفاده از این درمان به دست آوردن راحت تر سلول های بنیادی است و همچنین ترویج رشد مجدد غضروف و آرام بخش بودن آن زانوی بیچاره است که درد را تحمل می کند. ولی توصیه می شود که با احتیاط مورد استفاده قرار گیرد زیرا این درمان هنوز قسمت های ناشناخته ای دارد.

کشت اتولوگ کندروسیت:

این روش برای بازسازی و تعمیر صدمات است که منجر به آرتروز می شود و شامل جمع آوری سلول های غضروفی شکل به سمت مفصل است. این سلول ها را جمع آوری می کنند و در یک آزمایشگاه کشت می شوند سپس به سلول های زانو تزریق می شوند. طبق مطالعات ۱۴۴ نفر تحت این درمان بودند که بیش از ۸۷ درصد از آن ها در عرض دو سال بهبود یافته اند.

تزریق بوتاکس:

تزریق سم بوتولینیوم A توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم است. پزشکان ماهر در حال تلاش هستند که با این روش به درمان درد مفاصل کمک کنند. این کار ممکن است برای همیشه رگ ها و اعصاب پا را بی حس کند اما بر ساختار زانو تأثیر نمی گذارد.

آب سرد فرسایش فرکانس رادیویی:

روش تجربی است که هدف آن غیر فعال کردن اعصاب است که توسط حرارت دادن منجر به درد می شود. درمان های جدید بسیار امیدوار کننده هستند. اثرات این درمان ها به علت و شدت آرتریت شما بستگی دارد. بنابراین با پزشک خود صحبت کنید تا یک روش درمانی خاص را برایتان در نظر بگیرد.

دکتر سلام