طب سنتی برای کاهش عطسه و سرفه چه راهنمایی هایی به ما میدهد برای کنترل این عارضه از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم طب سنتی چه پیشنهادات درمانی به ما در این زمینه میدهد کندش و سیاه دانه از جمله محصولات طبیعی درمان کننده عطسه به شمار می روند البته باید با عوارض جانبی این محصولات گیاهی نیز آشنایی داشته باشید که در ادامه به آن ها  اشاره خواهیم کرد .

عطسه کردن یکی از روش های درمانی تقریبا رایگان و بسیار موثر در طب اسلامی و سنتی است که به دلیل پاک سازی سر و بدن، درمان بسیاری از بیماری ها محسوب می شود.
متخصص طب سنتی گفت: درقدیم به دلیل فواید بسیار زیاد عطسه اگر نیاز بود، فرد خود را وادار به عطسه می کرد و این کار را ازطریق انفیه های سنتی انجام می داد. در واقع درست کردن انفیه روش های متفاوتی دارد. اما پایه اصلی انفیه ، کندش است.
محمد موسوی ادامه داد: انفیه اسلامی از ترکیب کندش و سیاه دانه درست می شود. کندش ریشه گیاهی است که ظاهر آن سیاه و درون آن زرد است.
وی افزود: برای این کار به افراد توصیه می شود سیاه دانه را دو برابر کندش آسیاب کرده ، ترکیب کنند و در بینی بریزند. در این هنگام همه آب ها خارج شده و بینی خشک می شود. این انفیه را نباید به مقدار بیشتر از مصرف درست کرد، زیرا اگر سیاه‌ دانه آسیاب شود و بماند، سمی می‌شود.
رئیس مؤسسه پیک شفا اصفهان در مورد اهمیت عطسه گفت: عطسه در فنون پیشگیری و درمان بیماری ها از جمله برای جلوگیری از بروز سکته هاحائز اهمیت فراوان است.
وی افزود: داروهای عطسه آور (انفیه) باید در جعبه داروهای خانگی همیشه موجود باشد و برای پیشگیری هفته ای یک بار و برای حداقل ۱۵ بار عطسه ایجاد شود.
این متخصص طب سنتی اضافه کرد: عطسه جریان خون را در سر تسریع و عروق و جریان های درون بافتی را جارو می کند. همچنین عطسه چشم را تقویت و حس بینایی را قوی و خستگی را از بدن می زداید.
وی در ادامه بیان داشت:  عطسه قلب و ریه ها و حنجره و حجاب سینه را از هر نوع رسوب پاک می کند. بنابراین توصیه می شود که به محض احساس ناراحتی در سینه یا سر و احساس خفگی و تنگی سینه به وسیله انفیه و با ایجاد عطسه جریان خون را در قلب یا مغز از لختگی منحرف نموده و خطر را رفع کنید.
ایمنا