جزیره ایسلند با 323 هزار نفر سکنه در اقیانوس اطلس شمالی بین دو قاره اروپا و آمریکا قرار دارد.این منطقه به دلیل داشتن راهی سخت توانسته بافت ژنتیکی خود را سالم نگه دارد.به همین جهت نرخ ابتلا به بیماری در این کشور بسیار کم است و اهالی آن از طول عمر بالایی دارند.

نرخ ابتلا به بیماری آلزایمر در این کشور زیر یک درصد بوده و به این دلیل کارشناسان و متخصصان علوم ژنتیک یک بانک اطلاعاتی ژنتیکی شامل ۵۰۰ هزار نمونه خون از اهالی این منطقه در زمان‌های مختلف جمع آوری کرده‌اند.

این بانک اطلاعات خونی که شامل بافت ژنتیک بیش از ۹۰ درصد از اهالی کشور ایسلند است در یک آزمایشگاه پیشرفته در زیر زمین نگهداری می‌شود، دمای محوطه آزمایشگاه زیر زمینی منفی ۱۵ درجه سانتیگراد بوده و علت آن جلوگیری از رشد میکروب‌ها و باکتری‌ها در محیط آزمایشگاه است.

کارشناسان اعتقاد دارند در DNA بدن اهالی ایسلند اطلاعات بسیار جالبی وجود دارد که می‌تواند برای درمان بسیاری از بیماری‌ها بویژه بیماری آلزایمر مفید واقع شود.

اکنون دانشمندان در حال تکمیل نقشه جامع ژنتیکی اهالی این کشور هستند، نقشه ژنتیک هر فرد در دنیا منحصربفرد است و کارشناسان حتی در نظر دارند از آن به عنوان یک نشان تشخیص هویت به جای اثر انگشت استفاده کنند.

براساس آمار‌ها یک اپیدمی جهانی در سال‌های آینده در جهان به وجود می‌آید و میلیون‌ها نفر به بیماری آلزایمر مبتلا می‌شوند، کارشناسان هشدار داده‌اند این یک زنگ خطر بسیار ترسناک در دنیا است و حتی می‌تواند باعث فجایع بزرگ شود.

محققان در آزمایشگاه زیر زمینی جزیره ایسلند در تلاش هستند تا با مطالعه و تحقیق در خصوص ژنتیک منحصربفرد اهالی این جزیره راه حلی برای درمان این بیماری و جلوگیری از گسترش آن پیدا کنند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران