4

بسیاری از متخصصان تغذیه بار ها و بار ها اعلام کرده اند که خوردن هله هوله ها می تواند برای بدن بسیار مضر باشد. این مسئله بیشتر برای سلامت کودکان نگران کننده است. چرا که کودکان بیشتر از بقیه ی افراد تمایل به خوردن این خوراکی ها دارند.

برای این که شر هله هوله ها را از سر فرزندتان کم کنید، لازم است با تبلیغاتی که از صبح تا شب برای این مواد غذایی می شود، مبارزه کنید اما چطوری…؟!

دلیل این که بچه های این دوره و زمانه چاق شده اند، کم تحرکی آن هاست؛ این موضوع را دیگر هر پدر و مادری می داند. اما نکته مهم آن است که فرزندان ما به جای ورزش و بازی کردن، وقت شان را با چه چیزی پر می کنند؟ پاسخ ساده است: تلویزیون، بازی های ویدئویی و کامپیوتر. اگر بتوانید به نوعی زمان تلویزیون دیدن را برای بچه ها محدود کنید در حقیقت چند خدمت به آن ها کرده اید؛ اول این که آن ها فرصت بازی و جنب و جوش واقعی بیشتری به دست می آورند و دوم این که کمتر مورد بمباران تبلیغات مواد غذایی بی ارزش و چاق کننده یا همان هله هوله ها قرار می گیرند. با خواندن این مطلب یاد می گیرید، چطور به فرزندتان آموزش دهید گول تبلیغات فریبنده هله هوله ها یا جانک فودها را نخورد.

 

 

هدف اصلی بمباران تبلیغات چه کسانی هستند؟

الان صبح جمعه است و کوچولوی شما به محض بیدار شدن از خواب، قبل از هر چیز تلویزیون را روشن می کند. به نظر شما او امروز برای صبحانه چه چیزی دوست دارد بخورد؟ تکلیف او با بمبارانی از تبلیغات هله هوله که صبح جمعه قبل از برنامه کودک پخش می شود، روشن است!

تحقیقات و مطالعات اخیر نشان می دهند که فست فودها روز به روز بیشتر تبلیغات خود را به سمت کودکان نشانه می روند و البته جالب است بدانید کودکان از ۲ سالگی به تماشای تبلیغات تلویزیونی می نشینند. تا به حال فکر کرده اید که تبلیغ این خوراکی ها چه اثری روی بچه های کوچک، کودکان مدرسه ای و حتی خود شما دارد؟ تحقیقات دانشمندان نشان می دهد، بلافاصله بعد از تماشای تبلیغات تلویزیونی هله هوله ها، میزان مصرف این مواد در کودکان و حتی بزرگسالان بالا می رود و این موضوع ربطی به گرسنه بودن یا نبودن افراد ندارد. تبلیغات طوری بر ذهن آن ها اثر می گذارد که خوراکی تبلیغ شده را طلب می کنند. با وجود این تبلیغات و فشارهای بیرونی، شما به عنوان والدین می توانید کنترل اوضاع را به دست گرفته و به فرزندتان یاد دهید که چطور تبلیغات را بشناسد و در برابر تبلیغ مواد خوراکی بی ارزش و زیانبار مقاومت کند.

 

 

شما می توانید مقابله کنید

برخی اوقات والدین، خودشان از این که چقدر قدرت کنترل برنامه زندگی خانواده را دارند، شگفت زده می شوند. تبلیغات تلویزیونی هرقدر هم وسوسه کننده باشند، شما می توانید با گفتن این جمله که «ما در خانه مان فقط غذای سالم می خوریم» قضیه را تمام کنید. در مورد قانونگذاری برای تماشای تلویزیون هم همین طور است. البته دقت کنید که نباید بیش از حد زیاده روی کنید. گرفتن یک جشن تولد در رستوران فست فود یا خوردن نوشابه در روزهای تعطیل یا تماشای بیشتر تلویزیون در جمعه ها استثناهایی است که می توانید قائل شوید.

 

 

پینوکیو را شناسایی کنید

یکی از بهترین راه ها برای نظارت بر تماشای تلویزیون آن است که خودتان هم در کنار فرزندتان بنشینید و تلویزیون تماشا کنید. به این ترتیب شما هم تبلیغاتی را که در مورد خوراکی ها پخش می شود مشاهده خواهید کرد و تبلیغاتی که در آن دروغ گفته می شود یا بیش از حد اغراق می شود را تشخیص خواهید داد. حین تماشای تبلیغات می توانید بچه ها را به قضاوت دعوت کنید و از این زمان برای آموزش آن ها استفاده کنید. مثلا بعد از تبلیغ فست فود از فرزندتان بپرسید کدام ترکیب غذایی سالم تر است؟ همبرگر و سیب زمینی سرخ کرده و نوشابه یا میوه، سیب زمینی تنوری و شیرکاکائو؟

 

 

میزگرد برگزار کنید!

از فرزندتان بخواهید در مورد آنچه می بیند بیشتر فکر کرده و سعی کند به شما بگوید کدام آن ها راست می گویند و کدام دروغ. اگر فرزند شما در سنین پیش دبستانی است می توانید یک بازی ترتیب دهید و اسنک ها را به ترتیب به رنگ های سبز، زرد و قرمز عنوان دهی کنید. غذاهای سبز آن هایی هستند که می توان هر روز آن ها را خورد. غذاهای زرد را هر چند روز یک بار و غذاهای قرمز را فقط ندرتا می توان خورد. حالا از فرزندتان بخواهید در مورد پفک نظر بدهد: آیا می توان هر روز پفک خورد؟ شما می توانید این کار را به یک بازی تبدیل کنید و هر بار هنگام تبلیغات مواد غذایی آن را برگزار کنید.

اگر فرزند شما در سنین دبستان است سعی کنید مسئله را بیشتر باز کنید. مثلا از او بپرسید اگر صاحب یک کارخانه بود برای این که مردم بیشتر محصولاتش را بخرند چه کار می کرد؟ بعد مفهوم تبلیغات را به او توضیح دهید. از کودکان باهوش تر یا بچه هایی که در کلاس های راهنمایی درس می خوانند، می توان این سوال را پرسید: «به نظر تو این تبلیغ کدام حقیقت را به ما نمی گوید؟»

در پایان یکی از راه هایی که نیاز به زمان بیشتر دارد ولی به کمک آن می توان کاملا تبلیغات غذاهای بی ارزش و چاق کننده را از زندگی کودکان حذف کرد آن است که برنامه های کودک را ضبط کرده و خودتان برای فرزندتان پخش کرده و تبلیغات را هم با دور سریع رد کنید!

 

 

دشمن اصلی کیست؟

همان طور که گفتیم تلویزیون هم به دلیل آن که فرصت فعالیت فیزیکی را از بچه ها می گیرد و هم به دلیل تبلیغات بیش از حدی که برای هله هوله ها می کند، نقش بسیار بزرگی در معضل چاقی کودکان دارد. پس تا جایی که می توانید باید سعی کنید تماشای تلویزیون را برای کودکان محدود کرده و بر آن ها نظارت کنید. برای محدود کردن تماشای تلویزیون به ویژه برای کودکان پیش دبستانی بهتر است به نکات زیر دقت کنید:

۱) هر وقت امکانش هست، سعی کنید فرزندتان را با خودتان در انجام کارهای منزل همراه کنید. مثلا تی کشیدن کف آشپزخانه و بازی با کف ها کاری است که بچه ها اغلب آن را دوست دارند. یک تی کوچک به دست فرزندتان بدهید و بگذارید در کنار شما به بازی خودش بپردازد. کودک شما می تواند در گردگیری منزل یا جاروبرقی کشیدن هم به شما کمک کند. همچنین وقتی آشپزی می کنید، ممکن است کودک تان دوست داشته باشد در کنار شما باشد و آشپزی شما را تماشا کند. به جای این که او را به جلوی تلویزیون برده و برای ساکت کردنش تلویزیون را روشن کنید، بگذارید در آشپزخانه کنار شما بایستد و از این فرصت برای یاد دادن اسم غذاها، سبزی ها و… به او استفاده کنید. همچنین می توانید کارهای آسانی مثل اضافه کردن مواد به غذا و هم زدن را هم به او بدهید.

۲) سبد مخصوص سرگرمی کودک بسازید. یک سبد قشنگ را انتخاب کنید و آن را از کتاب های رنگی، وسایل نقاشی، خمیربازی، پازل و انواع دیگر اسباب بازی پر کنید. این سبد همیشه باید در کمد مخفی باشد. فقط وقتی فرزند شما از بازی با دیگر اسباب بازی ها خسته شد این سبد را بیرون بیاورید و با اسباب بازی های جدید از او پذیرایی کرده و او را سرگرم کنید.

۳) CD های مخصوص کودک تهیه کنید. شما می توانید با نظارت خودتان CD هایی را که برای سن فرزندتان مناسب است، اعم از آموزشی، داستانی و… تهیه کنید و هر وقت سرتان شلوغ است برای فرزندتان پخش کنید. به این ترتیب دست کم می دانید که فرزندتان در غیاب شما به تماشای چه چیزی نشسته است. همچنین می توانید قصه مورد علاقه فرزندتان را با صدای خودتان ضبط کرده و در این جور مواقع برای او پخش کنید.

۴) برای تماشای تلویزیون قانون بگذارید. کودکان زیر ۲ سال اصلا نباید تلویزیون تماشا کنند و بچه های پیش دبستانی هم تنها ۲ ساعت در روز حق تماشای تلویزیون را دارند.