زیست شناسان در مطالعه جدید خود در نیوزیلند با گونه عجیب و نادری از نسل طوطی ها مواجه شدند که همانند انسان می توانند خنده مسری داشته باشند و برای بازی و تفریح  خنده های فراگیر و گروهی با هم تجربه کنند.پژوهشگران دریافتند «طوطی کیا» — که ساکن نیوزیلند است – از ویژگی موسوم به «خنده مُسری» برخوردار است؛ بدین معنا که وقتی سایر طوطی‌های کیا صدای یک طوطی دیگر را می‌شنوند، بازی و تفریح می‌کنند.
طوطی‌های کیا در مناطق مرتفع کوهستانی زندگی می‌کنند و در نیوزیلند به هوشمندی و فریب‌کاری مشهورند. آن‌ها را «دلقک کوهستان» نیز می‌نامند.
البته مقاله‌ای که روز سه‌شنبه در نشریه Current Biology منتشر شد استدلال می‌کند شهرتِ بازیگوشی این پرندگان، به طور کامل به انسان شباهت ندارد. به گفته «رائول شوئینگ،» پژوهشگر اتریشی دانشگاه اوکلند، طوطی کیا صوتی دارد که «آواز بازی» نامیده می‌شود و در صورت استفاده از آن، سایر طوطی‌ها به طور غریزی به تفریح و بازی می‌پردازند. به گفته وی، تأثیر آوا‌های مسری پیش‌تر در جاندارانی نظیر شامپانزه‌ها و موش‌ها مشاهده شده بود؛ اما کیا نخستین جاندار غیر پستاندار شناخته‌شده است که چنین رفتاری را بروز می‌دهد.
او این آواز را به «خنده مُسری» در انسان‌ها تشبیه می‌کند. به گفته وی، «اگر حیوانات می‌توانند بخندند، ما با آن‌ها تفاوت چندانی نداریم.»

منبع/باشگاه خبرنگاران