گل بنفشه یک گل تزیینی می باشد که معمولا در ایام عید در باغچه ها و گلدان ها قرار می گیرند و زیبای خاصی به محیط می دهند اما در یک بررسی جدید مشخص شد گل بنفشه خواص درمانی بسیاری نیز دارد که برای درمان برخی دردهای بدن از آن استفاده می شود.پنجاه گرم از گل بنفشه را در یک لیتر آب ریخته روى آتش بگذارید هنگامى که جوش آن شروع شد درب آن را ببندید و به مدت پانزده دقیقه دم کنید سپس صاف نموده و هر روز سه تا پنج فنجان از آب آن را به نوبت در طول روز بنوشید خلط آور است
طبیعت گل بنفشه: سرد و مرطوب است. که خواص درمانى بسایری دارد :
۱- پنجاه گرم از گل بنفشه را در یک لیتر آب ریخته روى آتش بگذارید هنگامى که جوش آن شروع شد درب آن را ببندید و به مدت پانزده دقیقه دم کنید سپس صاف نموده و هر روز سه تا پنج فنجان از آب آن را به نوبت در طول روز بنوشید خلط آور است، کم‏خونى را برطرف مى‏ سازد و حدّت خون و عطش را مى‏ نشاند، سرفه کهنه و مزمن را تسکین مى ‏دهد، برونشیت را درمان مى‏ کند، تبى که از زکام باشد را قطع مى ‏نماید.

۲- هر روز ۱۵- ۸ گرم خشک گل بنفشه را به صورت گرد درآورید و با آب سرد بخورید و یا سه مثقال از پودر گل بنفشه را با یک مثقال شیرخشت مخلوط نموده میل کنید. اسهال صفراوى را قطع مى‏ کند.

۳-
بیست گرم از گل بنفشه را همراه با برگ و ساقه‏ هایش در نیم لیتر آب سرد دو ساعت بخیسانید بعد روى آتش گذارده و قبل از جوشیدن درب ظرف را بگذارید و پانزده دقیقه آنها را دم کرده بعد آب آن را صاف نموده و هر روز چهار فنجان از آن را در طول روز به مرور در چهار مرتبه بنوشید، خارش بدن سالخوردگان را برطرف مى‏ سازد.

۴- گل بنفشه را با گل نیلوفر به اندازه مساوى بجوشانید و آب آن را با شکر به قوام آورید و هر سه ساعت یک قاشق سوپخورى از آن را بخورید. سینه‏ پهلو یا ذات‏ الریه را درمان مى ‏کند.

منبع/آخرین خبر