افراد بسیاری عادت دارند زمانی که می خواهند بخوابند یک پارچ آب بالای سر خود می گذارند تا اگر نیمه های شب احساس تشنگی کردند،آب بنوشند.این افراد باید مراقب برخی نکات باشند زیرا سلامتی آن ها در خطر است.

هرگز لیوان، بطری یا پارچ آب را بدون در در هوای آزاد اتاق قرار ندهید زیرا ممکن است  در داخل ظرف آب بیفتند یا با نشستن بر روی لبه های ظرف آلودگی را منتقل کنند.

افزون براین در ظروف در باز آب با گرد و غبار و آلودگی های هوا تماس داشته و موجب به خطر انداختن سلامتی شما می شوند.

دکتر مارک لیوی متخصص مراقبت های اولیه در یک مرکز پزشکی در ماساچوست می گوید: در دهان و بزاق ما باکتری هایی زندگی می کنند و وقتی فردی احساس تشنگی کرده و با لیوان یا بطری آب می نوشد، این باکتری ها به ظرف منتقل شده و هنگامی که فرد درخواب به سر می برد میکرووب ها و باکتری ها فرصت رشد و تکثیر پیدا می کنند.

 

وی افزود: اغلب افرادی که عادت دارند در خواب آب بنوشند چندین بار از خواب بیدار شده و از همان لیوان و ظرف بالای سر خود آب نوشیده و تشتنگی خود را برطرف می کنند اما آن هنگام که فرد مجددا از خواب بیدار شده و از همین لیوان یا بطری آب می نوشند باکتری هایی که دهان فرد به لیوان منتقل وبا آلودگی ها هوا و گردو غبار تکثیر شدند به بدن او راه پیدا کرده و موجب بیماری می شوند.

 

بهترین  راهکار برای این افراد این است که ظرف یا بطری را برای آب بالای سرشان قرار داده و هر بار که از خواب بیدار می شوند از لیوان های یک بار مصرف اسفاده کنند یا دو یا سه لیوان بالای سرشان قرار داده تا هر بار از یک لیوان آب بنوشند و بیمار نشوند.

 

استفاده از لیوانی که با بزاق دهان آغشته شده و چند ساعت این بزاق  در معرض هوا قرار داشته برای افراد با سیستم ایمنی ضعیف مانند بیماران مبتلا به اچ آی وی، بیماران پیوندی، سرطانی های تحت شیمی درمانی بسیار خطرناک است.

منبع:باشگاه خبرنگاران