همزمان با شروع دور دوم سفرهای نوروزی سخنگوی سازمان آتش نشانی در خصوص رعایت نکات ایمنی و آگاهی از اطلاعات و دانستنی ها لازم مقصد مسارفان نکاتی را ارائه کرد و در خصوص بررسی ایمنی لوله های گاز و بخاری های محل اسکان هشدار داد.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران هشدارهایی برای زمان رسیدن به مقصد و بازگشت از سفر ارائه کرده است.

سید جلال ملکی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره دستورالعمل‌های ایمنی در مقصد و پس از بازگشت از سفر گفت: شهروندان توجه داشته باشند که حتما رسیدن خود را به اطلاع آشنایانشان برسانند و همواره کارت شناسایی، شماره تلفن و آدرس محل اقامت خود را به همراه داشته باشند. رعایت این موضوع در مورد کودکان، سالمندان و افراد دارای مشکلات روحی و جسمی خاص بسیار مهم است.

وی اضافه کرد:‌ لازم است اگر برای اولین بار به شهری سفر کرده‌اید، حتما به منظور آشنایی با محل اقامت و محیط اطراف، اطلاعات راهنمای شهری را از کیوسک های ایرانگردی در مبادی ورودی شهرها دریافت کنید.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید همواره مراقب کودکان بود، گفت: باید مکانی برای اسکان انتخاب شود که از ایمنی لازم برخوردار باشد. قبل از استفاده از لوازم گازسوز و گرمایشی محل اقامت نیز باید حتما از سلامت دستگاه، عدم نشت گاز و وجود تهویه مناسب اطمینان حاصل کرد.

ملکی گفت: موضوع دیگری که باید رعایت شود این است که حتما باید در دقایق اولیه ورود به محل اقامت، راه های خروج اضطراری، محل نصب خاموش کننده و شیلنگ آب را پیدا کرده و به خاطر سپرد.

وی ادامه داد:‌ همچنین پس از پایان سفر و بازگشت به منزل و محل کار نباید با عجله اقدام به روشن کردن لامپ کرد، لازم است ابتدا چند لحظه تأمل کرده و اگر بوی گاز در فضا استشمام نشد آنگاه نسبت به وصل کنتور برق اقدام کرد.

منبع/ایسنا