4752_orig
معالجه دارویی، سبب کنترل بیماری درشخص می‌شود، ولی معالجه  قطعی محسوب نمی‌شود؛ ولی واکسن درمانی، بهترین معالجه حساسیت است.

گرده افشانی درختان  مهمترین عامل حساسیت های آلرژیک در فصل بهار است درختانی مانند سرو، چنار و اقاقیا با گرده افشانی باعث تشدید علایم آلرژی در افراد مستعد بیماری می شوند.  مهمترین علائم آلرژیک : این علایم شامل عطسه، آبریزش بینی، خارش گلو، گوش و چشم و در مواردی ریزش اشک و گرفتگی یا احتقان بینی است و کیفیت زندگی افراد را تحت تاثیر قرار می دهند.درمان دارویی دومین مرحله از درمان این آلرژی است، اما درمان قطعی محسوب نمی شود.  تاثیر داروهای ضد حساسیت متفاوت است و مصرف صحیح داروهای ضد حساسیت آلرژیک در زندگی افراد تاثیر مستقیم دارد. مصرف نابجای آن می تواند باعث خواب آلودگی در زندگی روزانه فرد شود.

این داروها هیچگونه عارضه سیستمیک بر روی فرد ندارند در حالی که داروهای کورتیکواستروئیدی به دلیل عوارض بسیار زیاد به هیچ وجه توصیه نمی شود.

تاثیرات محیطی و ژنتیکی هر کدام 50درصد در ایجاد حساسیت های آلرژیک دخیل هستند، به طوری که عامل محیط در فردی که از لحاظ ژنتیکی مستعد ابتلا به حساسیت های آلرژیک است در ایجاد این بیماری تاثیر بسیاری دارد.

 

 

منبع : ایسنا