استفاده از ربات ها و هوش های مصنوعی به جای نیروی انسانی در جوامع پیشرفه و جهان اولی همچون آمریکا و انگلیس در حال افزایش است که با پیش بینی صورت گرفته در طی 15 سال آتی بیش از یک سوم مشاغل در انگلیس توسط ربات ها صورت می گیرد.بر اساس گزارش یک شرکت چندملیتی خدمات حرفه‌ای، ظرف 15 سال آینده حدود یک سوم از مشاغل انگلیس در اختیار ربات ها قرار می‌گیرد. بر اساس این گزارش تا سال 2030 میلادی 30 درصد از مشاغل انگلیس مکانیزه می شوند و نیروی انسانی از آن‌ها حذف می‌شود.

به گزارش از تلگراف، موسسه پرایس واتر هاوس کوپرز ( PwC ) یک شرکت چندملیتی خدمات حرفه‌ای است که در لندن مستقر شده و مجموعه وسیعی از خدمات شغلی از جمله مشاوره مدیریتی، مالی، حقوقی و حسابرسی را ارائه می‌کند. این موسسه دومین شرکت خدمات حرفه‌ای در جهان است.
در گزارش PwC آمده است مشاغل مرتبط با مدیریت پسماند، حمل و نقل و فرآیند تولید، در مقایسه با سایر مشاغل بیشترین احتمال مکانیزه شدن را دارند.
البته این مکانیزه شدن، به معنای شیوع بیکاری در جامعه نخواهد بود و با وجود پیشرفت‌های فوق العاده در حوزه دیجیتال و سایر فناوری ها، نرخ اشتغال در انگلیس از سال 1971 میلادی تاکنون در بالاترین حد قرار دارد.
متخصصان پیش بینی می کنند که در جریان مکانیزه شدن، مشاغل دستی با استفاده از روبات‌ها و هوش مصنوعی انجام می‌شوند و مشاغلی که نیاز به خلاقیت و روابط اجتماعی دارند، در حاشیه امن‌تری قرار می‌گیرند. البته در این فرآیند به جای این که اساسا جایگاه‌های شغلی حذف شوند، ماهیت آن‌ها تغییر می‌کند. به طور خاص انتظار می‌رود هوش مصنوعی موجب افزایش کارآیی و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید در سایر بخش‌های اقتصاد شود.
با وجود این هیچ صنعتی به طور کامل از ورود روبات‌ها و هوش مصنوعی در امان نیست. برای مثال احتمال مکانیزه شدن مشاغل مرتبط با مدیریت پسماند و فاضلاب 62.6 درصد و احتمال مکانیزه شدن مشاغل مرتبط با حوزه حمل و نقل 56.4 درصد است. این درحالی است که احتمال مکانیزه شدن مشاغل آموزشی تنها 8 درصد است.
این وضعیت در سایر کشورهای صنعتی نیز کم و بیش وجود دارد و پیش‌بینی می‌شود حدود 38 از مشاغل آمریکا و 35 درصد از مشاغل آلمان ظرف 15 سال آینده مکانیزه شوند.

منبع/ایرنا