در چند روز اخیر شاهد کاهش دما و بارش های گسترده باران و برف در سراسر نقاط کشور بوده ایم که این بارش ها تردد در مسیرها و اسکان مسافران را تحت الشعاع خود قرار داده است اما با عبور این سامانه از روز دوشنبه در کشور جوی آرام و پایدار را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور از کاهش بارش‌ها در غرب و جنوب غرب کشور از امروز خبر داد و گفت: از اواخر روز دوشنبه از شدت بارش‌ها در شرق کشور نیز کاسته خواهد شد.

احد وظیفه در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان اینکه بنا بر تحلیل آخرین اطلاعات هواشناسی طی امروز شنبه در غالب مناطق کشور به جز شمال غرب، بارش باران و در ارتفاعات و مناطق سردسیر بارش برف پیش بینی می‌شود اظهار کرد: شدت بارش در این روز در جنوب کشور، در استان های هرمزگان، بوشهر، جنوب کرمان، و جنوب فارس است که با رعدوبرق و وزش باد شدید و احتمال وقوع تگرگ همراه خواهد بود.

وی افزود: با حرکت این سامانه به سمت شرق از اواخر این روز از میزان بارش و ابرناکی بتدریج در غرب و جنوب غرب کشور کاسته می‌شود. خلیج فارس امروز شنبه مواج است.

مدیرکل پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی کشور با بیان اینکه در روز یکشنبه ششم فروردین عمده بارش‌ها در شرق و جنوب کشور است و انتظار می‌رود در مناطق جنوبی در استان‌های هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان از شدت بارش قابل ملاحظه برخوردار باشد گفت: رگبار پراکنده و موقتی در اواسط روز در مناطق مرکزی ایران نیز دور از انتظار نیست و از اواخر وقت از میزان بارش‌ها در این مناطق کاسته می‌شود.

وظیفه ادامه داد: در روز دوشنبه هفتم فروردین نیز در مناطق شرق و جنوب کشور در اواسط روز افزایش ابر و رگبارهای پراکنده پیش‌بینی می‌شود که در اواخر این روز نیز از شدت بارش کاسته می‌شود.

وی در خصوص پیش‌بینی وضعیت آب و هوای پایتخت نیز گفت: هوای تهران فردا یکشنبه کمی ابری تا نیمه ابری و همراه با وزش باد و در روز دوشنبه صاف تا قسمتی ابری است.

به گزارش ایسنا، همچنین سازمان هواشناسی در اخطاریه‌ای برای فردا یکشنبه بارش باران گاهی با رعد و برق و وزش باد شدید همراه با آبگرفتگی معابر و سیلابی شدن مسیل‌ها و رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کرمان، نیمه جنوبی فارس، خراسان جنوبی؛ بارش باران گاهی با رعدوبرق و وزش باد در خراسان رضوی را پیش‌بینی کرد.

در این اخطاریه آمده است که بارش برف در جاده‌های کوهستانی موجب لغزندگی و وقوع مه سبب کاهش دید در جاده‌های کوهستانی البرز مرکزی و شرقی می‌شود. همچنین رخداد تندر در مناطق جنوبی احتمال وقوع صاعقه و تگرگ یا سیلابی شدن مسیل‌ها را در پی دارد. در این شرایط برای جلوگیری از خسارت و حفظ ایمنی اقدامات زیر توصیه می‌شود:

۱- به همراه داشتن تجهیزات زمستانی برای تردد در نواحی کوهستانی برفگیر
۲- خودداری از برپایی چادر در حاشیه رودخانه‌ها و بستر مسیل‌های حتی خشک
۳- انجام تمهیدات لازم برای حفظ ایمنی و جلوگیری از خسارت توسط صاعقه یا تگرگ

منبع/ایسنا