یکی از بهترین مکان های گردشگری که برای سلامتی بسیار مفید است چشمه های آب گرم واقع در شهرهای مختلف در کشور می باشد که خواص درمانی بالایی دارند و برای تسکین دردهای عضلانی و بیماری های پوستی بسیار مفید می باشند.منطقه ایلام، چشمه‌های آبگرم دهلران به سبب اهمیت آن‌ها، سال 1355 در ردیف آثار طبیعی ملی سازمان حفظ محیط زیست کشور به ثبت رسیده است.
این پدیده نادر، خواص فراوان در آب درمانی، میکروب‌کشی،‌ مبارزه با بیماری‌های پوستی و اثر ضدقارچ دارد.
بررسی‌های علمی نشان می‌دهد که چشمه‌های آبگرم دهلران از نوع فسیلی بوده که بر اثر جوشش و وجود منابع نفت و گاز در زیر زمین تشکیل شده است.
خواص طبیعی و گوگردی آبگرم چشمه‌ها سبب شده که سالانه هزاران نفر از مناطق مختلف کشور برای آب تنی، چشمه‌های آبگرم دهلران را به عنوان مقصد گردشگری سلامت خود انتخاب کنند.
چشمه‌های طبیعی آبگرم یکی از زیباترین و در عین حال اعجاب برانگیزترین جلوه‌های طبیعی شهرستان مرزی دهلران بوده که مقصدی زیبا و سحرانگیز برای گردشگران و بیماران بومی و غیر بومی استان ایلام بشمار می‌رود.
این چشمه‌ها که از دو رشته‌ی اصلی سرچشمه می‌گیرد پس از تلاقی به یکدیگر، ‌رودخانه‌ای از آب گرم به همراه مواد معدنی تشکیل می‌دهند عنوان کرد: چشمه‌های آبگرم دهلران که منشأ اصلی جوشش آنها ریشه در زیرزمین دارد،‌ از نادرترین جلوه‌های طبیعی استان و کشور بوده که آبگرم با خواص گوگردی را برای مداوا و درمان بیماری‌ها به گردشگران هدیه می‌کند.
این چشمه‌ها با خواص درمانی و گوگردی در شمال و فاصله سه کیلومتری شهر دهلران بر دامنه‌ی ارتفاع سیاه کوه نزدیک به غار خفاش دیگر جاذبه‌ی طبیعی عجیب و منحصر به فرد کشور و حتی خاورمیانه قرار دارد.
جوشش این چشمه‌ها از دل زمین با گرما و خواص طبیعی از زیبایی‌های خیره‌کننده و چشم‌نواز منطقه است که برای لحظاتی روح و روان آدمی را به اعماق زمین در جست‌وجو و کشف این زیبایی‌ها به مهمانی می‌برد.
چشمه‌های آبگرم دهلران با دمای حدود 50 درجه‌ی سانتی‌گراد، مکانی بهداشتی و دارای استخرهای لجن مالی بوده که اهمیت درمانی فراوانی دارد.
گردشگران، طبیعت دوستان و بیماران دردهای مفصلی، روماتیسم و افرادی عوارض پوستی و جلدی همواره با آگاهی و اطلاع از خواص درمانی و دارویی مواد معدنی بویژه گوگرد، چشمه‌های آبگرم دهلران را بعنوان پزشک طبیعت بهترین مکان برای درمان می‌بینند.
در کنار این ویژگی‌ها، آنچه بر زیبایی این جاذبه‌های طبیعی می‌افزاید اینکه چشمه‌ها در طول روز به رنگ‌هایی تغییر کرده و پرتویی رنگین‌ کمانی را در خود منعکس می‌کنند.
جالب‌تر اینکه به نقل از یو.هرالد، محققان دانشگاه لافبراف انگلیس اعلام کرده‌اند که ساعت استراحت در آب 40 درجه با نیم ساعت پیاده‌روی برابر است.
روش محققان گرمایش غیرفعال نام دارد که برای افرادی که قابلیت تحرک آنها پایین است، به کار برده می‌شود. در این روش که در سال 1999 به وسیله فیلیپ هوپر در کلورادوی آمریکا معرفی شده، میزان قند خون پایین می‌آید و به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.
کاهش فشار خون یکی دیگر از مزایای این روش است و به جلوگیری از سکته و حملات قلبی کمک زیادی می‌کند.
ممکن است این تحقیق این موضوع را به ذهن متبادر کند که سونا و جکوزی می‌تواند جایگزین فعالیت بدنی شود، اما این موضوع به هیچ وجه درست نیست. همچنان تمام متخصصان طب سنتی و مدرن معتقدند پیاده‌روی بهترین راهکار برای کاهش کلسترول و سلامت بدن است، اما استفاده از حمام آب گرم خصوصا از نوع طبیعی و معدنی آن در کنار پیاده‌روی می‌تواند مزایای فراوانی در سلامتی و تناسب‌اندام داشته باشد.
ژاپن و ایران از جمله کشورهایی هستند که چشمه‌های آب‌های معدنی در آنها زیاد است و ژاپن از جمله کشورهایی است که میانگین عمر افراد در آن بالاست.
«فرج فاضلی » رییس میراث فرهنگی دهلران در این باره به ایسنا گفت: از 20 اسفند 1395 تا 4 فروردین 10 هزار و 500 نفر از مجتمع آبگرم دهلران بازدید کرده‌اند.

منبع/ایسنا