مصرف بی رویه منابع طبیعی،افزایش آلودگی هوا و تخریب محیط زیست اینها تنها بخشی از اقدامات مخرب ما در زمین می باشد که باعث بالا رفتن دمای جهانی و تخریب لایه ازون شده است به همین خاطر و به احترام زمین یک ساعت در یک روز معین همه چراغ های مراکز مهم در دنیا به احترام زمین خاموش می شود.سیاره ما محل تولد ما و نیاکان مان بوده است، در زمین بوده که حیات شکل گرفته و حالا به شکل کنونی رشد یافته است. سیاره محبوبی که اگر این روزها حواسمان به آن نباشد وضعیتش به حدی نگران کننده خواهد شد که زندگی فرزندان و نوادگان را ما تحت تاثیر خودش قرار خواهد داد.
ساعت زمین طرحی است برای پاسداری از زمین. چندین هزار سال است که بشر روی این سیاره زندگی می کند و حالا قرار است فقط یک ساعت به یاد زمین باشیم و به احترامش چراغ های کمتری روشن کنیم، امید است که این احترام و حفاظت از زمین در طول سال هم ادامه پیدا کند. امسال ساعت زمین در روز شنبه 5 فروردین ماه و ساعت 20:30 تا 21:30 برگزار خواهد شد و بسیاری از المان های شهرهای مختلف در ایران و البته در جهان به مدت یک ساعت خاموش خواهند شد.
با ما همراه باشید تا در جریان ماجرای ساعت زمین و کارهای ساده ای که میتوانید هم زمان با تمام مردم جهان انجام دهید قرار گیرید.

ماجرای ساعت زمین از کجا آغاز شد؟
ساعت زمین (Earth hour) یک روز جهانی است که به ابتکار صندوق جهانی حیات وحش World Wildlife Fund – WWF شکل گرفته است. در این روز شهرهای بزرگ جهان در نقاط شاخص عمده خود چراغ‌ها را خاموش می‌کنند
هدف برنامه ساعت زمین این است که آگاهی عمومی را نسبت به گرمایش‌جهانی افزایش دهد.
• این ابتکار عمل در سال 2007 در سیدنی در کشور استرالیا آغاز شد و اسپس به کشورهای دیگر گسترش یافت و به رویدادی جهانی بدل شد. ساکنان سیدنی در سال 2007 میلادی، اولین گام را برای ثبت “ساعت زمین” برداشتند؛ طبق داده‌های کلیک سایت رسمی ساعت زمین، روز 31 مارس سال 2007 میلادی، رأس ساعت 7 و نیم عصر به وقت محلی، نزدیک به 2 میلیون و 200 هزار نفر و بیش از 2 هزار موسسه و شرکت تجاری در حرکتی هماهنگ، برای یک ساعت چراغ‌های ساختمان‌های خود را در سیدنی خاموش کردند.

خاموشی‌ چراغ ها در روز زمین همه ساله در اخرین روز شنبه ماه مارس صورت می‌گیرد.
اندی رایلی (ANDY RIDLEY) مدیر اجرایی و بنیانگذار “ساعت زمین” در سال 2008 اعلام کرد که 371 شهر و دولت محلی از استرالیا و کانادا گرفته تا فیجی با این خاموش کردن 60 دقیقه‌ای در ساعت 9:00 به وقت گرینویچ موافقت کردند.
سازمان‌دهندگان این ابتکار عمل امیدوارند که این اقدام مردم را تشویق کند که آگاهی بیشتری در مورد مصرف انرژی کسب کنند و دریابند که تولید برق جو با سوزاندن سوخت‌های فسیلی مانند نفت و گاز جو زمین را آلوده می‌کند و در ایجاد پدیده گرمایش جهانی نقش دارد
در سال 2011 این رویداد به حدی گسترش یافت که در بیش از 5200 شهر در 135 کشور برای یک ساعت چراغ‌های در نقاط عمده خاموش شد.
• بشر تنها موجودی است که در کوتاه ترین زمان ممکن از انقلاب صنعتی چنان سرنوشت کره زمین را تغییر داده است که در میلیون ها سال تاریخ زیست در این کره بی سابقه بوده است.
• هم اکنون انرژی های تولید شده توسط بشر و تبعات آن مانند گازهای گلخانه ای و زباله های مختلف حیات آیندگان را تهدید می کند.
• گرچه در این راه سازمان ملل متحد و دیگر نهادهای وابسته اقدامات جدی عملی دارند اما اقدامات نمادین نیز لا اقل برای توجه دادن عامه مردم به این مهم برگزار می شود یکی از این اقدامات ساعت زمین نام گرفته است.
• برای چندین دهه، مقابله با آثار تغییرات اقلیمی، دغدغه اصلی فعالان محیط زیست در سراسر جهان بوده است و اختصاص ساعتی مشخص در یک روز خاص از سال برای حرکتی جمعی به منظور اطلاع‌رسانی درباره تغییرات اقلیمی، اقدام بی‌سابقه‌ای به شمار می‌رود که با اقبال جهانی روبه‌رو شده است.
• یک سال بعد، در شرایطی که فعالان محیط زیست به دنبال ترغیب ساکنان بقیه شهرهای استرالیا برای مشارکت در ساعت زمین بودند، مسئولان شهر تورنتو در کانادا برای حضور در این حرکت اعلام آمادگی کردند و در فاصله‌ای اندک 371 شهر در 35 کشور جهان به این جنبش پیوستند.
• ساعت زمین اولین‌بار ساعت 7 و نیم عصر در سیدنی آغاز شد و یک سال بعد، به ساعت 8 عصر منتقل شد، اما سرانجام برنامه‌ریزان آن توافق کردند که ساعت 8 و نیم تا 9 و نیم عصر آخرین شنبه مارس هر سال به عنوان ساعت زمین تعیین شود.
• بر اساس داده‌های سایت رسمی ساعت زمین، در سال میلادی گذشته صدها میلیون نفر در 135 کشور جهان در خاموشی یک‌ساعته “ساعت زمین” مشارکت کردند و حتی برخی از آنها برای نشان دادن حمایت بیشتر، مدت خاموشی را از یک ساعت نیز فراتر بردند.

نقش ایران در همکاری با این طرح
• نخستین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1390 و با خاموشی چراغ‌های برج میلاد در تهران انجام شد.
• در سال های بعد تعداد بیشتری از شهرها سازه‌های معروف ایران به این حرکت پیوستند و افزون بر برج میلاد، برج آزادی تهران، سی‌وسه پل اصفهان، و پل سفید اهواز نیز چراغ‌های خود را خاموش کردند.
• سومین گرامیداشت ساعت زمین در ایران در سال 1393 و با مشارکت تعدادی از شهرهای ایران از جمله تهران، تبریز، اصفهان، رشت و قم صورت گرفت. در تبریز، سیستم روشنایی کاخ شهرداری تبریز، به مدت 1 ساعت خاموش شد. امسال هم برج میلاد ساعت 8 و نیم شب به عنوان یکی از نورانی ترین سازه ها و نمادهای تهران برای یک ساعت خاموش می شود.
• شهر مشهد برای اولین بار در سال 1394 با خاموش کردن ساختمان مرکزی شهرداری و تالار شورای شهر به مدت 1 ساعت به برنامه ساعت زمین پیوست.
• طبق برآوردها، اگر 30 میلیون مشترک برق در ایران، هرکدام، تنها معادل یک لامپ یکصد واتی از مصارف روشنایی خود را بین ساعت 20:30 تا 21:30 در روز هشتم فروردین ماه خاموش کنند، موجب صرفه جویی سه هزار مگاواتی مصرف انرژی می شوند.
چند اقدام عملی و خیلی ساده برای حفاظت از زمین
این پیشنهادات در وب سایت رسمی ساعت زمین در ایران ارائه شده که اصلا کارهای سختی هم نیستند و همان طور که خواهید خواند به راحتی با اقداماتی ساده می شود برای حراست از زمین گام هایی برداشت.
• هر نفر یک روز در هفته را به رژیم گیاهخواری پرداخته و گوشت مصرف نکند. با این کار میزان گازهای گلخانه ای ورودی به جو کاهش پیدا میکند اگر بتوانید این اقدام را در روزهای بیشتری از هفته انجام بدهید تصور کنید که چه قدر به سیاره تان لطف کرده اید.
• بلیط سفرهای خود را به‌صورت الکترونیکی تهیه کرده و از دریافت بلیط کاغذی خودداری کنید.
• لوله‌های آبی که نشتی دارند را تعمیر کنید تا جلوی هدر رفت آب گرفته شود. با این کار از هدر رفتن حدود 40 هزار لیتر در سال جلوگیری کرده اید.
• لامپ‌های کم مصرف را جایگزین لامپ‌های معمولی کنید. استفاده از لامپ کم مصرف تا 75 درص در مصرف برق صرفه جویی می کند
• دستگاه‌های الکترونیکی قدیمی را دور نینداخته و آنها را به زباله بدل نکنیم. بلکه این دستگاه‌ها را بازیافت نموده و از اجزای آن‌ها استفاده کنیم.
• برای مصرف آب به جای بطری‌های یکبار مصرف پلاستیکی از قمقمه‌ها و بطری‌های دائمی استفاده شود.با این روش به میزان زیادی از هدر رفتن آب درون بطری های نیمه خورده جلوگیری شده و زباله پلاستیکی کمتری نیز به طبیعت تحمیل خواهد شد.
• شیشه و آلومینیم را از زباله‌ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهید.
• درون خانه خودتان غذا درست کنید و بخورید.
• با دوچرخه به محل کار خود بروید.
• فعالیت‌های خود را از درون خانه از طریق اینترنت، تلفن و سایر وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهید.

منبع/آخرین خبر