برای سکته مغزی ایسکمیک درمان اورژانسی و استفاده از دارو برای برگرداندن جریان خون به مغز است. داروی حل کننده لخته برای حل کردن لخته خون و به حداقل رساندن آسیب های طولانی مدت بسیار مناسب و موثر است.

در ضمن باید در اسرع وقت استفاده شود که در برخی از افراد دچار سکته مغزی اولیه هموراژیک مدیریت آن دشوار است. این درمان معمولاً شامل تلاش برای کنترل فشار خون بالا، خون ریزی و تورم مغز است.

سکته مغزی و آسیب بلند مدت آن:

آیا سکته مغزی باعث آسیب رسانی بلند مدت می شود؟ بستگی به شدت سکته و سرعت درمان تثبیت شده در مغز دارد. نوع آسیب بستگی به سکته مغزی رخ داده دارد. مشکلاتی که این بیماری بر جای می گذارد شامل بی حسی، ضعف در دست ها و پا ها، اختلال در راه رفتن، مشکلات بینایی، مشکل در بلع و غذا خوردن، گفتار و درک مطلب می باشد. در بعضی از افراد این مشکلات دائمی هستند و تا آخر عمر ادامه دارند اما در بعضی دیگر این توانایی ها باز می گردند.

توانبخشی سکته مغزی:

درمان فیزیکی، از جمله مشکلات پس از سکته که بسیار رایج است ضعف عضلانی و مشکل تعادل است. که با راه رفتن و دیگر فعالیت های روزانه تداخل دارد. فیزیوتراپی یک راه موثر برای بدست آوردن قدرت، تعادل و هماهنگی است. با انجام مهارت های حرکتی ظریف مانند گرفتن چاقو و چنگال در دست و استفاده کردن از آنها، نوشتن، بستن دکمه پیراهن به آنها در بهبود کمک می کند.

بحث راجع به درمان:

این که فرد توانایی انجام کاری را ندارد برای بازماندگان سکته مغزی و عزیزان آنها مشترک است که احساسات شدیدی مانند ترس، خشم، نگرانی، غم و اندوه داشته باشند. در این صورت ملاقات با یک روانشناس یا مشاور بهداشت روانی با ارائه استراتژی هایی برای مقابله با این احساسات به آنها کمک می کند و همچنین می تواند با دیدن نشانه های افسردگی آنها را بهبود ببخشد.

پیشگیری از سکته مغزی با دارو:

پزشکان اغلب برای افرادی که خطر ابتلا به سکته مغزی دارند داروهایی را توصیه می کنند. از جمله ضد پلاکت، آسپرین و حفظ پلاکت ها از به هم چسبیدن در خون و تشکیل لخته، در برخی از بیماران هم استفاده از دارو های ضد انعقاد مثل وارفارین برای رفع سکته لازم است.

جراحی:

در برخی از موارد نتایج شریان کاروتید تنگ و رفتن رگ های خونی به طرف گردن و مغز است. مردم به دلیل این مشکل دچار سکته خفیف مغزی می شوند که ناچارند به عمل جراحی به عنوان اندآرترکتومی اقدام کنند. این عمل می تواند پلاک ها را حذف کند و دیواره عروق کاروتید را آزاد کند و از سکته مغزی جلوگیری کند. راه دیگری که پزشکان می توانند بدون عمل جراحی انجام دهند و آن را درمان کنند، آنژیوپلاستی است که به طور موقت یک کاتتر به شریان و باد یک بادکنک کوچک به گسترش منطقه ای که توسط پلاک تنگ شده است فرستاده می شود. یک لوله ی فلزی به نام استنت وارد می شود و شریان ها را باز می کند.

دکتر سلام