بیماری سرطان یکی از شایع ترین علت های مرگ و میر در مردان بزرگسال است. در ایالات متحده رژیم غذایی سالم خطر ابتلا به سرطان را در سال های اخیر کاهش داده است. این امرممکن است در ژن ها هم تاثیرگذار باشد. هنگامی که سرطان گسترش یابد درمان آن بسیار دشوار است.

اگر شما بتوانید علائم اولیه را تشخیص دهید و درمان را هر چه سریع تر دنبال کنید شانس بیشتری برای بهبودی دارید. ما ۱۰ علائم شایع سرطان در آقایان را برای شما بازگو می کنیم که در صورت دیدن آن ها با دکتر خود ملاقات داشته باشید.

نشانه های سرطان در مردان

1- تغییرات روده:

این تغییرات گاهی اوقات طبیعی به نظر می رسد. اما اگر مشکلات بسیار شوند ممکن است نشانی از سرطان کولون یا رکتال باشد، که سرطان روده ی بزرگ نام دارد. این سرطان می تواند در هر قسمت از روده توسعه پیدا کند. سرطان رکتوم مقعد را تحت تأثیر قرار می دهد و آن را به روده ی بزرگ وصل می کند. اسهال و یا یبوست شدید ناگهانی نشانه هایی از سرطان است. همچنین تغییر در کالیبر و اندازه ی روده علامتی از سرطان است. خونریزی رکتوم:

نشانه ای از سرطان اولیه است. این خونریزی ممکن است تا مدتی ادامه داشته باشد به طوری که شما مبتلا به کم خونی، فقر آهن و از دست دادن خون زیادی شوید. حتی ممکن است در مدفوع خودتان، خون مشاهده کنید. ولی ممکن است این خونریزی ناشی از دلیل دیگری مانند بواسیر یا هموروئید باشد. بنابراین شما باید با یک پزشک ملاقات داشته باشید.

2- تغییرات ادراری:

بی اختیاری در ادرار ممکن است به سن شما بستگی داشته باشد. حتی ممکن است نشانه ای از سرطان پروستات باشد. سرطان پروستات بیشتر در آقایان ۶۰ سال و بالاتر رواج دارد. علائم: نشت ادرار، بی اختیاری، ناتوانی در دفع ادرار، تأخیر در ادرار، زور زدن هنگام دفع ادرار.
خون در ادرار:

اگر در ادرار خود خونی مشاهده کردید به هیچ عنوان آن را نادیده نگیرید؛ زیرا ممکن است علائم شایع سرطان مثانه باشد. سرطان پروستات هم می تواند در دستگاه ادراری ایجاد عفونت و خون در ادرار شود. حتی مایع منی را هم خونی کند.

3- درد مداوم:

احساس درد در نشیمنگاه نشانه ای از سرطان است که خیلی از آقایان متوجه آن نیستند.
توده بیضه:

سرطان بیضه در مردان کمتر از سرطان پروستات، روده ی بزرگ و ریه است. تشخیص توده در بیضه علائم سرطان بیضه است. بنابراین برای اطمینان خاطر باید یک بار در ماه چک و بررسی شوید.

4- خستگی زیاد:

خستگی یک علامت شایع سرطان است، طوری که سلول های سرطانی در حال رشد و تولید مثل در اندام های شما هستند.

5- کاهش وزن:

اگر شما به سرعت وزن خود را از دست می دهید در حالی که ورزش و رژیم غذایی را رعایت نمی کنید، این احتمال وجود دارد که شما مبتلا به سرطان باشید پس با پزشک خود ملاقات کنید.

6- غده در سینه:

سرطان سینه فقط مختص خانم ها نیست، این سرطان در آقایان هم ممکن است وجود داشته باشد. ژن ها نقش مهمی در سرطان سینه ی آقایان ایفا می کنند، که ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض نور یا استروژن بالا باشد. علائم و نشانه های سرطان می تواند در هر شخصی متفاوت باشد، پس مراقب خودتان باشید.

دکتر سلام