4752_orig

سرکه  فقط برای مزه دار کردن سالاد استفاده نمی شود بلکه این چاشنی تند و تیز به پایین آمدن قندخون نیز کمک می کند. بر پایه  پژوهشی که جدیدا در دانشگاه ایالتی آریزونا انجام گردید استفاده  سرکه  سدار سیب پیش از خواب، تأثیر مفیدی بر اندازه قندخون ناشتا در اشخاص مبتلا به دیابت نوع 2 بر جا می گذارد.

دراین تحقیق پرفسور Carol Johnstonو همکارانش بروی یازده بیمار دیابتی با محدوده ی سنی 40 تا 72 سال تمرکزکردند، تقریباً سه چهارم از این افراد از داروهای ضد دیابت در طی دوره ی مطالعه  استفاده می کردند ولی هیچکدام تحت درمان با انسولین نبودند. شرکت کنندگان مقدارغذای مصرفی و مقدار قندخون ناشتای خود را 3 روز قبل از شروع تحقیق، گزارش نمودند. سپس آنها با رعایت یک رژیم  غذایی استاندارد برای دو روز به دو گروه  تقسیم شدند یا آب را همراه با یک اونس پنیر یا دو قاشق  غذاخوری سرکه سدار سیب را با یک اونس پنیر قبل از خواب استفاده می کردند.

هر دو این درمانها برای هر یک از شرکت کنندگان  بصورت ضربدری با زمان پاکسازی 3 تا 5 روز بین دو درمان تکرار شد. محققین دریافتند که ترکیب پنیر با سرکه در حفظ قند خون نرمال این افراد بخصوص درافراد دیابتی که قند خون ناشتای آنها بالاتر از130 میلی گرم در دسی لیتر بود، موثر است. در این شرکت گنندکان قند خون ناشتا تا 6 در صد کاهش یافت.

پرفسور Johnstonخاطر نشان می کند که این تحقیق از نظر اندازه کوچک است و نیاز به تحقیقات بیشتری  بروی این موضوع وجود دارد، در عین حال می گوید: افراد دیابتی نباید داروهای خود را قطع کرده و شروع به مصرف  مقادیر زیادی سرکه نمایند و باید بر اساس گفته های پزشک خود به مصرف داروهایشان ادامه دهند. او می افزاید: افراد مبتلا به پیش دیابت بیشترین فواید را از مصرف سرکه ی سدار سیب می برند.چه تحقیقاتی بعدی نتایج دانشگاه آریزونا را تایید کند یا نکند مصرف مقداری سرکه در رژیم غذایی هیچ ضرری ندارد. به گفته ی دکتر Rasabi: سرکه یک طعم دهنده ی بدون کالری است و برای کنترل وزن درهنگام مصرف سالاد بسیار مفید است. سرکه ی بالزامیک نسبت به سرکه ی سدار دارای طعم ملایم تری است. شما می توانید  نان خود را بجای تر کردن با روغن زیتون درانواع سرکه (بالزامیک، سفید، سدار) زده و با غذاها میل کنید. بهتر است سرکه  را در ظرف چاشنی کنار سایر چاشنی ها بروی  میز قرار دهید تا از آن  بجای سس سالاد استفاده شود. برای تهیه ی  سس سالاد می توانید دو سوم میزان از سرکه و یک سوم روغن زیتون را با هم مخلوط کنید.همچنین مقداری سبزیجات تازه یا خردل برای افزودن طعم به آن اضافه نمایید.

منبع-http://diabetestma.org