با فرهنگ سازی و آگاه سازی صورت گرفته توسط وزارت بهداشت رشد در سال گذشته شاهد رشد فرزند آوری و افزایش زاد و ولد در میان زوج های ایرانی بوده ایم اما به منظور افزایش رغبت خانواده ها برای فرزند آوری باید توجه ویژه ای به زوج های جوان نمود.محمد اسماعیل مطلق مدیر کل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت گفت: میزان باروری در گذشته در کشور زیر 2.1 بوده و بر اساس آخرین آمار مرکز آمار ایران این عدد به 1.8 رسید و اکنون 1.9 شده و بر اساس پیش‌بینی‌های ما بزودی نرخ باروری در سال ٩۶ به یک و در آینده بیش از 2.1 مى رسد.

وى یکی از دستاوردهای مهم در سال گذشته را ثابت نگه داشتن افزایش جمعیت سالانه عنوان کرد و افزود: جمعیت‌شناسان و سازمان بهداشت جهانی اعلام پیش بینى کرده بودند که افزایش جمعیت سالانه کشور یا نرخ تولد امسال کاهش پیدا می‌کند اما خوشبختانه در سال 95 مشابه سال 94، 1 میلیون نفر به جمعیت کشور افزوده شد.

مدیر کل دفتر سلامت جمعیت،خانواده و مدارس وزارت بهداشت اظهار داشت: برنامه ریزی داریم که با فرهنگ‌سازی و کمک مردم در سال 96 همانند سال 95 بیش از انتظار سازمان بهداشت جهانی عمل کنیم.

وى تصریح کرد: در این راستا زایمان طبیعی رایگان در کشور انجام شده و درمان ناباروری را شروع کردیم، همچنین جوانان را به ازدواج سالم تشویق کرده و به این منظور اداره جوانان را ایجاد کردیم تا بحث ازدواج و نقش آن در امید به زندگی و کاهش‌ آسیب های اجتماعی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

مطلق یادآور شد: تمام تلاش‌مان این است که به کمک جوانان، دولت و سایر ارگان ها که در تلاش هستند تا مشکل مسکن و اشتغال جوانان حل شود، شاهد آن باشیم تا 13 میلیون زوجى که در سن ازدواج قرار داشته اما ازدواج نکردند، ازدواج کنند.

منبع/باشگاه خبرنگاران